Ciltte siyah noktalar her insanda çıkabilen bir cilt problemidir. Yağ bezleri tarafından salgılanan fazla sebum tarafından yüzde siyah noktalar oluşmaktadır. Deri altındaki yağ hücrelerinin salgıladığı bu sebum gözenekleri tıkıyor, havayla temas sonucunda oksitlenerek koyulaşıyor ve siyah rengi alıyor.

Bu sorunu önlemek için yumuşak bir sünger ile ölü hücreler ve siyah noktalar etrafını hafif hafif ovalayarak masaj yapın. Parmak uçlarınıza bir miktar parçacıklı jel (peeling jeli) sürerek hafta da bir ya da iki kere özellikle burnunuzu, alnınızı ve çene bölgenizi masaj yaparak ovalayınız.

siyah noktalardan kurtulun

siyah noktalardan kurtulun

Evinizde sizler de sıcak buhar banyosu yapabilirsiniz. Bunun için sadece önce temiz bir kabın içine kaynamış su dökün, ardından başınızın üstüne bir örtü örterek yüzünüzü bir süre bu suyun buharına tutarak bekletin.

Bu yöntemle birlikte, cildinizde yumuşama olacak ve gözenekler açılmaya başlayacaktır. Siyah noktalara müdahale edebilmeniz daha kolay olacaktır. Siyah noktaları temizlemek için elinize iki parça temiz pamuk alın, ardından tırnağınızın ucuyla en belirgin siyah noktalara hafifçe bastırın. Bu işlem sırasında tırnaklarınız cildinize değmemeli pamuk yardımıyla bastırmalısınız.

Siyah noktaları çıkarırken dikkatli olmalısınız. Eğer yüzünüzde kızarmalar başlıyorsa bu işleme bir hafta ara vererek yapın. Doğal gülsuyu kullanarak gözenekleri yumuşatabilirsiniz. Böylelikle siyah nokta oluşumu azalacaktır.