Merhabalar,

Sizlere çok kolay, hemen yapıp giyebileceğiniz bir hırka getirdik.

Sıcacık tutan bu yün hırkayı hadi hemen örmeye başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

1) 6 zincir çekilir, ilk zincire ilmek kaydırma yapılarak halka oluşturulur.

2) 3 zincir çekilir, bu ilk trabzan sayılır. Halkanın içine 2 tane daha ikili trabzan yapılır. Toplam 3 trabzan elde edilmiş olur. 2 zincir çekilir, yine halkanın içine 3 tane ikili trabzan yapılır. Bu şekilde halkanın içinde toplam 6 tane üçlü trabzan grubu oluşturulur. Sıra ilk başta çekilen 3 zincirin tepesine ilmek kaydırma yapılarak bitirilir.

3) 3 zincir çekilerek üst sıraya çıkılır ve ilk boşluğa 2 tane ikili trabzan yapılır. 1 zincir çekilir, bir sonraki boşluğa geçilip 3 tane ikili trabzan, 2 zincir, aynı boşluğa 3 tane ikili trabzan yapılır. 1 zincir çekilir, sonraki boşluğa yine 3 tane ikili trabzan, 2 zincir, 3 tane ikili trabzan yapılır. İşlemler tekrarlanarak sıra bitirilir.

altıgen-granny-hirka-yapimi-1
altıgen-granny-hirka-yapimi-1

4) 3 zincir çekilip bir üst sıraya geçilir. İlk boşluğa 2 tane ikili trabzan yapılır. 1 zincir çekilir, sonraki boşluğa 3 tane ikili trabzan yapılır. 1 zincir çekilir, sonraki boşluğa yani köşeye 3 tane ikili trabzan, 2 zincir, 3 tane ikili trabzan yapılır. Bu şekilde köşelerde 3-2-3, aralarda 3-1 olarak örülür.

Bundan sonra 20 sıra boyunca 4. adımdaki şekilde örülür.

altıgen-granny-hirka-yapimi-2
altıgen-granny-hirka-yapimi-2

5) İlk parça örüldükten sonra aynı adımlar ile ikinci parça örülür. Kolların üstü ve sırt kısmı görseldeki gibi dikilerek birleştirilir.

altıgen-granny-hirka-yapimi-3
altıgen-granny-hirka-yapimi-3

6) En son etek ucu, kol uçları ve yakaya 1 sıra ikili trabzan yapılır.

altıgen-granny-hirka-yapimi-4
altıgen-granny-hirka-yapimi-4

Keyifli örgüler.