Merhabalar,

Sizler için baharlık bir örgü bere yapımı getirdik.

Kolayca örebileceğiniz bu örgü bere ile yaz ve bahar yağmurlarında şıklığınıza şıklık katın!

Haydi başlayalım mı o zaman?

Malzemeler

Yapılışı

1. 12 zincir çekelim, ikinci zincirden itibaren her yuvaya sık iğne yapalım.

2. 1 zincir çekip geri dönerek her yuvaya yine 1 tane sık iğne yapalım. Bu şekilde baş çevresi genişliğinde örelim. Yaklaşık 35-40 santim civarı ördükten sonra başlangıç kısmı ile bitiş kısmını üst üste tutup dikerek veya sık iğne yaparak birleştirelim.

3. Artık beremizin üst kısmına geçmiş oluyoruz. Görebildiğimiz her yuvaya sık iğne yapalım ve başlangıçla birleştirelim. Sık iğne sayısının 4’ün katı olmasına dikkat edelim.

Artık modelimize geçiyoruz. Örgümüzü ters çevire çevire öreceğiz.

4. 3 zincir çekip sonraki yuvaya trabzan yapalım. İlk trabzanın dibine (başlarken zincir olan kısmıın dibine) üçlü fıstık yapalım. Üçlü fıstık için 1 yuva içine 3 kere batıp tığa ip dolayıp hepsini tek seferde çıkıyoruz. 2 yuva atlayıp 2 trabzan yapalım. İlk trabzanın dibine üçlü fıstık yapalım. Bu şekilde sıra sonuna kadar ilerleyelim.

5. 3 zincir çekip geri dönelim. 1 trabzan yapalım. Alttaki fıstığın tepesine üçlü fıstık yapalım. 2 yuva atlayıp 2 trabzan yapalım, alttaki fıstığın tepesine üçlü fıstık yapalım.

baharlik-fistikli-bere-yapimi-1
baharlik-fistikli-bere-yapimi-1

Beremiz 18 cm olana kadar bu şekilde model oluşturarak örelim.

6. Kesmelere başlıyoruz. Yine 4-5. adımları tekrar edeceğiz fakat öreceğimiz iki trabzanı beraber örerek kesmiş olalım. Sıra sonuna kadar ilerleyelim.

7. 3 zincir çekelim ve fıstığın tepesine fıstık yapalım, birleştirmeden tığda bekletelim. Diğer fıstığın tepesine de fıstık yapalım ve tığdaki bütün ilmekleri tek seferde çekelim. Sıra sonuna kadar bu şekilde fıstıkları ikişer ikişer keselim.

Kalan ilmekleri iğneyle toplayalım. Ponpon dikelim ve trabzan fıstıklı bere hazır! 

baharlik-fistikli-bere-yapimi
baharlik-fistikli-bere-yapimi

Elinize sağlık!