Merhabalar!

Sizin için sıcacık kupalara sarılabileceğiniz bir bardak tutacağı hazırladım, ama bunun adı bardak kazağı; kulplu yada kulpsuz kahve ya da çorba kuplarında kullanabileceğiniz harika bir tasarım!

Örmesi hem kolay hem de zevkli!

Günlerce bir tarifi örmek bana çok sıkıcı geldiğinden, sizlere bir oturuşta örebileceğiniz basit bir tutacak tasarladım, keyif almanız dileğiyle!

Malzemeler

Yapılışı

1) Dörtlü sihirli halka yapıyoruz.

2) 1. sıra için 3 zincir çekiyoruz ve aynı ilmeğe iki adet daha ikili trabzan yapııyoruz, diğer ilmeklere de üçer adet ikili trabzan örüyoruz.

3) 2. sıra için üç zincir çekiyoruz, elimizde örneği ters çeviriyoruz ve ilk boşluğa 2 adet daha ikili trabzan batıyoruz, 3 zincir çekip diğer boşluğa 3 adet ikili trabzan batıyoruz, 3 zincir çekiyoruz ve diğer boşlukları da aynı şekilde dolduruyoruz.

bardak-kazagi-yapimi-3
bardak-kazagi-yapimi-3

4) 3. sıra için 3 zincir çekiyoruz, örneği elimizde tekrar ters çeviriyoruz ve ortada kalan boşluğa 3 adet ikili trabzan batıyoruz, 3 zincir çekip köşeye geliyoruz, köşede de aynı boşluğa arasında 3 zincir bırakarak iki adet üçlü ikili trabzan örüyoruz, ortadaki boşluğa yine 3 adet ikili trabzan batıyoruz ve 3 zincir çekerek diğer köşeye geçiyoruz, köşedeki boşluğa önceki köşede yaptığımız gibi 3 adet ikili trabzan örüp 3 zincir çekiyoruz ve aynı boşluktan tekrar 3 adet ikili trabzan örüyoruz, bu sırayı bu şekilde bitiriyoruz.

bardak-kazagi-yapimi-4
bardak-kazagi-yapimi-4

5) 3. sıra bittiğinde ilmeği sıranın ilk ilmeği ile kapatıp ipimizi kesiyoruz.

Elimizdeki parça gibi iki parça daha örüyoruz.

bardak-kazagi-yapimi-5
bardak-kazagi-yapimi-5

6) Parçaların üçünü yan yana örerek ya da dikerek birleştiriyoruz.

7) Son birleşme noktasını kupamızın büyüklüğüne göre 4-6 aralığında zincir çekerek iki ucundan birleştiriyoruz ve çıkıntı iplerimizi yürüterek yok ediyoruz.

bardak-kazagi-yapimi-8
bardak-kazagi-yapimi-8

Bardağımıza kazağını artık giydirebiliriz.

bardak-kazagi-yapimi-9
bardak-kazagi-yapimi-9

Videolu Yapılışı

Keyifle kullanın! 🙂