Bahar geldi, evimizde de çiçekler açmasın mı?

Kolayca örebileceğiniz tığ işi çiçekler ve amigurumi örgü modelleri ile evinizde hiç solmayacak çiçekler açtırabilirsiniz.

Bu beyaz zambaklar da onlardan biri!

Hadi hemen başlayalım!

Malzemeler

 • Kartopu Amigurumi el örgü ipi;
  1 adet Beyaz (K010) renk ip
  1 adet Yeşil (K1390) renk ip
  1 adet Kahverengi (K890) ip
 • 2.5 mm tığ
 • Bakır tel

Kısaltmalar

Zn: Zincir

X: Sık iğne

Hdc: Tekli trabzan

Hdcv: Tekli trabzan arttırma (1 ilmeğe 2 tane tekli trabzan yapılır)

Dc: İkili trabzan

Dcv: İkili trabzan arttırma (1 ilmeğe 2 tane ikili trabzan yapılır)

Tr: Üçlü trabzan

Trv: Üçlü trabzan arttırma (1 ilmeğe 2 tane üçlü trabzan yapılır)

Flo: İlmeklerin ön tarafına batarak örmek

Cc: İlmek kaydırmak

Yapılışı

Yapraklar

6 adet beyaz renk ip ile 1 adet yeşil renk ip ile örüyoruz.

1) 28 zincir çekiyoruz.

2) İkinci zincirden itibaren 3x, 2hdc, 4dc, 1dcv, 4dc, 1dcv, 2dc, 4hdc, 6x, 1zn (karşı tarafa geçiyoruz) 5x, 4hdc, 2dc, dcv, 4dc, dcv, 4dc, 2hdc, 3x

3) (Başlangıç noktasından devam ediyoruz). 1x, 1zn, 3x, 3hdc, 2dc, (2tr, 1trv)*3, 2tr, 2dc, 4hdc, 4x, (karşı taraftan devam ediyoruz) 1x, 1zn, 5x, 4hdc, 2dc, 2tr, (1trv, 2tr)*3, 2dc, 3x

4) Başlangıç noktasından bir sık iğne yapıp bir zincir çekiyoruz ve ince bakır teli zincirin içinden geçirip yaprağın etrafını sık iğne örüyoruz. Karşı tarafa geçtiğimiz yere gelince en uçtaki ilmeğin içine 1hdc, 1dc yapıp ikisini Flo tekniği ile birlikte örüyoruz ve yanındaki ilmeğe de 1hdc yapıp sonrasında sık iğne örmeye devam ediyoruz. Başlangıç noktasına gelince bakır telleri birbirine bağlayıp örgüyü bitiriyoruz.

amigurumi-zambak-yapimi-1
amigurumi-zambak-yapimi-1

5) Yaprakların ortasındaki yeşil şeridi yapmak için yeşil iple yaprağın ortasından ilmek çıkartıyoruz ve aşağıya doğru ilmek kaydırma (cc) yapıyoruz. Boyutunu isteğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Ben 12 tane cc yaptım.

amigurumi-zambak-yapimi-2
amigurumi-zambak-yapimi-2

Yeşil Çiçek (3 adet)

1) 6zn

2) İkinci zincirden itibaren; 2x, 2hdc, 3dc, 9tr, 3dc, 2hdc, 2x, (karşı taraftan devam ediyoruz) 1cc, 1zn, 2x, 2hdc, 2dc, (2tr, 1trv)*2, 2tr, 2dc, 4hdc, 3x

3) 1x, 1zn, 3x, 4hdc, 2dc, (2tr, 1trv)*2, 2tr, 2dc, 2hdc, 2x, 1cc, 1zn bitir.

Kahverengi Tomurcuklar (6 adet)

1) 16zn

2) Her ilmeğin içine bir trabzan yapıp 3 zincir çekip diğer trabzanı yapıyoruz.  bu şekilde aşağıda ki tablo gibi 16 zinciri bitir.

Not: Ben tomurcukların daha parlak ve kibar durması için nakış ipliği kullandım. Siz de bu tarz ince ipliklerle örerseniz tomurcuklarınız daha güzel durur. Zambağı da gösteren tomurcukları zaten.

Yeşil Tomurcuk

İnce bakır telin yarısından itibaren etrafını sık iğne ile örüp sonrasında teli yuvarlak yapıyoruz ve telin kalan kısmına da yeşil ipi sarıyoruz.

amigurumi-zambak-yapimi-3
amigurumi-zambak-yapimi-3

Birleştirme

 • İnce olan bakır telimizden 6 adet aynı boyda kesiyoruz ve üzerini yeşil iple sarıyoruz. Ördüğümüz kahverengi tomurcukları silikon tabancası yardımıyla ince olan bakır telin en üstüne döndürerek sarıyoruz.
 • Tomurcuklardan oluşan ince bakır telleri kalın olan bakır tel etrafına silikon tabancasıyla yapıştırıyoruz. Ardından 6 adet olan beyaz yaprakları üçü üstte üçü de altta olmak üzere yapıştırıyoruz.
 • Başka bir kalın bakır tele de yeşil yaprağı yapıştırıp yine telin üzerini yeşil iple sarıyoruz ve iki kalın bakır teli birbirine birleştirerek yeşil iple etrafını sıkıca sarıyoruz.
amigurumi-zambak-yapimi
amigurumi-zambak-yapimi

Kafanıza takılan veya yardım almak istediğiniz noktalarda yorum atarak veya İnstagram (@25skiğne) üzerinden sorularınızı sorabilirsiniz.