Bebekleriniz için kısa sürede örgü patikler örmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

Tığ işi yapabileceğiniz bu kolay bebek botu tarifi ile bu kış bebeğiniz için sıcacık geçecek!

Malzemeler

  • YarnArt Jeans ip;
    1 adet Lacivert (54) renk ip
    1 adet Mavi (75) renk ip
  • 2 mm tığ

Yapılışı

Taban (2 adet)

Lacivert renk ip ile başlıyoruz.

1) 23 zincir çekilir. 4. zincirin içerisine 6 tane ikili trabzan yapılır.

2) Her zincire birer tane ikili trabzan yapılarak son zincirin içerisine 6 tane ikili trabzan yapılır. Zincirin diğer tarafına da her yuvaya birer tane ikili trabzan yapılarak ilmek kaydırma yöntemiyle birleştirilir.

3) 20 zincirin köşelerine altışar tane ortasına da 18 tane ikili trabzan yapmış olduk. Şimdi 3 zincir çekerek üst sıraya geçiyoruz. Köşelerdeki 6 trabzanın her birine iki tane ikili trabzan yaparak köşelerde 12, ortada yine her ilmeğe 1 tane ikili trabzan yaparak 18 tane ikili trabzanla sırayı tamamlıyoruz.

4) 3 zincir çekerek yukarı çıkıyoruz ve köşedeki 12 trabzanın üzerinde yine arttırma yapıyoruz. Bu sırada köşedeki 12 trabzanın üzerine bir tek, bir çift batıyoruz. Ortadaki 18 trabzan yine sabit, 1 tane trabzan yapıyoruz.

5) Arttırma işlemlerimiz bitti. Patiğin tabanını biraz genişletmek için 1 sıra boyunca her ilmeğe birer tane tekli trabzan yapıyoruz.

Patik tabanları hazır. 

Patik

Tabandan devam ediyoruz. Mavi renk ip ile devam ediyoruz.

1) 3 zincirle üst sıraya çıkıyoruz ve trabzanların tepesine değil de beline dolayıp ilmek alıyoruz.

2) Her bir trabzanın beline birer tane ikili trabzan yaparak sırayı tamamlıyoruz ve ipi koparıyoruz.

3) Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi patiği ikiye katlıyoruz. Tam ortadan 16 tane ikili trabzanı her iki taraftan da işaretliyoruz.

4) İşaretlediğimiz yere ipimizi bağlayıp 3 zincir çekiyoruz. Trabzanların beline dolayarak bir önden bir arkadan olacak şekilde tığ işi lastik örüyoruz.

5) Burun kısmında sürekli bu 16 ilmeğin beline dolayarak bir önden bir arkadan alarak örüyoruz. Her sıra bitiminde tabandaki trabzanların tepesine sık iğneyle birleştirip dönüyoruz.

6) Bu şekilde 6 sıra örüp daha sonra 6 sıra da kenara sık iğneyle birleştirmeden örüp ipi koparıp gizliyoruz. Burun kısmını tamamlamış oluyoruz. Şimdi kenarları öreceğiz.

7) Kenarlar için aşağıda resimde görüldüğü gibi burun kısmının yanındaki sık iğnelere ipimizi bağlayıp 3 zincir çekerek orada bulunan 3 trabzanın beline dolayarak trabzan yapıyoruz. Diğer trabzanların tepesine batarak ikili trabzan yapılır. Sıra sonunda yine 3 trabzanın beline dolayarak trabzan yapıp geri dönerek 6 sıra boyunca ikili trabzan yapıyoruz. Diğer kenar da aynı şekidle yapılır.

8) 1 sıra da başına dolayıp tek seferde alarak tekli trabzanla sıra tamamlanır ve ip kesilir.

9) Bağcık için ben lacivert ip ile 1 buçuk metre kadar ipi ikiye katlayarak bir ucunu sabitleyip diğer ucunu tek yönde kıvırıyorum ve resimdeki görüntü ortaya çıkıyor. Her iki yandan ucunu bağlayıp fazla ipleri düzeltiyorum. Siz zincir çekerek de bağcık yapabilirsiniz.

Yapacak olan herkese kolaylıklar diliyorum  .♥     .♥    .♥