Herkese merhabalar!

Sizlere tütü etek üzerine ördüğümüz bayram şekeri modelli roba yapımı anlatacağız.

Bu şirin elbisenin çocuğunuza çok yakışacağına eminiz!

Hemen örmeye başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

Ölçüler 1.5-2 yaş için uygundur.

1) 110 zincir çekiyoruz.

2) Daha sonra 3 zincir daha çekip geriden 4. zincire batıyoruz ve pat için zincir dahil 6 adet ikili trabzan örüyoruz. Bundan sonra sağ arka için 18 adet ikili trabzan örüyoruz ve 3 zincir çekiyoruz. Hiç ilmek atlamadan kol için 20 adet ikili trabzan örüyoruz. Tekrar 3 zincir çekiyoruz ve ön için 34 adet ikili trabzan örüyoruz. Aynı şekilde 3 zincir çekip kol için 20 adet ikili trabzan örüyoruz. 3 zincir çekip sol arka için 14 adet ikili trabzan örüyoruz ve düğme iliği için 2 zincir çekip 1 ilmek atlayarak 2 adet daha ikili trabzan örüyoruz. Roba ayrımını bu şekilde ilk sıradan kuruyoruz.

Ben düğme dikeceğim kısmını arka olarak ördüm. İsterseniz siz elbisenin önüne getirebilirsiniz.

3) 4 zincir çekip yukarı çıkıyoruz. İkinci trabzan tepesine batıyoruz ve ikili trabzan yapıyoruz. İliğin içine de 1 adet daha trabzan örüyoruz. Trabzanların üstüne de devam ederek toplam 5 adet trabzan örüyoruz. Hiç zincir çekmeden 1 trabzan atlayıp 2. trabzanın tepesine 1 adet ikili trabzan örüyoruz. Daha sonra 2 zincir çekip aynı yere 1 ikili trabzan daha yapıyoruz. Tekrar 2 zincir çekiyoruz ve 1 trabzan atlayıp 2. trabzanın tepesine 1 sık iğne örüyoruz. Şimdi tekrar 2 zincir çekip 1 trabzan atlayarak 2. trabzanın tepesine 1 ikili trabzan yapıyoruz ve 2 zincir çekip aynı yere 1 trabzan daha yapıyoruz. Tekrar 2 zincir çekip 2. trabzanın tepesine sık iğne yapıyoruz. Şimdi artırma zinciri çektiğimiz yuvanın içine 3 adet ikili trabzan, 3 zincir, 3 adet ikili trabzan örüyoruz. Yine 2 zincir çekip 2. trabzanın tepesine sık iğne örüyoruz. Tekrar 2 zincir çekiyoruz ve 2. trabzanın tepesine 1 ikili trabzan örüyoruz ve 2 zincir çekip tekrar aynı yere 1 ikili trabzan daha örüyoruz. Bu şekilde devam ederek sıramızı tamamlıyoruz. Sıra sonunda kenar patı için 5 adet trabzan örmeyi unutmuyoruz.

4) 4 zincir çekip yukarı çıkıyoruz. 5 adet pat trabzanlarımızı örüyoruz. V şekli gibi duran trabzan-zincir-trabzan kısmında yuvanın içine 5 adet ikili trabzan örüyoruz. 1 zincir çekiyoruz ve hemen sonraki trabzan-zincir-trabzan yuvanın içine 5 adet ikili trabzan örüyoruz. Daha sonra 1 zincir çekiyoruz ve artırma hizasında ördüğümüz 3 adet ikili trabzanın üstüne 5 adet ikili trabzan örüyoruz. Bunu yaparken ilk trabzanı zincirin tam ucuna, son trabzanı da artırma kısmındaki yuvanın içine örüyoruz. Daha sonra 3 zincir çekiyoruz ve diğer taraftaki 3 adet ikili trabzanın üstünü de tamamlıyoruz. 1 zincir çekip yuvaları doldurmaya geri dönüyoruz. Bu şekilde sıramızı tamamlıyoruz. Sıra sonunda 5 adet trabzanı kenar patı için örmeyi unutmuyoruz.

