Herkese merhabalar!

Yazın renklerini birleştirerek çok şeker bir yelek örmek ister misiniz?

Siz de en sevdiğiniz renklerde iplerinizi hazırlayın ve bu güzel bebek yeleğini hep birlikte örelim!

Hazırsanız başlıyoruz!

Malzemeler

 • La Mia Cottony el örgü ipleri;
  2 adet Siyah (P21) renk ip
  1 adet Hardal Sarısı (P31) renk ip
  1 adet Fuşya (P24) renk ip
  1 adet Beyaz (P1) renk ip
  1 adet Yeşil (P12) renk ip
  1 adet Sarı (P15) renk ip
  1 adet Kırmızı (P11) renk ip
 • 2.5 mm tığ
 • 3 adet düğme

Yapılışı

Roba

Siyah renk ip ile örüyoruz.

1) 109 zincir çekip 1 zincir geriden sık iğne örüyoruz. Toplam 108 sık iğnemiz olmalı.

2) 3 zincir çekerek yukarı çıkıyoruz, 2 sık iğne atlayıp 3. sık iğnenin üzerine 1 tane ikili trabzan örüyoruz, 2 zincir çekip aynı sık iğneye 1 tane daha ikili trabzan örüyoruz. Böylece V şekli oluşturuyoruz. Tekrar hiç zincir çekmeden 2 sık iğne atlayıp 3. sık iğnenin üzerine V şekli oluşturuyoruz. Robayı kurmaya hemen başlıyoruz. Ön için 5 V şeklini tamamlıyoruz, 6. V şeklini yaptıktan sonra 2 zincir çekip aynı sık iğneye tekrar ikili trabzan örüyoruz. Bu şekilde artırma yerlerinde aynı sık iğneye 2 V yan yana örmüş oluyoruz. Ön için 5 V, artırma yerinde aynı sık iğneye 2 V, kol için 5 V, artırma yerinde aynı sık iğneye 2 V, arka için 10 V, artırma yerinde aynı sık iğneye 2 V, kol için 5 V, artırma yerinde aynı sık iğneye 2 V ve ön için 5 V örüp 3 zincir çekerek en sondaki sık iğneye batıyoruz. Bu şekilde sıramızı tamamlıyoruz.

Hardal sarısı renk ip ile örüyoruz.

3) 3 zincir çekerek yukarı çıkıyoruz. Artırma yerlerinde oluşturduğumuz V’ler de dahil olmak üzere alt sırada oluşturduğumuz tüm V şekillerinin içine birer adet V şekli oluşturuyoruz. Bir V’den diğerine geçerken arada yine hiç zincir çekmiyoruz. Sıranın sonunda yine 3 zincir çekip en sondaki boşluğa ipimizi sabitliyoruz.

Fuşya renk ip ile örüyoruz.

4) 3 zincir çekerek yukarı çıkıyoruz. Bu sırada tekrar artırma yapacağız. Yine aralarda zincir çekmeden her yuvaya V şekillerimizi oluşturuyoruz. Robanın ön kısmında 6 V şeklini ördükten sonra, diğer V’ye geçmeden aradaki boşluğa tıpkı en başında artırma yeri oluşturduğumuz gibi 2 V şeklini yan yana oluşturuyoruz, yani 1 ikili trabzan, 2 zincir, 1 ikili trabzan, 2 zincir ve tekrar 1 ikili trabzan örüyoruz. Bu şekilde daha önce yaptığımız artırma yerlerinin hizasını takip ederek yeni artırma yerleri oluşturuyoruz. Aşağıdaki görselde bu kısmı daha net görebilirsiniz. Bu şekilde sıramızı tamamlıyoruz. Sıra sonunda yine 3 zincir çekip en sondaki zincire batarak ipimizi sabitliyoruz.

bonibon-bebek-yelegi-yapimi-1
bonibon-bebek-yelegi-yapimi-1

Beyaz renk ip ile örüyoruz.

5) 3 zincir çekerek yukarı çıkıyoruz. Artırma yerlerinde oluşturduğumuz V’ler de dahil olmak üzere alt sırada oluşturduğumuz tüm V şekillerinin içine birer adet V şekli oluşturuyoruz. Bir V’den diğerine geçerken arada yine hiç zincir çekmiyoruz. Sıranın sonunda yine 3 zincir çekip en sondaki boşluğa ipimizi sabitliyoruz.

Yeşil renk ip ile örüyoruz.

6) 3 zincir çekerek yukarı çıkıyoruz. Bu sırada tekrar artırma yapacağız. Yine aralarda zincir çekmeden her yuvaya V şekillerimizi oluşturuyoruz. Robanın ön kısmında 7 V şeklini ördükten sonra, diğer V’ye geçmeden aradaki boşluğa tıpkı en başında artırma yeri oluşturduğumuz gibi 2 V şeklini yan yana oluşturuyoruz. Bu şekilde yine aynı hizadan artırma yerlerimizi oluşturuyoruz. Sıranın sonunda yine 3 zincir çekip en sondaki boşluğa ipimizi sabitliyoruz.

Bu şekilde bir sıra artırma yerleri oluşturarak, bir sıra artırma yapmadan örüyoruz ve 11 sıra olacak şekilde robamızı tamamlıyoruz.

