Merhaba Hanımlar,

Uzun zaman oldu yazamamıştım..  Artık çok güzel bir örgü modeli ile döndüm.

O kadar çok bekleyen var ki bu hırkanın tarifini…

Umarım anlatımımdan sonra kolayca yapabilirsiniz..

Hepinize şimdiden kolay gelsin, haydi bakalım başlayalım…

Malzemeler

Yapılışı

1) 5 zincir çekip halka oluşturuyoruz ve 3 zincir çekip halkanın içine 2 tane ikili trabzan yapıyoruz. Araya 1 zincir çekip 3 tane ikili trabzan yapıyoruz. Toplam 6 tane 3’lü ikili trabzan grubumuz olacak, grup aralarına hep 1 zincir çekiyoruz. İlk sıramızı böyle bitiriyoruz.

2) 3 zincir çekip üst sıraya çıkıyoruz. Alt sırada aralara 1 zincir çekmiştik ya oralar köşe olacak. Her trabzan üstüne 1 tane ikili trabzan yapıyoruz, köşelerde boşluğa 2 tane ikili trabzan, 2 zincir, aynı boşluğa 2 tane ikili trabzan yapıyoruz. 5 köşemiz oluyor, iki köşe arasında 7 trabzan yapmış oluyoruz.

3) 4 zincir çekip yukarı çıkıyoruz, 1 tane trabzan atlayıp sonrakine 1 tane ikili trabzan yapıyoruz. Aralara 1 zincir çekerek, 1 trabzan atlayıp bir sonrakine 1 tane trabzan yapıyoruz. Köşeye gelince araya 2 zincir çekiyoruz.

4) Şimdi geldik azaltma yapacağımız sıraya… Sadece bir yerde yapıyoruz azaltmayı, o da ilk yukarı çıktığımız yer, sıranın sonrası standart devam edecek… Videodan rahatlıkla anlayacaksınız. 3 zincir çekip yukarı çıkıyoruz, tığın üstüne ip dolayıp batıyoruz, sadece bir sefer çıkıyoruz, 2 ipi tığda bekletiyoruz. 3 ve 4’dü de aynen alıp, tek sefer de çıkıp tığda bekletiyoruz. Tığda 4 ip olduğu zaman tek seferde çekiyoruz. Sonrası hep aynı, bir tane trabzan üstüne bir tane boşluğa trabzan yaparak devam ediyoruz. Köşelere gelince 2 tane trabzan, 2 zincir, 2 tane trabzan yapıyoruz.

5) 3. sıra ile aynı şekilde örüyoruz. 4 zincir çekip yukarı çıkıyoruz. 1 tane atlayıp diğerine trabzan yapıyoruz. Köşeler yine 2 trabzan, 2 zincir, aynı yere 2 trabzan şeklinde.

6) 4. sıra ile aynı şekilde örüyoruz. Sadece yine bir sefer azaltma yapılacak unutmuyoruz.

Bundan sonra döngü hep devam ediyor, 3 ve 4. sıralar hep tekrar ediyoruz. Ben 20 sıra boyunca ördüm, siz de bedeninize göre ölçerek yapabilirsiniz. Aşamalardan emin olmanız için birkaç resim ekliyorum.

İkinci parçayı da aynı şekilde örüyoruz.

Bu arada ben iki kolunda simetri olması için ipin aynı renginden başlayarak devam ediyorum. Tek renk örecekseniz sorun olmaz.

Şimdi iki parçamız da bitti ise azaltma yaptığımız yerden ikiye katlayarak hırka şeklini veriyoruz.

7) Aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi gri renk ile 4 sıra boyunca yine aynı şekilde örerek sırt ve etek için ekleme yaptım. Delikliden başlıyorsunuz ama unutmayın ters istikamette başlayın ki trabzanlı sıraya geldiğinizde hırkanın düz yüzüne gelsin güzel görünsün.

8) Kol ucuna ben 12 sıra daha ekleme yaptım (yine aynı modelimiz) , siz de kendinize göre ayarlayabilirsiniz.. Kolda azaltmalara devam etmeyi unutmayın lütfen.. ve ilk sıra ters istikamet 😉

9) Şimdi dikmeye başlıyoruz. Kolları üstten ve sırtı ortadan dikiyoruz.

10) Son olarak kol ucunu ben daralttım… Sizin isteğinize bağlı yapmak isteyenler için resimledim. İlk sırada azalttım hepsini… İstediğim darlığa göre de sonraki sıralardan ara ara eksiltmeler yaparak  sık iğne ile 7 sıra ördüm.

Bir tarifin daha sonunda geldik 🙂 Umarım anlatabilmişimdir…

Hepinize kolaylıklar diliyorum.. Eğer aranızda yapan olursa ve beni de eklerseniz sevinirim @gulerinhobileri

Kendinize iyi bakın, Sevgiyle kalın.

5 YORUMLAR

  1. Merhabalar öncelikle emeğinize sağlık çok güzel anlatmışsınız bir sorum olacak sadece kol artırma başlama ile sırt uzatmakta başlama aynı mı onun da yakından fotosu var mı?

    • gulerinhobileri

      merhabalar … teşekkür ederim.. kolda bir noktada eksiltme oluyor hiç artırma yok (4. maddeye bakın lütfen) .. sırt uzatma için bir köşeden başlayıp devam ediyorsunuz L şeklinde gidip geliyorsunuz ( 7. madde 🙂 umarım anlatabilmişimdir..