Herkese merhabalar!

Çocuklarınız için çok şirin bir elbise ördük!

Bu güzel elbisenin yapımı hem çok kolay hem de çok eğlenceli!

Hemen şirin elbisemizi örmeye başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

Roba

1) 100 zincir çekiyoruz. 3 zincir daha çekip trabzan örmeye başlıyoruz. Tüm zincirlerin içine birer ikili trabzan örüyoruz.

2) 3 zincir çekiyoruz. 1 boşluk atlayıp 2. boşluğa 1 ikili trabzan örüyoruz. 1 zincir çekip aynı yere tekrar 1 ikili trabzan örüyoruz ve bu şekilde V şekli oluşturuyoruz. Hiç zincir çekmeden 1 boşluk atlayıp 2. boşluğa 1 ikili trabzan örüyoruz. Tekrar 1 zincir çekip aynı yere 1 ikili trabzan örüyoruz ve 2. V şeklimizi oluşturuyoruz. Bu şekilde V içinde 1 zincir çekerek, V’ler arasında zincir çekmeden sırayı tamamlıyoruz.

3) 3 zincir çekiyoruz. Trabzanın üstüne 1 adet, V’nin içine 1 adet ve trabzanın üstüne 1 adet olmak üzere her V şeklinin üstüne 3 trabzan örüyoruz. Bu şekilde artırma yapmış oluyoruz.

4) Sıraya başlamadan önce örgümüzü ilmek kaydırma ile birleştirip halka oluşturuyoruz. Daha sonra 3 zincir çekiyoruz ve yine her trabzanın üstüne 1 adet trabzan örüyoruz.

5) 5. sırada tekrar V şekilleri oluşturacağız. 3 zincir çekiyoruz. Tıpkı daha önce yaptığımız gibi 1 boşluk atlayıp 2. boşluğa 1 trabzan, 1 zincir ve 1 trabzan örüyoruz. Hiç zincir çekmeden 1 boşluk atlayıp 2. boşluğa 1 trabzan, 1 zincir ve 1 trabzan örüyoruz. Bu şekilde sıra sonuna kadar geliyoruz. Sıra sonunda 1 trabzan örüp 1 zincir çekiyoruz ve başlangıçta çektiğimiz 3 zincire bağlıyoruz. Bu şekilde son V şeklimizi oluşturuyoruz.

6) Üst sırada V boşluklarının içine 1 adet, V’lerin birleştiği yere, yani iki trabzanın arasına 1 adet trabzan örüyoruz. Bu şekilde her V üstüne 2 adet trabzan örüyoruz.

7) Toplam 4 sıra trabzan olacak şekilde 3 sıra daha trabzanların üstüne birer trabzan örüyoruz.

4 sıra trabzandan sonra kolları kesiyoruz. Arkada ve önde 37 trabzan, kollarda 38 trabzan olacak şekilde robamızı ayırıyoruz. 3 zincir çekerek başlıyoruz. Örgüye sırtın tam ortasından başladığımız için 16 trabzan, 38 trabzan, 37 trabzan, 38 trabzan, 16 trabzan şeklinde ayırabilirsiniz. Başlangıçta çektiğimiz 3 zinciri 1 trabzan olarak hesaplıyoruz. İlmek belirleyici kullanabilirsiniz.

8) Ayrım yaparken de V şekilleri oluşturacağız. 3 zincir çekiyoruz, 2 boşluk atlayıp 3. boşluğun içine 1 ikili trabzan örüyoruz. 2 zincir çekiyoruz, tekrar aynı yere 1 ikili trabzan örüyoruz. Hiç zincir çekmeden 2 boşluk atlayıp 3. boşluğa 1 ikili trabzan, 1 zincir, 1 ikili trabzan örüyoruz. Arka için ayırdığımız trabzanlar bitince kol için ayırdığımız trabzanları tamamen atlayıp yine hiç zincir çekmeden ön için ayırdığımız ilk trabzanın üstüne 1 ikili trabzan, 1 zincir, 1 ikili trabzan örüyoruz. Bu şekilde devam ederek diğer kolu da kesiyoruz. Sıra sonunda ön ve arkada 13’er olmak üzere toplam 26 V şekli elde ediyoruz.