5) Bu sırada modelimizi yeniden kuruyoruz. 4 zincir çekip yukarı çıkıyoruz ve 5 adet trabzanı örüyoruz. 2 zincir çekiyoruz, 5 trabzanın tam ortasındaki 3. trabzanın tepesine sık iğne yapıyoruz. Tekrar 2 zincir çekiyoruz ve trabzanlar arasında çektiğimiz 1 zincirin üstüne 1 adet ikili trabzan, 2 zincir ve 1 adet ikili trabzan daha örüyoruz. Bu şekilde sıramızı tamamlıyoruz. Artırma hizasında ise yuvanın içine tıpkı modelin 1. sırasında yaptığımız gibi 3 adet trabzan, 3 zincir ve 3 adet trabzan örüyoruz. Sıra sonunda kenar patını örmeyi unutmuyoruz.

2 sıradan oluşan modelimizi bu şekilde devam ettiriyoruz. Toplam 12 sıra kol kesene kadar örüyoruz. 

7 sırada 1 kez ilik açmayı unutmuyoruz.

bayram-sekeri-modelli-roba-ile-tutulu-elbise-yapimi-1
bayram-sekeri-modelli-roba-ile-tutulu-elbise-yapimi-1

Kol Kesimi

1) 4 zincir çekip yukarı çıkıyoruz. 5 kenar patı örüyoruz ve hemen sonuna 3 adet daha ikili trabzan ekliyoruz. Bu sırada yuvalarımızın içine 1 zincir arayla 5 adet ikili trabzanlarımızı örüyoruz. Arka parçayı tamamlıyoruz ve kol ayrımı kısmına geliyoruz. 3 adet trabzanın üstüne daha önce yaptığımız gibi 5 adet trabzan örüyoruz. 2 zincir çekip diğer 3 trabzanın üstüne de 5 adet trabzan örüyoruz.

2) Kol kısmını da normal modele devam ederek örüyoruz ve ayrım kısmına geliyoruz. 3 adet trabzanın üstüne 5 trabzan örüp 1 zincir çekiyoruz ve geriden kolun ördüğümüz ayrım kısmına batıp 2 trabzan örüyoruz.

3) 2 zincir çekip modelin ilk sırasını örerek kolun çevresini dolanıyoruz.

4) Daha sonra modelin ikinci sırasını da örüyoruz.

5) Kolun bitiş yerine geliyoruz ve ayrımdaki 5 adet trabzanın üstüne 5 adet trabzan örüyoruz, yuvanın içine de 2 adet trabzan örüyoruz. Bu şekilde kolun üçüncü sırasını da trabzan örerek tamamlıyoruz.

6) Ucuna istediğiniz modelde bir kenar tığlaması uygulayabilirsiniz. Ben 1 ilmeğin içine 3 adet trabzan örüp trabzanları sık iğne ile yatırdım. İpimiz koparıyoruz ve bedende kaldığımız yere tekrar bağlıyoruz. Bu şekilde devam ederek diğer kolu da ayırıp örüyoruz.

bayram-sekeri-modelli-roba-ile-tutulu-elbise-yapimi-2
bayram-sekeri-modelli-roba-ile-tutulu-elbise-yapimi-2

Kol ayrımından sonra 4 sıra yani 2 model daha devam ediyoruz ve tıpkı koldaki gibi 1 sıra trabzan örüp ucunu tığlayarak bitiriyoruz.

Tütü eteğimizin beline robayı dikiyoruz. 

Düğmelerini de diktikten sonra elbisemiz hazır!

bayram-sekeri-modelli-roba-ile-tutulu-elbise-yapimi-arka
bayram-sekeri-modelli-roba-ile-tutulu-elbise-yapimi-arka
bayram-sekeri-modelli-roba-ile-tutulu-elbise-yapimi-on
bayram-sekeri-modelli-roba-ile-tutulu-elbise-yapimi-on

Ellerinize sağlık!