Merhaba arkadaşlar!

Size çok şık ve bahara yakışacak bir şal modeli getirdim.

İlk örgü tarifimi bu şal ile vermek istiyorum.

Hemen bu güzel şalı anlatmaya başlıyorum! 🙂

Malzemeler

Yapılışı

Omuzdan başlıyoruz.

1) Şalımıza 6 zincir çekerek başlıyoruz. Zinciri ucu ile birleştirerek daire oluşturuyoruz.

2) Birleştirdiğimiz yerde 4 zincir çekip ipi tığa bir kere dolayıp üçlü trabzan yapıyoruz. Yanına hiç zincir çekmeden bir tane daha üçlü trabzan yapıp sonrasında üç zincir çekip üç tane peş peşe üçlü trabzan yapıyoruz. Toplam 4 tane üçlü trabzan yaptıktan sonra 4 zincir çekip dönüyoruz.

3) Alt sırada oluşmuş olan üç boşluğun ilkine iki tane üçlü trabzanı arada 3 zincir olacak şekilde yapıyoruz. 4 zincir çekerek ikinci boşluğa yine arasında 3 zincir olacak şekilde iki tane üçlü trabzan yapıyoruz. Üçüncü boşluk için tekrar  4 zincir çekerek iki tane üçlü trabzan yapıyoruz.

4) Üçüncü sıra için tekrar 4 zincir çekip dönüyoruz. Yine ilk boşluğu aralarında üç zincir olacak şekilde iki adet üçlü trabzan yapıyoruz. Tüm sıralarda dönüşleri aynı şekilde yapıyoruz.

5) Hiç zincir çekmeden ikinci boşluğa bir adet trabzan yapıp 4 zincir çekiyoruz. Aynı boşluğa tekrar trabzan yapıp üçüncü boşluğa yine aralarında 3 zincir olacak şekilde üçlü trabzan yapıyoruz, böylece ortasını oluşturmuş oluyoruz. Devamını aynı şekilde yapıyoruz.

6) Dördüncü sırada dönüşü aynı şekilde yaptıktan sonra alt sırada 4 zincir ile oluşturmuş olduğumuz boşluğa 9 tane trabzan yapıyoruz. Orta kısmı yapıp aynı şekilde devamındaki boşluğa da 9 tane trabzan yapıyoruz. Diğer sıralardaki gibi kenarı ve dönüşü yapıyoruz.

7) Beşinci sırada dönüşü aynı şekilde yaptıktan sonra alt sırada yaptığımız 9 adet trabzan üzerine her birinin arasında bir zincir çekerek tekrar trabzan yapıyoruz. Orta kısmı yapıp aynı şekilde devam edip kenarı ve dönüşü yapıyoruz.

8) Altıncı sırada ilk kenar dolgusunu yaptıktan sonra 3 zincir çekip 9 adet yaptığımız trabzanın ilkine batarak trabzan yapıyoruz devamında yine üç zincir çekerek bir trabzanı atlayıp ikincisine batarak kutucukları yapıyoruz. Orta kısmı yapıp aynı şekilde devam ederek kenarı ve dönüşü yapıyoruz.

9) Yedinci sırada ilk kenar dolgusunu yaptıktan sonra alt sırada oluşturduğumuz ilk kutucuğa aralarında 4 zincir olacak şekilde iki adet trabzan yapıyoruz. Bir sonraki sırada buraya 9 adet trabzan yapacağız. Devamında hiç zincir çekmeden ikinci kutucuğa batılacak her kutucuk arasında 3 zinciri sadece tek seferde çekiyoruz yani trabzan yapmıyoruz. Orta kısımdan önce son kalan kutucuğa tekrar aralarında 4 zincir olacak şekilde iki adet trabzan yapıyoruz. Orta kısmı yapıp aynı şekilde devam ederek kenarı ve dönüşü yapıyoruz.

10) Sonraki sıralarda 4 zincir olan kısımların üzerine 9 adet trabzan yaparak dördüncü sıra ve sonrasındaki gibi devam ediyoruz. Böylece örnek genişleyerek devam etmiş oluyor.

baharlik-sal-yapimi-1
baharlik-sal-yapimi-1

Yapmak isteyen herkese şimdiden kolay gelsin.

Sevgiler! 😉💕