Etek

1) 3 zincir çekiyoruz. V’nin içine 1 ikili trabzan örüyoruz. 2 zincir çekiyoruz, aynı yuvanın içine tekrar iki tane ikili trabzan örüyoruz. 2 zincir çekiyoruz, yine aynı yere 2 tane ikili trabzan örüyoruz. Bu şekilde 1 V’nin içine 2 trabzan, 2 zincir, 2 trabzan, 2 zincir, 2 trabzan örüyoruz. 2 zincir çekip yandaki V’ye sık iğne yapıyoruz. 3 zincir çekip tekrar aynı yere sık iğne yapıyoruz. 3 zincir çekip aynı yere sık iğne yapıyoruz. Son kez 3 zincir çekip aynı yere sık iğne yapıyoruz. Yani 2. V’ye 1 sık iğne, 3 zincir, 1 sık iğne, 3 zincir, 1 sık iğne, 3 zincir örüyoruz. 2 zincir çekip yandaki V’ye trabzan örüyoruz. Bu şekilde 1 V trabzan, 1 V zincir örgü olacak şekilde sırayı tamamlıyoruz.

badem-cocuk-elbisesi-yapimi-1
badem-cocuk-elbisesi-yapimi-1

2) İkinci sıraya ilmek kaydırma ile trabzanlar arasındaki boşluğa geçerek başlıyoruz. 3 zincir çekiyoruz. Boşluğun içine 1 tane daha trabzan örüyoruz. 2 zincir çekiyoruz, aynı yere 2 tane trabzan örüyoruz. Yani boşluğa 2 trabzan, 2 zincir, 2 trabzan örüyoruz. 1 zincir çekiyoruz. Diğer boşluğa da aynı işlemi yapıyoruz. Daha sonra 2 zincir çekip 3 zincirlik yuvaya sık iğne yapıyoruz. 3 zincir çekip yandaki yuvaya, 3 zincir çekip onun yanındaki yuvaya sık iğneler yapıyoruz. 2 zincir çekip tekrar trabzan boşluğuna geçiyoruz. Buraya da 2 trabzan, 2 zincir, 2 trabzan örüyoruz. 1 zincir çekip 2. boşluğu da tamamlıyoruz. 2 zincir çekiyoruz ve tekrar yuvalara 3 zincir, 1 sık iğne örüyoruz. Bu şekilde sırayı tamamlıyoruz.

badem-cocuk-elbisesi-yapimi-2
badem-cocuk-elbisesi-yapimi-2

3) Yine ilmek kaydırarak trabzanlar arasındaki boşluğa geçiyoruz. Boşluğa yine 2 trabzan, 2 zincir, 2 trabzan örüyoruz. Bu sefer 4 zincir çekerek yandaki boşluğa geçiyoruz. Oraya da 2 trabzan, 2 zincir, 2 trabzan örüyoruz. 2 zincir çekip yuvanın içine sık iğne yapıyoruz. 3 zincir çekiyoruz, yanındaki yuvaya sık iğne yapıyoruz. 2 zincir çekip trabzanlarımızı örmeye geçiyoruz. Bu şekilde sırayı tamamlıyoruz.

4) Yine ilmek kaydırarak trabzanlar arasındaki boşluğa geçiyoruz. Boşluğa 2 trabzan, 2 zincir, 2 trabzan örüyoruz. 1 zincir çekiyoruz, 4 zincir çektiğimiz kısma 6 adet ikili trabzan örüyoruz. Tekrar 1 zincir çekip 2. boşluğa 2 trabzan, 2 zincir, 2 trabzan örüyoruz. 3 zincir çekiyoruz. Yuvaya 1 sık iğne yapıyoruz, tekrar 3 zincir çekip trabzanlarımızı örmeye geçiyoruz. Bu şekilde sırayı tamamlıyoruz.

5) Yine boşluktan başlıyoruz. Boşluğa 2 trabzan, 2 zincir, 2 trabzan örüyoruz. 1 zincir çekiyoruz, 6 trabzanın ilk trabzanına 1 trabzan örüyoruz. 1 zincir çekip 2. trabzana da 1 trabzan örüyoruz. Bu şekilde aralarda 1 zincir çekerek tüm trabzanların üstüne birer trabzan örüyoruz. 1 zincir çekip diğer boşluğa geçiyoruz ve 2 trabzan, 2 zincir, 2 trabzan örüyoruz. Bu sırada hiç zincir çekmeden yuvaları atlayarak trabzan boşluğuna geçiyoruz. Buraya da 2 trabzan, 2 zincir, 2 trabzan örüyoruz. Ortadaki 6 trabzana geçiyoruz. Birer zincir, birer trabzan şeklinde tamamlıyoruz. Sırayı bu şekilde bitiriyoruz.

