Malzemeler

Yapılışı

1. 35 ilmek başlanarak 5 cm 1+1 lastik örgü örülür.

2. Lastik örgü bitiminden sonra 2 sıra düz örgü örülüp başparmak başlangıcı için, örgünün ortasındaki 1 ilmeğin her iki yanından 1’er ilmek arttırılır.

3. Başparmak için ilmek sayısı 13 oluncaya kadar her iki sırada bir, arttırılan ilmeklerin her iki yanından 1’er ilmek arttırılarak örülür.

4. Örgü boyu 12 cm olduğunda başparmak için olan 13 ilmek, şişte bekletilerek 34 ilmekle örgüye devam edilir.

5. Örgü boyu 16 cm olduğunda ilmekler parmaklar için ayrılır. Örgünün ortasındaki 8 ilmek işaret parmağı için, işaret parmağın her iki yanındaki 4’er ilmek orta parmak için, orta parmağın her iki yanındaki 4’er ilmek yüzük parmağı için, örgünün her iki yanındaki 4’er ilmek serçe parmak için, çengelli iğneye geçirilerek bekletilir.

6. İşaret parmağı için, örgünün ortasındaki 8 ilmeğin her iki yanından 1’er ilmek arttırılarak 10 ilmekle 7 cm (parmak uzunluğunuza göre ölçü değişebilir) örülüp 1 sıra ilmekler 2’şerli kesilir, sonraki sıra tığ yardımıyla ilmekler toplanarak kesilip bitirilir.

7. Orta parmak için, işaret parmağının her iki yanındaki 4’er ilmek şişe geçirilir. 4 ilmek örülür, şişe ip dolarak 2 ilmek arttırılır, 4 ilmek örülerek sıra başına gelinir. 10 ilmekle örgüye devam edilir. Örgü boyu 8 cm olduğunda, işaret parmağında uygulanan kesme işlemi aynı şekilde uygulanarak örülüp bitirilir.

8. Yüzük parmağı, orta parmak ile aynı şekilde 7 cm olarak örülür.

9. Serçe parmak, örgünün her iki yanındaki 8 ilmekle 5 cm örülür.

10. Parmakların ve eldivenin yan kısımları dikilerek birleştirilip bitirilir.

Not: Eldiven başlangıcı ilmek sayısı ipliğin kalınlığı ve inceliğine göre değişebilir. Bilek kısmında uygulanan lastik örgü ölçüsü isteğe göre farklı uzunluklarda ve farklı desenler uygulanarak örülür.

Elinize sağlık!