Herkese merhabalar!

Bugün çilek modeli oya yapalım.

Çileğimiz sert ve tok durması için 2 katlı olacak.

Hemen bu güzel modeli örmeye başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

Beyaz ip ile örüyoruz.

1) 14 zincir çekip zinciri kapatıyoruz.

2) Üç zincir çekip on tane üçlü trabzan yapıyoruz. Üç zincir çekip tekrar on trabzan daha yapıyoruz. Üç zincir çekip ilk baştaki trabzanın tepesine dolamadan kapatıyoruz.

3) Üç zincir çekiyoruz. Hemen dibindeki trabzanın tepesine sık iğne ile kapatıyoruz, bu işlemi on trabzan sonrası oluşturduğumuz yuvaya kadar tekrar edip üç zincir çekiyoruz. Yuvayı boş bırakıp sonraki trabzana sık iğneyle kapatıp diğer yuvaya kadar işlemi tekrarlıyoruz. Yuvaya gelince tekrar üç zincir çekip yuvayı boş bırakıp karşıdaki diğer yuvaya sık iğne ile kapatıyoruz.

4) Bundan sonra oyamız bitene dek 2. sırada belirlediğimiz iki yuva boş bırakılacak şekilde üç zincir çekip bir sonraki yuvaya sık iğne ile kapama yaparak oyamızı tamamlayacağız. Her sırada git gide daralıp şeklini kendisi alacaktır.

2. sırada oluşturduğumuz yuvalar çileğimizin şeklini oluşturacak ve bitene dek daima boş bırakılacak. Yanlışlık yapılırsa şekil çıkmaz.

Yeşil Zemin

1) Dört zincir çekip iki yuva atlayıp üçlü trabzan yapıyoruz, beş zincir çekip zincirin hemen dibinden kapatıyoruz, üç kez tekrarlayıp üç tane pimpirik yapıyoruz. Trabzanımıza 6 sık iğne yapıp hemen dibine kapama yapıyoruz.

2) 1. sırayı tekrar ederek yeşil zemini oluşturmuş oluyoruz. Çileklerimizi istediğiniz aralıkta yerleştirebilirsiniz.

İşte bu kadar!

beyaz-cilek-oya-yapimi
beyaz-cilek-oya-yapimi

Yapacak olanların ellerine sağlık! 🤗