Merhaba,

Bugün size hem çok şirin hem de çok kullanışlı olan Baykuş Babet yapımından bahsedeceğim.

Örgü ev ayakkabıları, panduflar ile kışı hem sıcak hem de şık geçireceksiniz.

Vereceğim ölçü 38 numara için ama burun kısmını yaptıktan sonra ayağınıza geçirip istediğiniz uzunlukta çalışabilirsiniz.

Hazırsanız bu güzel babet patiğin yapımına başlayalım.

Hepinize kolay gelsin.

Malzemeler

 • Kartopu Baby One ip;
  1 adet açık Gri (K1000) renk ip
  1 adet Koyu Yeşil (K417) renk ip
  1 adet Kiremit (K1210) renk ip
  1 adet Sarı (K1310) renk ip
  1 adet Kar Beyaz (K010) renk ip
 • 2 mm tığ
 • 4 adet siyah küçük düğme
 • 2 adet kırmızı küçük düğme
 • Dikiş iğnesi ve uygun renklerde dikiş ipliği

Yapılışı

Patiğin yapımına burun kısmından yeşil renk ip ile başlıyoruz.

1) 5 zincir çekip bir halka oluşturuyoruz.

2) Halkanın içine 13 tane üçlü trabzan yapıyoruz ve ilmek kaydırma ile sırayı kapıyoruz.

3) 3 zincir çekip üst sıraya çıkıyoruz. Her trabzanın üzerine 2 tane 3 üçlü trabzan yapıyoruz.Toplam 26 trabzan elde ediyoruz.

4) 3 zincir çekip üst sıraya çıkıyoruz. Her trabzanın üzerine 1 tek, 1 çift üçlü trabzan yapıyoruz. Toplam 39 trabzan elde ediyoruz.

5) 3 zincir çekip üst sıraya çıkıyoruz. Her trabzanın üzerine 1 tane üçlü  trabzan yapıyoruz. Toplam 39 trabzan yapıyoruz.

6) 3 zincir çekip üst sıraya çıkıyoruz. Zincirle çıktığımız noktanın içerisine 1 trabzan daha yapıyoruz yani bu kısımda 1 tane arttırma yapmış oluyoruz, geri kalanların üzerine 1 tane üçlü trabzan yapıp sırayı tamamlıyoruz. Toplam 40 trabzan elde ediyoruz.

baykus-babet-yapimi-1
baykus-babet-yapimi-1

7) 3 zincir çekip üst sıraya çıkıyoruz ve her trabzanın tepesine 1 tane üçlü trabzan yapıyoruz. Toplam 40 trabzan yapıyoruz.

Gri renk ipe geçiyoruz.

8) 3 zincir çekip üst sıraya çıkıyoruz. Zincirle çıktığımız noktanın içerisine 1 trabzan daha yapıyoruz yani bu kısımda 1 tane arttırma yapmış oluyoruz, geri kalanların üzerine 1 tane üçlü trabzan yapıp sırayı tamamlıyoruz.

6 sıra boyunca bu şekilde sadece 1 artış yaparak 46 trabzana ulaşıyoruz.

baykus-babet-yapimi-2
baykus-babet-yapimi-2

İpi koparıyoruz. Ön ortadan 10 trabzan boyunda bir boşluk ayarlayıp işaretliyoruz.

7) İşaretin bir başından başlayıp diğer işarete kadar toplam 36 tane üçlü trabzan yaparak sırayı tamamlıyoruz. Patiği döndüre döndüre bu şekilde 9 sıra daha örüyoruz, yani toplam 10 sıra örmüş oluyoruz.

8) Bu sırada topuk kısmını oluşturacağız. 15 tane üçlü trabzan yapıyoruz, 3 eksiltme yapıyoruz, 15 trabzan daha örüp sıramızı kapıyoruz.

9) Toplam 33 tane üçlü trabzan örüyoruz ve patiğimizi ortadan ikiye katlayıp iç kısmından zincir işi ile iki kenarı birleştiriyoruz. İsterseniz dikebilirsiniz.

10) Dikme işleminden sonra arka ortasından gri ip ile 3 zincir çekip yukarı çıkıyoruz ve yanına 2 tane daha üçlü trabzan yapıyoruz ve göz kararı bir uzaklığa batış yapıyoruz, böylece yan yatmış bir görüntü elde ediyoruz. Battığımız delikten yukarı yine 3 zincir çekip çıkıyoruz, 2 tane daha aynı deliğin içine üçlü trabzan yapıyoruz ve göz kararı bir uzaklığa hiç zincir çekmeden batış yapıp çıkıyoruz. Bu şekilde örgüyü çevreliyoruz.

baykus-babet-yapimi-3
baykus-babet-yapimi-3

Gözler (4 adet)

Beyaz renk ip ile örüyoruz.

1) 5 zincir çekip halka oluşturuyoruz.

2) Halkanın içine 13 tane üçlü trabzan yapıyoruz.

3) Bir sonraki sırada her trabzanın tepesine ikişer tane sık iğne yapıyoruz. Toplam 26 sık iğne elde ediyoruz. Sırayı ilmek kaydırma ile bitirip ipliği koparıyoruz.

Ortasına siyah düğme dikiyoruz.

Burun (2 adet)

Kiremit renk ip ile örüyoruz.

1) 10 zincir çekiyoruz, ilk zincirin üstüne sık iğne, sonrakine 1 tane tekli trabzan, sonrakine ikili trabzan), sonrakine yine ikili trabzan, sonrakine üçlü trabzan), sonrakine yine üçlü trabzan, sonrakine dörtlü trabzan, sonrakine yine dörtlü trabzan yapıyoruz.

Çiçek (2 adet)

Sarı renk ip ile örüyoruz.

1) Sihirli halka yapıp 4 zincir çekip yukarı çıkıyoruz, halkanın içine 2 tane üçlü trabzan yapıyoruz,  yine 4 zincir çekip sihirli halkanın içine batıyoruz ve çiçeğin bir yaprağını tamamlamış oluyoruz. Aynı işlemi 4 kez daha uygulayıp 5 yaprak oluşturuyoruz. Sihirli halkayı büzüp ipini sabitleyip çiçeği tamamlıyoruz.

Ortasına kırmızı renk düğme dikiyoruz.

baykus-babet-yapimi-1
baykus-babet-yapimi-4

Tüm hazırladığımız parçaları, fotoğraflarda gördüğünüz şekilde dikiş iğnesi yardımıyla patiğin üzerine dikip patiğimizi tamamlıyoruz.

baykus-babet-yapimi
baykus-babet-yapimi

Güzel günlerde kullanın 🙂