Merhaba arkadaşlar!

Boncuksuz hapishane işi çanta sapı yapımı ile örgü çantalarınıza sağlam saplar yapabilirsiniz.

Gövde kısmının nasıl yapıldığını anlattığım 13 Motifli Tığ İşi Yazlık Çanta‘nın saplarını anlatıyorum bu kez.

Çantanızı örerken kullandığınız iple örebilirsiniz. Yalnız tığı çantanızı örerken kullandığınız tığdan 0,5 ya da 1 mm daha küçük kullanmanız daha sıkı bir çanta sapı yapabilmeniz için iyi olabilir.

Hazırsak başlayalım! 🙂

Malzemeler

  • Çantamızı örerken kullandığımız ip
  • Çantamızı örerken kullandığımız tığdan 0,5 ya da 1 numara daha küçük yün tığı
  • Makas

Yapılışı

1) 12 zincir çekiyoruz. Zincirlerimiz çok sıkı olmamalı. Daha kalın bir çanta sapı için daha çok, daha ince bir çanta sapı için daha az sayıda zincir çekebilirsiniz ya da ipinizin kalınlığına göre de zincir sayınızı değiştirebilirsiniz.

2) 1 zincir fazladan çekerek 12 zincirin her birine sık iğne yapıyoruz.

hapishane-isi-canta-sapi-yapimi-1
hapishane-isi-canta-sapi-yapimi-1

2) Örgümüzü ters çevirdiğimizde 12 tane pi sayısı sembolü “π” oluştuğunu görüyoruz. Örerken bu “π” sembollerinin birinci değil ikinci bacaklarına girmemiz gerekiyor. İlk sırada karışıklığa mahal vermemek için fotoğrafta da göreceğiniz üzere benim yaptığım gibi farklı renkte kısa bir ipi sonradan çekip çıkarmak üzere öreceğimiz yerlere geçirmemiz faydalı olabilir.

hapishane-isi-canta-sapi-yapimi-2
hapishane-isi-canta-sapi-yapimi-2

3) Tığımız son ördüğümüz sık iğnenin içindeyken hiç zincir çekmeden sıradaki sık iğnemizi, ilk ördüğümüz sık iğnenin arkasındaki farklı renkli iple işaretlediğimiz “π”nin ikinci bacağına yapacak şekilde örgümüzü elimizde yuvarlıyoruz. Aşağıdaki fotoğrafa bakınca daha iyi anlayabilirsiniz. Devamında işaretli her bacağa bir sık iğne yaparak sona kadar geliyoruz. Böylece ilk sıramız bitiyor ve örgümüz halka halini alıyor.

hapishane-isi-canta-sapi-yapimi-3
hapishane-isi-canta-sapi-yapimi-3

4) Sonraki sıralarda da “π” işaretlerinin ikinci bacaklarına sık iğne yapmaya devam ediyoruz. Fakat pi sembollerinin bir bacakları daha uzun artık. Biz uzun bacaklarına değil kısa bacaklarına sık iğne yapıyoruz. Zaten birkaç sıra sonra yuvalar iyice belirginleşmeye başlayacak ve karışıklık kalmayacak.

hapishane-isi-canta-sapi-yapimi-4
hapishane-isi-canta-sapi-yapimi-4

5) Çanta sapımız istediğimiz uzunluğa gelinceye kadar kısa bacaklara sık iğne yapmaya devam ediyoruz. Birbirini takip eden sık iğne sıraları aşağıdan yukarıya bir spiral görünümü almış olmalı. Almadıysa yanlış örüyoruz demektir, bilginiz olsun.

6) Çanta sapımız bittiğinde doğrudan çantamıza dikebileceğimiz gibi benim yaptığım gibi metal ya da ahşap halka ya da başka çanta aparatlarıyla da çantamıza monte edebiliriz.

İyi günlerde kullanmanız dileğiyle! 🙂