Merhabalar,

Amigurumiler örgüye farklı bir  pencereden bakmamızı sağlıyor itiraf edelim…

Hayal gücünüzü, yaratıcılığınızı katarak oyuncak üretmek sabırla kolay bir iş değil. Sevgi yoksa işin içinde kesinlikle olmuyor hatta.

Sevip istemek işin temelinde.

Peki heyecanlıyım, seviyorum ee istiyorum ama ne yapacağımı nerden başlayacağımı bilmiyorum diyenlere faydalı olacak kısa bir video…

En sık sorulan sorulardan bir tanesi!

Hangi ipler amigurumiye uygun?

Amigurumi ipi diye bir kavram yok aslında. Ne amaçla ördüğünüz, kime ördüğünüz önemli. 0-6 yaş arası çocuklara olacaksa eğer amigurumi, kesinlikle pamuk içerikli bir ip kullanmalısınız.

Peki, neden pamuk ?

0-6 yaş arası çocuklarda özellikle pamuk yani cotton içerik kullanmanızı önermemizin sebebi aslında çocuklar dişleri çıkana kadar bütün buldukları nesneleri ısırmak istiyorlar.

Yumuşak nesnelere sarılmak, yüzlerine sürmek gibi de içgüdüsel hareketleri oluyor. Gece uyurken rahatlıkla sarılıp uyuyabilecekleri bir oyuncak olmalı, hassas cilt dokusuna zarar vermemeli.

Kirlendiğinde yıkayabileceğiniz, tüylenme yapmayan hafif bir ip gerekiyor haliyle o da pamuk…

Çocuklara örülen oyuncaklarda aksesuar da kullanılmamalı olabildiğinde düz ısırdığında koparıp yutması olası aksesuarlar kullanmamalısınız. Güvenli gözler de dahil. Her şey düz ve ipten olmalı. Bebeğiniz okul yaşına geldikten sonra artık istediğiniz her iple oyuncak örebilirsiniz. Yetişkiler için ya da ev aksesuarı olarak örülecek bir amigurumi için her ip kullanılabilir.

Hobium.com‘da da rahatlıkla bulabileceğiniz iplerden örnek vermek gerekirse La Mia Mercerized Cotton, SMC Catania, Gazzal Baby Cotton, YarnArt Jeans gibi pamuk içerikli ipleri rahatlıkla kullanabilirsiniz.

En önemli bir püf nokta daha içini doldurmak için kesinlikle boncuk elyaf kullanmalısınız. Hem yıkamadan sonra formu bozulmuyor, hem de daha hafif ve daha yumuşak duruyor.

Amigurumi örmek için  genellikle sık iğne tekniği kullanılır. Uzun saatler boyunca tığ kullanmak bazen el omuz ağrısına sebep olabiliyor ancak  markaların ürettiği ergonomik tığlar bu olumsuzlukların önüne geçebiliyor. Ürünler ile  alakalı daha detaylı bilgi almak isterseniz Hobium.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Sormak istediğiniz detayları da yorum kısmına yazabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Merhaba,
    Acaba buyuk orgu bebeklerin boyunlarini sabit tutmak icin yikanabilir ozelligi olan hangi destek malzemesinin kullanilmasini önerirsiniz? Tahta malzeme sanirim uygun olmayacaktir.