Ağrı kesiciler düzenli kullanıldıkları takdirde meme kanseri riskini azalttığını belirten bilim adamları, bu riskinde çok düşük olduğunu belirtmektedir. Yine yapılan bir araştırmaya göre kadınlar düzenli kullandıkları taktirde meme kanseri risk oranı beşde bir oranında düştüğünü söylemektedirler.

Bu araştırmalar ışığında yeniden ele alınan ağrı kesicilerin meme kanseri riskini azalttığı yönünde yapılan çalışmalar da kadınların meme kanseri olma olasılığının % 21 oranında düştüğü öne sürüldü.

meme kanseri riskini ağrı kesiciler azaltıyor

meme kanseri riskini ağrı kesiciler azaltıyor

Bilim adamları ağrı kesicinin faydalarını yine bu çerçevede yani meme kanseri olma ihtimalini azaltabildiğini ispatlamak adına bir araştırma daha yaparlar ve 5 ülkede 2.8 milyon kadında yapılan bu araştırmada sonuçların yine düzenli kullanıldığı taktirde kadınların meme kanseri olma ihtimalinin az olduğunu söylediler.

İlaçların analizlerinde ibuprofenin bu oranı %21 e kadar, asprinin ise %13 oranında azalttığı belirtilmektedir. Daha öncede ağrı kesicilerin meme kanseri riskini azalttığına dair düşünceler ortaya çıkıp araştırlmıştı fakat sonuçlar birbirleriyle çelişkili çıkmıştı ancak en son yapılan deney ve gözlemler bu teşhisin doğru olduğunu göstermektedir.