(3-9 ay bebekler içindir.)

Malzemeler

  • 1 yumak Kartopu Comfort ip
  • 3.5 mm şiş
  • 5 adet düğme

Yapılışı

Ajur Modeli:

 

Örneğimiz 4 sıradan oluşmaktadır.İlk sırada 1 dola 2 kes, 1 dola 2 kes şeklinde sıra sonuna kadar örülür .Kesimler düz örer gibi yapılır. En son 2 kes ile bitirilir.Tersinden tüm ilmekler ters örülür.

3.sırada bu sefer 2 kes 1 dola, 2 kes 1 dola şeklinde sıra sonuna kadar örülür. Kesimler düz örer gibi yapılır. En son 1 dola ile bitirilir. Tersinden tüm ilmekler düz örülür. Haraşo başlangıcı için.

Yelek

1) Şişe 82 ilmek atılır. Kenar bantlarındaki haroşa örgü kasma yapmasın diye, ilk 2 ilmek ters, 78 ilmek düz (haroşa örgü), son 2 ilmek ters örülür. Örgünün diğer tarafında tersi ters, düzü düz örüyoruz. Bu şekilde 3 diş haroşa örülür.

2) 3 diş haroşa ördükten sonra yukarıdaki şemada yazdığım gibi ilmekleri ayırıp arttırmaları yapacağız. Ön pat için önce 7 ilmek örelim (bunun 2 ilmeği düz, 4 ilmeği haroşa ve son ilmeği yine düz olarak örülecek). Sonra 1 dola, 18 düz, 1 dola, 2 düz, 1 dola, 9 ilmek düz, 1 dola, 2 düz, 1 dola, 26 düz, 1 dola, 2 düz, 1 dola, 9 düz, 1 dola, 7 ilmek ön pat (1 düz, 4 haroşa, 2 düz) şeklinde örelim. Tersten ilk düğme deliğini açalım. Bunun için ilk dört ilmeği örüp 1 dolayıp, 1 kesip, 1 örelim. Haroşalar hariç tüm ilmekleri gelişine örelim (tersleri ters, düzleri düz). Ve örgü sonuna kadar  her 11 sırada bir ilik açalım. (11 haroşa çizgisinde bir ilmek açacağız)

3) Yukarıda anlattığımız artırmaları, Her yüzde aynı yerlerde yapalım. 15 arttırma deliği olunca tüm ilmekleri haroşa örelim. Haroşa çizgisi 3 diş olunca kol ilmeklerini keselim. Kesim yaparken, artırmaların arasına yaptığımız 2 düzün birini kol ilmeklerine dahil edelim, birini ise diğer tarafa. Kesim işlemi bittikten sonraki sırada, kollarla bedeni birleştirirken koltuk altına 4’er ilmek atalım.

4) En başta anlattığım şekilde ajur modelini kuralım, Ajur modelinin son sırası aralara öreceğimiz 3 diş haroşanın ilk dişini oluşturmakta. Buna dikkat ederek aralara 3 diş haroşa örelim. Bu şekilde, ajur modeli, 3 diş haraşo, ajur modeli, 3 diş haroşa şeklinde yeleği örmeye devam edelim.

.

5) 8 kere ajur modelini tamamladıktan sonra, en son 5 diş haroşa daha örelim ve tüm ilmekleri kapatalım. Düğmelerini dikip kullanıma hazır hale getirelim.

,

Ellerinize sağlık 🙂