Merhaba!

Bu defa istiridye modelli bir bikini ile karşınızdayım.

Uzun bir anlatım oldu ama keyifle örüp severek kullanacaksınız eminim.

Yapılışı anlatımından daha kolay ve zevkli bir model! 🙂

Şimdiden kolay gelsin!

Hemen örmeye başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

1) 20 zincir çekerek başlıyoruz, ilk zinciri atlayıp ikinci zincire 1 sık iğne yapıyoruz. 2 zincir atlıyoruz ve 3. zincire 5 tane ikili trabzan yapıyoruz. 2 zincir atlıyoruz ve 3. zincire 1 tane sık iğne yapıyoruz. Bu şekilde zincirimizin iki tarafını da örüyoruz.

Dikkat etmeniz gereken nokta zincirin diğer tarafına döndüğünüz zaman trabzanları ve sık iğneleri deliklerin içine yapmak. Zaten boşluklar oluşmuş olacak ve ilk sıra için bu önemli.

2) 3 zincir çekip dönüyoruz. Hemen ilk sık iğnenin içine 3 tane ikili trabzan yapıyoruz, yani yarım istiridye yapmış oluyoruz. Sonrasında yine 2 zincir atlayıp 3. zincire 1 tane sık iğne örüyoruz ve 2 zincir atlayıp 3. zincire 5 tane ikili trabzan olarak devam ediyoruz. Tam ortada kalan sık iğne üzerine tam tur dönebilmek için 7 tane ikili trabzan yapıyoruz. Bu sıranın püf noktası bu.

3) 1 zincir çekip dönüyoruz, ilk trabzanin tepesine 1 sık iğne örüyoruz. 2 zincir atlayıp 3. zincire 5 ikili trabzan örüyoruz. 2 zincir atlayıp 3. zincire 1 sık iğne şeklinde devam ediyoruz. Buradaki önemli nokta ise şu: Bir alt sırada 7 ikili trabzan yaptığımız yere gelince ortada kalan 3 ikili trabzanın birine sık iğne, birine 5 ikili trabzan, birine 1 sık iğne yapıyoruz, yani sadece bu 3 tepe noktasında arada boşluk bırakmıyoruz.

Model bu 3 sıranın tekrarlanmasıyla oluşuyor.

9 sıra bu şekilde örmek yeterli ama size yeterli gelmez ise yani göğüsleriniz tam kapansın istiyorsanız bu sıraları çoğaltabilirsiniz.

La Mia Lux Mercerized Cotton gibi daha ince bir ip ile örecekseniz 32 zincir gibi başlayıp 9 yerine 12 ya da 15 sıra yapabilirsiniz.

bohem-bikini-yapimi-1
bohem-bikini-yapimi-1

Birleştirme

İki cup birleştirilirken trabzanlar üzerinden birleştirme yapıyoruz.

Göğüs aranız açıksa birleştirme yapmamayı tercih edebilirsiniz.

1) Birleştirme için iç yüzleri birbirine bakacak şekilde üst üste koyuyoruz. Trabzanın bize bakan ilmeğine yani tek ipine batıyoruz. Diğer taraftakinin de dışarıda kalan tek ipine batıyoruz ve bir zincirle sabitliyoruz. Sonra bir sonraki ön ilmek ve arka ilmeğin içinden kaydırma yaparak birleştirmeye devam ediyoruz. En son 1 sık iğne kalınca bunlara batıp 1 sık iğne yapıp kapatıyoruz.

Askılar

1) Askıların ucu için dilediğiniz uzunlukta püskül için ip parçaları hazırlıyoruz.

2) Askılar için en üstteki istiridyenin 3. trabzanına batıyoruz. Tığımıza boncuk alıp ipi içerisinden geçiriyoruz ve sıkıca bir zincir çekiyoruz. Sonra 80 zincir çekip bir boncuk daha takıyoruz. İlmeği gevşetiyoruz ve hazırladığımız ipleri bu ilmeğin içinden geçirip ortalıyoruz. İki tarafın da eşit olduğundan emin olduktan sonra ilmeği iyice sıkıyoruz.

3) İyice sıktıktan sonra ipimizi boncuğun hemen altından birkaç defa doluyoruz ve çektiğimiz zincirin arka ilmeklerinden kaydırmalar yaparak başa doğru geliyoruz. Önemli olan kısım şu: İpi saklar gibi değil, normal örgüde yaptığımız gibi kaydırma yaparak örmeye devam ediyoruz. Asıl önemli nokta ise şu: Boşluk oluşmaması için ipi doladığımız yerde altta kalan zincire de batmamız gerekiyor. Sıra sonuna kadar kaydırma yaparak devam ediyoruz ve ipimizi uzun kesiyoruz. Bu ipi de yine boncuğun dibinden birkaç defa sarıyoruz ve bir iğne yardımıyla boncuğun içinden bikinimizin içine doğru geçirip ipimizi saklıyoruz.

4) Yan askılardan birini de aynı şekilde tamamladıktan sonra bikinin alt kısmından sık iğne yaparak diğer tarafa geçip askımızı o şekilde yapıyoruz.

Bikinimiz hazır!

bohem-bikini-yapimi
bohem-bikini-yapimi

Ellerinize sağlık!