Kolayca yapabileceğiniz bu çok şık örgü modelini sizlerle tanıştırmak istedik.

Yumuşacık bir ip ile örülen bu kazağı hemen örüp bitirebilir, hemen giymeye başlayabilirsiniz.

Malzemeler

Yapılışı

Ölçüler 40 beden için uygundur.

Ön / Arka Parça

Ön ve arka parça ayrı ayrı aynı şekilde örülmektedir.

1) 6 mm şişe 88 ilmek atılarak başlanır.

2) 12 sıra boyunca 2 düz, 2 ters şeklinde lastik örgü örülür.

3) Kol altına kadar 82 sıra boyunca düz örgü örülür. Toplam uzunluk yaklaşık 42 cm.

4) Kolları kesmeye başlarken önce her iki taraftan da 5’er ilmek eksiltilir. Sonraki sıralarda 3 ilmek ters, 4 ve 5’inci ilmek birlikte örülecek şekilde her iki taraftan da kesme işlemi yapılır. Bu işlem toplam ilmek sayısı 38 kalana kadar yani 20 kere tekrarlanır. İlmek sayısı 38’e düştüğünde ilmekler şişte bekletilir.

Kollar

1) 42 ilmek atılarak başlanır.

2) 12 sıra boyunca 2 düz, 2 ters şeklinde lastik örgü örülür. Önce ters sonra düz şeklinde örerseniz lastiği burgu kısmı ile birbirini takip eden bir görüntü oluşuyor.

3) Lastikten sonra her iki taraftan da ilk arttırma yapılır ve arttırılan 1 ilmek dahil toplam 17 ilmek düz örülür. Sonra 2 ters, 6 düz, 2 ters örülür ve kalan ilmekler düz örülür. Sıra sonunda 1 ilmek artırmayı unutmayın.

4) 5 sıra boyunca ilmekler geldiği şekilde (tersler ters, düzler düz olarak) örülür.

5) Her iki taraftan birer ilmek artırma yapıyoruz. Bu sırada aynı zamanda ortadaki 6 düz ilmeği 3-3 burgu yapıyoruz.

Ben kol arttırmalarını burguları yaptığım sıralarda yaptım böylece takibi çok kolay oldu. Burguları her 8 sırada bir tekrarladım.

6) Kol altına kadar toplam 9 burgu yapılır. Bu süreçte ilmek sayısı toplamda 20 arttırılarak 62’ye çıkmış olur.

7) 10’uncu burgu yapılırken kollar kesilmeye başlanır. Yine ön ve arka için uyguladığımız gibi ilk etapta her iki taraftan 5’er ilmek kesilir. Sonrasında her iki taraftan da ilk 3 ilmek düz örülür ve ön ve arkadaki gibi 4 ve 5’inci ilmekleri birlikte örülerek eksiltmeler yapılır.

Kol kesiminin ön ve arka için yaptığımız kol kesimlerinden tek farkı bu yaptığımız 1-1 azaltmaları burgu yaptığımız sıralarda uygulamıyoruz, yani o sıralarda azaltma yapmıyoruz. Bu durumda toplam 17’şer kere eksiltme yapmış olacağız. Toplam burgu sayımız ise 13.

8) Kalan ilmek sayımız 18 olana kadar devam ediyoruz. 18 ilmeğe indiğimizde ilmeklerimizi şişte bekletiyoruz.
*kollarda aralarda eksiltme yapmadan örmemizin sebebi, ön ve arka parçalarla uyumlu olmasını sağlamak ama aynı zamanda genişliğinin fazla ya da az olmasını engellemek. 

Yaka

1) Ön, arka ve kollardan şişte beklettiğimiz (38+38+18+18) toplam 112 ilmeği misinalı şişe alıyoruz. Bu ilmeklere 2 ters, 2 düz lastik uyguluyoruz.

2) 60 sıra boyunca örüp ilmekleri keserek bitiriyoruz.

yumusacik-basit-bir-kazak
yumusacik-basit-bir-kazak


Severek giymeniz dileği ile…