Ana Sayfa Kadın Hırka-Yelek-Panço Modelleri Basit Baharlık Hırka Yapımı

Basit Baharlık Hırka Yapımı

0
6120
basit-baharlik-hirka-yapimi-1
basit-baharlik-hirka-yapimi-1
(42-44 beden için uygundur.)

Malzemeler

  • 4 yumak Alize Diva Batik ip
  • 4 mm şiş
  • Düğme

Yapılışı

Yalancı lastik:

İlk sırada tüm ilmekler bir ters bir yüz örülür.
İkinci sırada tüm ilmekler ters örülür. Aynı işlem tekrarlanır.

Ön

Şişe 76 ilmek atılır ve iki parmak genişliğinde yalancı lastik örülür. Bir tarafından kenar için 10 ilmek yalancı lastik örülmeye devam edilirken diğer ilmekler düz örülür. İstenilen uzunlukta örülen ön, göğüs hizasına gelince yaka için eksiltmelere başlanır. Bunun için de her terste yalancı lastiğin yanındaki ilk iki ilmek ters olarak kesilir. Koltuk altında hiçbir kesim işlemi yapılmaz. Ve omuz için 40 ilmek kalana kadar eksiltmelere devam edilir. 40 ilmek kaldığında da hepsi bir kesilir ve ön tamamlanmış olur. Diğer ön de aynı şekilde örülür.
Önlerden birinin yalancı lastiğini hemen kesilmez ve arka yakayı dolanacak şekilde örgüye devam edilir. Diğerini hemen kesebilirsiniz.
Düğme dikecekseniz önlerden birine de eşit aralıklarda ilik açmayı unutmayın.

Arka

Şişe 120 ilmek atılır. 2 parmak genişliğinde yalancı lastik örülür. Ve sonra düz örgüye geçilir. Önü toplamda kaç sıra örüldüyse, bu sıra sayısını tamamlamanıza 6 sıra kala ense kesilmeye başlanır. Bunun için de arkanın ortasından 20 ilmek bir kerede kesilir ve arka iki parçaya ayrılır. Daha sonraki düz sırasında 10 ilmek kesilir. Sonraki düz sırada bir 10 ilmek daha eksiltilir. Omuz için 30 ilmek kalacaktır.
Aynı işlem diğer taraf için de yapılır.

Kollar

Şişe 76 ilmek atılır. 2 parmak genişliğinde yalancı lastik örülür. Ve düz örgüye geçin. Her 6 sırada bir, iki yandan birer ilmek arttırılır, istediğiniz uzunlukta örüp örgü kapatılır.

Tüm parçalar birbirine dikilir. Önlerden birinde uzunca örülen yalancı lastiği arka yakanın etrafından döndürüp diğer önün lastiğine ve arkaya dikilir. Böylece ek yeri yan dikişe gelmiş olacak ve görüntüde bir çirkinlik olmayacaktır.

Kolay gelsin.

 

YORUM YOK