Merhabalar,

Tablet bilgisayarlarınız için amigurumiden harika bir kılıf yapmaya ne dersiniz?

Yapımı hem kolay hem de bir o kadar zevkli olan bu kılıfla tabletleriniz artık daha güvende!

Çocuklarınız içi,n ideal olacak bu tablet kılıfını hadi örmeye başlayalım!

Malzemeler

  • La Mia Cottony el örgü ipleri;
    1 adet Kırmızı (P11) renk ip
    1 adet Mavi (P9) renk ip
    1 adet Beyaz (P1) renk ip
  • 2.5 mm tığ
  • 1 adet delikli düğme
  • İğne

Yapılışı

Kırmızı renk ip ile örüyoruz.

1. 50 zincir çekip her zincire 1 tane tekli trabzan yaparak zincirin etrafını döne döne örüyoruz. Toplam 98 trabzan elde ediyoruz.

2-24. Her ilmeğe 1 tane tekli trabzan örerek tüm sıraları 98 trabzan olarak örüyoruz.

Buraya kadar ev şeklinin gövdesi örülmüş oluyor.

25. İlmeklerimizi 2’ye bölüyoruz. 49 trabzan ön için ve 49 trabzan arka için… İpimizi kopartmadan örmeye devam ediyoruz. İlk ördüğümüz kısım evin ön tarafında çatı altındaki parçayı oluşturacak.

26. Sıranın başında ve sonunda 1 tane azaltma yaparak örüyoruz. Toplam 47 trabzan ile sırayı bitiriyoruz. 1 zincir ile üst sıraya çıkıyoruz.

27. Sıranın başında ve sonunda 1 tane azaltma yaparak örüyoruz. Toplam 45 trabzan ile sırayı bitiriyoruz. 1 zincir ile üst sıraya çıkıyoruz.

28. Sıranın başında ve sonunda 1 tane azaltma yaparak örüyoruz. Toplam 43 trabzan ile sırayı bitiriyoruz. 1 zincir ile üst sıraya çıkıyoruz.

29. Sıranın başında ve sonunda 1 tane azaltma yaparak örüyoruz. Toplam 41 trabzan ile sırayı bitiriyoruz. 1 zincir ile üst sıraya çıkıyoruz.

30. Sıranın başında ve sonunda 1 tane azaltma yaparak örüyoruz. Toplam 39 trabzan ile sırayı bitiriyoruz. 1 zincir ile üst sıraya çıkıyoruz.

31. Sıranın başında ve sonunda 1 tane azaltma yaparak örüyoruz. Toplam 37 trabzan ile sırayı bitiriyoruz. 1 zincir ile üst sıraya çıkıyoruz.

32. Sıranın başında ve sonunda 1 tane azaltma yaparak örüyoruz. Toplam 35 trabzan ile sırayı bitiriyoruz. 1 zincir ile üst sıraya çıkıyoruz.

33. Sıranın başında ve sonunda 1 tane azaltma yaparak örüyoruz. Toplam 33 trabzan ile sırayı bitiriyoruz. 1 zincir ile üst sıraya çıkıyoruz.

34. Sıranın başında ve sonunda 1 tane azaltma yaparak örüyoruz. Toplam 31 trabzan ile sırayı bitiriyoruz. 1 zincir ile üst sıraya çıkıyoruz.

Şimdi arka tarafı kapak bölümünü örüyoruz. Bu bölüm aynı zaman da ev şeklinin çatısını oluşturmakta.

Kapak

25.sıradaki örmediğimiz 49 ilmeği örüyoruz.

1. İlmeklerin arka tarafına batarak 49 tane tekli trabzan yapıyoruz.

2. Sıranın başında ve sonunda 1 tane azaltma yaparak örüyoruz. Toplam 47 trabzan ile sırayı bitiriyoruz. 1 zincir ile üst sıraya çıkıyoruz.

3. Sıranın başında ve sonunda 1 tane azaltma yaparak örüyoruz. Toplam 45 trabzan ile sırayı bitiriyoruz. 1 zincir ile üst sıraya çıkıyoruz.

4. Sıranın başında ve sonunda 1 tane azaltma yaparak örüyoruz. Toplam 43 trabzan ile sırayı bitiriyoruz. 1 zincir ile üst sıraya çıkıyoruz.

5. Sıranın başında ve sonunda 1 tane azaltma yaparak örüyoruz. Toplam 41 trabzan ile sırayı bitiriyoruz. 1 zincir ile üst sıraya çıkıyoruz.

6. Sıranın başında ve sonunda 1 tane azaltma yaparak örüyoruz. Toplam 39 trabzan ile sırayı bitiriyoruz. 1 zincir ile üst sıraya çıkıyoruz.

7. Sıranın başında ve sonunda 1 tane azaltma yaparak örüyoruz. Toplam 37 trabzan ile sırayı bitiriyoruz. 1 zincir ile üst sıraya çıkıyoruz.

8. Sıranın başında ve sonunda 1 tane azaltma yaparak örüyoruz. Toplam 35 trabzan ile sırayı bitiriyoruz. 1 zincir ile üst sıraya çıkıyoruz.

9. Sıranın başında ve sonunda 1 tane azaltma yaparak örüyoruz. Toplam 33 trabzan ile sırayı bitiriyoruz. 1 zincir ile üst sıraya çıkıyoruz.

