Ana Sayfa Örgü Öğreniyorum Amigurumiye Başlangıç: Sihirli Halka Nasıl Yapılır?

Amigurumiye Başlangıç: Sihirli Halka Nasıl Yapılır?

amigurumiye-baslangıc-sihirli-halka-nasil-yapilir
amigurumiye-baslangıc-sihirli-halka-nasil-yapilir

Amigurumi bir bebek, hayvan yada obje figürü yapmak sanıldığı kadar zor değil. Karşınızda hiçbir örnek olmasa bile sihirli halka ile başlıyorsunuz ve figür oluşuveriyor.

Hedeflediğiniz görsel ne olursa olsun, sihirli halka bazen geniş olacak bazen dar olacak. Açıkçası sihirli halkayı yapmayı öğrendiğim gün, hiçbir örneğe gerek duymadan amigurumilerimi özgün bir biçimde örebildim. Ve tamamlanmış bir amigurumiye bakarak ilmek saymadan aynı amigurumiyi oluşturabilir hale geliyorsunuz. Mantığını anladığınızda elinizde yükselen işin size ne kadar zevk verdiğine inanamayacaksınız. Peki nedir bu sihirli halka?
Farkettim ki amigurumi sanatçıları bir sihirli halkadan bahsediyorlar, ancak bu sihirli halkayı farklı yöntemlerle yapanları izleyip gözlemledim, tabi hemen hepsini tek tek denedim. En verimli olan ve yapılışı en güzel duran, iş bittiğinde kusur gibi görünmeyecek bir sihirli halkayı kendime edindim.
Seçtiğimiz örnek ile ilgili malzemelerimiz hazır ise işe koyulabiliriz.

Yapılışı

1. Tığımızı sağ elimize aldık, ipimizin ucunu sol elimizin üzerinden sarkıttık.

2. Sarkan ucu saat yönünün tersine dolayıp bir turluk halka yaptık.

3. Bu halkanın içinden bir ilmek alalım.

4. İkinci ilmeği de hemen yanına iliştirelim.

5. Almış olduğumuz iki ilmek sihirli halkanın ilk zinciridir, sonraki ilmeklerin her birisinin tek zincir olarak dizildiğini göreceksiniz.

.

6. Sihirli halkamızın tamamlanması için saatin ters yönünde doladığımız ipin uç kısmını çekiştirip halkayı küçültüyoruz.

7. İlk oluşturduğumuz ilmek son ilmek ile yan yana geldiğinde, ilk oluşturulan ilmeğe batıp bir ilmek alarak birleştiriyoruz.

Sihirli halkamızı çoğunlukla altı zincir oluşturarak kullanacağız, yaptığımız uzva veya cisme göre, halkadaki zincirler beş adet hatta dört adet olabilir, çok sivri birşey yapmak istiyorsak üç adede bile düşer.

Bir örneğiniz var veya bir tarifi uygulayacaksanız işiniz gayet basit, tarifte bahsedilen sihirli halka tam olarak budur, ne kadar gerekiyorsa halkanıza ilmekleri döşeyin, ilk ve son ilmeği kavuşturarak halkanızı tamamlayın.

Elinize sağlık.

YORUM YOK