6) Yine boşluğa ilmek kaydırma ile geçiyoruz. Boşluğa 2 trabzan örüyoruz. Bu sefer boşluğa sadece 2 trabzan örüyoruz. 3 zincir çekiyoruz, 1. ve 2. trabzanın arasına sık iğne örüyoruz. 4 zincir çekiyoruz. 2. ve 3. trabzanın arasına 1 sık iğne örüyoruz. Bu şekilde 4 zincir çekerek tüm trabzanların arasına sık iğneler, yani yuvalar örüyoruz. 3 zincir çekiyoruz ve trabzanlar arasındaki boşluğa geliyoruz. Sadece 2 trabzan örüyoruz, 3 zincir çekiyoruz, diğer boşluğa geçip oraya da sadece 2 trabzan örüyoruz. Sırayı böyle tamamlıyoruz.

7) Şimdi modelin en başından, yani 1. aşamadan başlayarak aynı şekilde tekrar örüyoruz. İlmeği biraz uzatıp gerideki zincirin altından alıyoruz. Bu şekilde geriye doğru ilmek kaydırma yapıyoruz. Bu zinciri trabzanlar arasındaki zincir olarak düşünebilirsiniz. Buraya 2 trabzan, 2 zincir, 2 trabzan, 2 zincir, 2 trabzan örüyoruz. 3 zincir çekiyoruz, yuvanın içine 1 sık iğne örüyoruz. 4 zincir çekiyoruz, diğer yuvalara aynı şekilde sık iğneler örüyoruz. Tekrar 3 zincir çekerek boşluğa 2 trabzan, 2 zincir, 2 trabzan, 2 zincir, 2 trabzan örüyoruz. Bu şekilde modeli yeniden kuruyoruz.

badem-cocuk-elbisesi-yapimi-3
badem-cocuk-elbisesi-yapimi-3

Artık 2. aşamadan itibaren tekrarlayarak eteği büyütebilirsiniz.

8) Eteğin ucuna 4 zincir çekip boşluklara sık iğne örerek kenar tığlaması yapıyoruz.

9) Yakaya ve kol uçlarına da kenar tığlaması yapıyoruz. 4 zincir çekiyoruz, aynı yere sık iğne yapıyoruz. 1 zincir çekip gerdirmeden ileri batıyoruz. Aynı şekilde 4 zincir çekip dibine sık iğne yapıyoruz. Bu şekilde kirpik örüyoruz.

10) Robada arkada açık bıraktığımız yeri tığlarken 5 zincir örüp sık iğne ile sabitleyerek düğme iliği örüyoruz. Karşısına inci düğmeyi dikiyoruz.

Çiçek

1) Sihirli halka içine 3 zincir çekiyoruz. İki adet ikili trabzan örüyoruz. 3 zincir çekiyoruz ve sık iğne yapıyoruz. Bu şekilde ilk yaprağımızı ördük. Tekrar 3 zincir, 2 trabzan, 3 zincir çekip sık iğne yapıyoruz. Bu 2. yaprağımız oldu. Toplam 5 yaprak örüyoruz.

2) İkinci kata geçmek için 4 zincir çekip yaprağın arkasından sık iğneye sabitliyoruz. 4 zincir çekiyoruz, 2. yaprağın arkasından sık iğneye sabitliyoruz. Bu şekilde tüm yaprakların arkasında yuvalar oluşturuyoruz. İlk yuvanın içine 4 zincir, 6 üçlü trabzan, 4 zincir örüyoruz ve sık iğne yapıyoruz. İkinci yuvaya geçiyoruz. Yine 4 zincir, 6 üçlü trabzan, 4 zincir örüp sık iğne yapıyoruz. Toplam 5 yaprak örüyoruz.

3) Üçüncü kata geçmeden önce yine yuvalar oluşturuyoruz. Bu sefer 5 zincir çekip yaprakların arkasından geçirerek sık iğneye sabitliyoruz. İlk yuvanın içine 5 zincir çekiyoruz, 10 dörtlü trabzan örüyoruz. 5 zincir çekip sık iğne yapıyoruz. Bu şekilde tüm yuvalara 5 zincir, 10 dörtlü trabzan, 5 zincir örüyoruz.

4) Çiçeği robanın önüne dikiyoruz. Ortasına inci düğme dikiyoruz.

badem-cocuk-elbisesi-yapimi-4
badem-cocuk-elbisesi-yapimi-4

Elbisemiz hazır!

Ellerinize sağlık!

badem-cocuk-elbisesi-yapimi
badem-cocuk-elbisesi-yapimi

Beni İnstagram (sidikaileorguler) hesabımdan takip etmeyi unutmayın!