Merhabalar,

Kış geldiyse eldivenler örülmeye başlansın mı?

5 şiş ile kolayca örebileceğiniz bu eldiven örgü modeli ile sevdiklerinize renk renk eldivenler örebileceksiniz.

Hadi hemen başlayalım mı?

Malzemeler

Şema

Yapılışı

1. 18 ilmek el içi, 2 ilmek başparmak başlangıcı için, 18 ilmek el üstü için toplam 38 ilmek başlanır. (İpliğin kalınlığı ve inceliğine göre 4-6-8 ilmeğe kadar değişebilir.) Bilek kısmı için lastik örgü (haroşa örgü veya istenilen model uygulanarak) örülür. 5 cm lastik örgü (istenilen uzunlukta) örülür. 2 cm düz örgü örülüp başparmağı oluşturmak için başparmak için olan 2 ilmeğin her iki yanından 1’er ilmek arttırılmaya başlanır.

2. Başparmak için ilmek sayısı 16 olana kadar (ipliğin kalınlığı ve inceliğine göre 2- 4 ilmeğe kadar değişebilir) her 2 sırada bir arttırılan ilmeklerin her iki yanından 1’er ilmek arttırılarak örülür.

3. Örgü boyu 13 cm olduğunda başparmak için olan 16 ilmek ayrılarak bekletilir. Örgüye 36 ilmekle devam edilir.

4. Örgü boyu 16 cm olduğunda ilmekler parmaklara ayrılarak örülür.

Serçe Parmak: 4 ilmek el üstünden, 4 ilmek el içinden alınır, 2 ilmek parmağın iç tarafından arttırılarak toplam 10 ilmekle, 5 cm (parmak uzunluğunuza göre verilen ölçüler değişebilir) örülüp 1 sıra ilmekler 2’şer, 2’şer kesilerek örülür. Sonraki sıra kalan ilmekler tığ yardımıyla toplanarak kesilip bitirilir.

Kesme işlemi bütün parmaklarda aynı şekilde uygulanır.

Yüzük Parmak: 4 ilmek el üstünden, 2 ilmek parmak arasından arttırılır, 4 ilmek el içinden, 2 ilmek parmak arasından arttırılarak toplam 12 ilmekle 7 cm örülüp kesilerek bitirilir.

Orta Parmak: 5 ilmek el üstünden, 2 ilmek parmak arasından arttırılır, 5 ilmek el içinden, 2 ilmek parmak arasından arttırılarak toplam 14 ilmekle 8 cm örülüp kesilerek bitirilir.

İşaret Parmak: 5 ilmek el üstünden, 2 ilmek parmak arasından arttırılır, 5 ilmek el içinden, toplam 12 ilmekle 7 cm örülüp kesilerek bitirilir.

Başparmak: Başparmak için ayrılan 16 ilmek 6 cm örülüp kesilerek bitirilir.

Ellerinize sağlık!