10. Sıranın başında ve sonunda 1 tane azaltma yaparak örüyoruz. Toplam 31 trabzan ile sırayı bitiriyoruz. 1 zincir ile üst sıraya çıkıyoruz.

11-12. Her ilmeğe 1 tane tekli trabzan yaparak örüyoruz.

13. Sıranın başında ve sonunda 1 tane arttırma yaparak örüyoruz. Toplam 33 trabzan ile sırayı bitiriyoruz. 1 zincir ile üst sıraya çıkıyoruz.

14. Sıranın başında ve sonunda 1 tane arttırma yaparak örüyoruz. Toplam 35 trabzan ile sırayı bitiriyoruz. 1 zincir ile üst sıraya çıkıyoruz.

15. Sıranın başında ve sonunda 1 tane arttırma yaparak örüyoruz. Toplam 37 trabzan ile sırayı bitiriyoruz. 1 zincir ile üst sıraya çıkıyoruz.

16. Sıranın başında ve sonunda 1 tane arttırma yaparak örüyoruz. Toplam 39 trabzan ile sırayı bitiriyoruz. 1 zincir ile üst sıraya çıkıyoruz.

17. Sıranın başında ve sonunda 1 tane arttırma yaparak örüyoruz. Toplam 41 trabzan ile sırayı bitiriyoruz. 1 zincir ile üst sıraya çıkıyoruz.

18. Sıranın başında ve sonunda 1 tane arttırma yaparak örüyoruz. Toplam 43 trabzan ile sırayı bitiriyoruz. 1 zincir ile üst sıraya çıkıyoruz.

19. Sıranın başında ve sonunda 1 tane arttırma yaparak örüyoruz. Toplam 45 trabzan ile sırayı bitiriyoruz. 1 zincir ile üst sıraya çıkıyoruz.

20. Sıranın başında ve sonunda 1 tane arttırma yaparak örüyoruz. Toplam 47 trabzan ile sırayı bitiriyoruz. 1 zincir ile üst sıraya çıkıyoruz.

21. Sıranın başında ve sonunda 1 tane arttırma yaparak örüyoruz. Toplam 49 trabzan ile sırayı bitiriyoruz. 1 zincir ile üst sıraya çıkıyoruz.

Çatı dilimlerini çalışmaya başlıyoruz. İpimizi kopartmadan devam ediyoruz.

22. Sıranın başında ve sonunda 1 tane azaltma yaparak örüyoruz. Toplam 31 trabzan ile sırayı bitiriyoruz. 1 zincir ile üst sıraya çıkıyoruz.

23. Sıra başında 1 azaltma yapıp başlıyoruz. Devamında 16 tane tekli trabzan yapıyoruz ve 1 azaltma yapıp 1 zincir çekip dönüyoruz.

24. Sıra başında 1 azaltma yapıp başlıyoruz. Devamında 13 tane tekli trabzan yapıyoruz ve 1 azaltma yapıp 1 zincir çekip dönüyoruz.

25. Sıra başında 1 azaltma yapıp başlıyoruz. Devamında 13 tane tekli trabzan yapıyoruz. Sonra 3 trabzanı birlikte alıp azaltma yapıyoruz. 1 zincir çekip dönüyoruz.

26. Sıra başında 3 trabzanı birlikte alıp azaltma yapıyoruz, devamında 6 tane tekli trabzan yapıyoruz. Sonra 3 trabzanı birlikte alıp azaltma yapıyoruz. 1 zincir çekip dönüyoruz.

27. Sıra başında 1 azaltma yapıp başlıyoruz. Devamında 4 tane tekli trabzan yapıyoruz. 1 azaltma yapıp 1 zincir çekip dönüyoruz.

28. Sıra başında 1 azaltma yapıp başlıyoruz. Devamında 2 tane tekli trabzan yapıyoruz. 1 azaltma yapıp 1 zincir çekip dönüyoruz.

22. sıradan başlayıp aynı şekilde diğer çatı dilimini de yapıyoruz. 

Tüm kapağı 25. sıranın ön ilmeklerine mavi renk ipi bağlayıp aynı şekilde örüyoruz.

Kapak iki kat çalışıldıktan sonra mavi renk ip ile bir sıra sık iğne ile kenar geçiyoruz.

Pencereler

Beyaz renk ip ile örüyoruz.

1. 15 zincir çekip zincir üzerine 14 tane tekli trabzan yapıp 1 zincir ile dönüyoruz.

2-14. Her ilmeğe 1 tane tekli trabzan yapıp 1 zincir ile dönüyoruz.

15. Parçanın dört kenarı sık iğne dönüyoruz.

Kapı

Mavi renk ip ile örüyoruz.

1. 15 zincir çekip zincir üzerine 14 tane tekli trabzan yapıp 1 zincir ile dönüyoruz.

2-24. Her ilmeğe 1 tane tekli trabzan yapıp 1 zincir ile dönüyoruz.

Pencereler ve kapı dikerek eve ekliyoruz. Kapının üzerine düğme dikiyoruz.

Kırmızı ip ile 12 zincir çekip üzerine istediğimiz uzunluğa kadar tekli trabzan örüyoruz. Böyle tutma yerini de yapmış oluyoruz.

Ve hazır!

Elinize sağlık!