Herkese merhabalar!

Serin yaz akşamlarında giyebileceğiniz çok şık bir yelek modeli getirdik!

Bu şık yeleğin yapımı da çok kolay!

Hemen örmeye başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

Ölçüler 46 beden için uygundur.

1) Sihirli halka içine 6 zincir çekiyoruz ve tekrar halkaya batıp 1 ikili trabzan örüyoruz. Daha sonra aralarda ikişer zincir çekerek ikili trabzanlar örüyoruz. Toplam 10 trabzan ve 10 boşluk oluşunca ilmek kaydırmayla ilk trabzana geçip halkamızı tamamlıyoruz.

2) Üst sırada aralarda hiç zincir çekmeden 1 boşluğun içine 2 adet trabzan, yanındaki boşluğa 4 adet trabzan örüyoruz. Bu şekilde 2 trabzan, 4 trabzan, 2 trabzan, 4 trabzan örerek sırayı tamamlıyoruz. Toplam 30 adet trabzan örüyoruz.

3) Üçüncü sıraya 4 adet trabzan ördüğümüz kısımdan başlıyoruz. 4 adet trabzanın tam ortasına 2 adet trabzan, 2 zincir, 2 adet trabzan örüp ilk köşemizi oluşturuyoruz. Daha sonra 2 zincir çekip 2 trabzan atlıyoruz ve boşluğa 2 adet trabzan örüyoruz. Yine 2 zincir çekip 2 trabzan atlıyoruz ve 2 adet trabzan örüyoruz. Sonra yine 4 adet trabzan ördüğümüz yerde tam ortasına 2 adet trabzan, 2 zincir, 2 adet trabzan örüp 2. köşemizi oluşturuyoruz. Bu şekilde toplam 5 köşe örüyoruz.

4) Daha sonraki sıralarda hanım dilendi bey beğendi motifi mantığıyla köşeleri 2 trabzan, 2 zincir, 2 trabzan örerek devam ettiriyoruz. Arada kalan yerlere de boşluklara ikişer trabzan örerek tamamlıyoruz. Trabzan grupları arasında hep 2 zincir çekiyoruz. Bu sayıyı elinizin sıkılığına göre artırabilirsiniz.

besgen-motif-ile-yazlik-yelek-yapimi-1
besgen-motif-ile-yazlik-yelek-yapimi-1

Toplam 16 sıra örüyoruz.

5) 17. sırada tüm trabzanların üstüne birer adet trabzan, boşluklara ikişer adet trabzan örüyoruz. Köşeleri yine 2 trabzan, 2 zincir, 2 trabzan örerek devam ettiriyoruz.

6) 18. sırada kol ayrımına geçiyoruz. Beşgen motifin 1 kenarını arka yaka, birer motifini kollar, en altta kalan 2 motifini de arka için ayıracağız. Yine alt sırada olduğu gibi trabzanların üstünü ve boşlukları trabzan örerek dolduruyoruz. Köşeleri de aynı şekilde devam ettiriyoruz. Kol için ayırdığımız kenarlarda motifi gerdirmeyecek şekilde zincir çekiyoruz ve diğer kenara geçiyoruz. Ben 64 zincir çektim.

besgen-motif-ile-yazlik-yelek-yapimi-2
besgen-motif-ile-yazlik-yelek-yapimi-2

7) Bir sıra daha trabzan örüyoruz. Köşelerdeki boşluklarda yine 2 trabzan, 2 zincir, 2 trabzan örüyoruz. Kol için çektiğimiz zincirde her zincire 1 adet trabzan örüyoruz. Ben 64 trabzan ördüm.

8) Bu sırada yaka için ayırdığımız 1 kenarı örmeyi bırakıyoruz. Kollar ve altta kalan kenarlar olmak üzere 4 kenarı yeleğin önü olarak örmeye devam ediyoruz. Yakanın başındaki köşeden başlıyoruz. Bu boşluğa 2 adet trabzan örüyoruz. Daha sonra 2 zincir çekip 1 trabzan atlıyoruz ve yanındaki 2 trabzanın üstüne birer adet olmak üzere 2 trabzan örüyoruz. Tekrar 2 zincir çekip 1 trabzan atlıyoruz ve 2 trabzanın üstüne birer adet 2 trabzan örüyoruz. Köşeleri yine 2 trabzan, 2 zincir, 2 trabzan örerek devam ettiriyoruz. Bu şekilde sırayı tamamlıyoruz. Sıranın en sonunda yakanın diğer köşesine 2 trabzan örüp yukarı çıkıyoruz.

besgen-motif-ile-yazlik-yelek-yapimi-3
besgen-motif-ile-yazlik-yelek-yapimi-3

9) Toplam 8 sıra 2 trabzan, 2 zincir, 2 trabzan, 2 zincir şeklinde boşlukların içini örmeye devam ediyoruz.

10) 9. sırada 5 zincir çekip yukarı çıkıyoruz. Yandaki trabzanla arada kalan boşluğa 1 adet trabzan örüyoruz. Hiç zincir çekmeden yandaki boşluğa trabzan örüyoruz. 2 zincir çekiyoruz, tekrar aynı boşluğa trabzan örüyoruz. Bu şekilde boşluklara 1 trabzan, 2 zincir, 1 trabzan örerek V şekilleri oluşturuyoruz. Üst sıralarda da bu V şekillerinin içine batarak V şekilleri oluşturuyoruz. Toplam 5 sıra örüyoruz.

11) Yeleğimizin kenarına yaka kısmını hariç tutarak kenar tığlaması örüyoruz. Ben kirpik modeli uyguladım. Yani 1 zincir çektim, ipimi sabitledim, 3 zincir çekip aynı yere battım ve 1 zincir çekip ilerledim. Siz istediğiniz tığlamayı uygulayabilirsiniz.

Yeleğin önünde düğme ya da bağcık kullanabilirsiniz. Ben aşağıda gördüğünüz kancayı kullandım.

besgen-motif-ile-yazlik-yelek-yapimi-4
besgen-motif-ile-yazlik-yelek-yapimi-4

Yeleğimiz hazır!

besgen-motif-ile-yazlik-yelek-yapimi-6
besgen-motif-ile-yazlik-yelek-yapimi-6

Güle güle kullanın!