Renk geçişleri sırasıyla hardal sarısı, fuşya, beyaz, yeşil, sarı, kırmızı, beyaz, yeşil, fuşya ve son sırada siyah şeklindedir. Siz istediğiniz renklerle robayı kurabilirsiniz.

Robanın son sırasında ölçüler şu şekildedir: ön için 10 V, artırma yeri 2 V, kol için 15 V, artırma yeri 2 V, arka için 20 V, artırma yeri 2 V, kol için 15 V, artırma yeri 2 V ve ön için 10 V. 

bonibon-bebek-yelegi-yapimi-2
bonibon-bebek-yelegi-yapimi-2
bonibon-bebek-yelegi-yapimi-3
bonibon-bebek-yelegi-yapimi-3

Kol Kesimi

Siyah renk ip ile örüyoruz.

1) 3 zincir çekerek yukarı çıkıyoruz. Alt sırada ördüğümüz tüm V’lerin içine V şekilleri oluşturuyoruz. Ön kısımda 11 V örüyoruz, yani artırma yerinin ilk V’sini örmüş oluyoruz, ikinci V’yi ve tüm kol kısmını atlayıp arka kısmın artırma yerinde ikinci V’ye batıyoruz. Aşağıdaki görselde daha iyi görebilirsiniz. Bu şekilde tüm sırayı örüyoruz ve kollarımızı kesiyoruz. Sıranın sonunda yine 3 zincir çekip en sondaki boşluğa ipimizi sabitliyoruz.

bonibon-bebek-yelegi-yapimi-4
bonibon-bebek-yelegi-yapimi-4

Beden

Siyah renk ip ile örüyoruz.

1) 3 zincir çekip yukarı çıkıyoruz. Tüm V’lerin içine V şekilleri örüyoruz. Sıranın sonunda yine 3 zincir çekip en sondaki boşluğa ipimizi sabitliyoruz. Bu şekilde kol kesimi sırasından sonra 6 sıra örüyoruz. Aşağıdaki görselde kol altında nasıl ördüğümüzü görebilirsiniz.

bonibon-bebek-yelegi-yapimi-5
bonibon-bebek-yelegi-yapimi-5

2) 3 zincir çekip yukarı çıkıyoruz. Bu sırada V şekillerimizi oluştururken aralarda 2 zincir çekiyoruz. 4 adet V şeklimizi oluşturuyoruz. Daha sonra 2 zincir çekip 1 V atlıyoruz, 2. V şeklinin içine aralarında birer zincir çekerek 5 adet ikili trabzan örüyoruz. Tekrar 2 zincir çekip 1 V atlıyoruz. 8 V şekli oluşturuyoruz ve yine 2 zincir çekip 1 V atlıyoruz, 2. V şeklinin içine aralarında birer zincir çekerek 5 adet ikili trabzan örüyoruz. Tekrar 2 zincir çekip 1 V atlıyoruz. 8 V şekli oluşturduktan sonra aynı işlemi tekrarlıyoruz. Bu şekilde sıramızı tamamlıyoruz.

bonibon-bebek-yelegi-yapimi-6
bonibon-bebek-yelegi-yapimi-6

3) 3 zincir çekip yukarı çıkıyoruz. Bu sırada da aralara 2 zincir çekerek V şekillerimizi oluşturuyoruz. 4 adet V şekli oluşturduktan sonra beş adet ikili trabzanların hizasına geliyoruz. Trabzanlar arasındaki ilk boşluğa arada bir zincir çekerek 2 adet ikili trabzan örüyoruz. Sonraki iki boşluğa yine bir zincir çekip birer adet ikili trabzan örüyoruz. Son boşluğa ise ilk boşluktaki gibi 2 adet ikili trabzan örüyoruz. Toplamda 6 adet ikili trabzan elde ediyoruz. Bu şekilde sıramızı tamamlıyoruz.

bonibon-bebek-yelegi-yapimi-7
bonibon-bebek-yelegi-yapimi-7

Hardal sarısı renk ip ile örüyoruz.

4) 3 zincir çekip yukarı çıkıyoruz. Bu sırada da V şekillerimizin arasına 2 zincir çekeceğiz. 2 V şeklimizi tamamladıktan sonra diğer V’den hemen önceki boşluğa 1 V daha örüyoruz. Sonra hemen yanındaki V’nin içine V şeklimizi yapıyoruz. Onun yanındaki V’nin içine 1 V daha yaptıktan sonra trabzanlarımızın hizasına geliyoruz. Bu sırada tüm boşlukların içine aralarda birer zincir çekerek birer adet ikili trabzan örüyoruz. Toplamda 5 adet ikili trabzan elde ediyoruz. 4 V örüyoruz, yine sonraki V’ye geçmeden önceki boşluğa 1 V daha örüyoruz ve sonraki V’ye geçiyoruz. Bu şekilde sıramızı tamamlıyoruz.

bonibon-bebek-yelegi-yapimi-8
bonibon-bebek-yelegi-yapimi-8

Fuşya renk ip ile örüyoruz.

5) 3 zincir çekip yukarı çıkıyoruz. 1 V örüp 2 zincir çekiyoruz. 1 V örüyoruz, hiç zincir çekmeden sonraki V’den önce boşluğa 1 V daha örüyoruz. V’nin içine 1 V örüyoruz ve tekrar hiç zincir çekmeden sonraki V’den önce boşluğa 1 V daha örüyoruz. Sonra V’nin içine 1 V örüyoruz. Böylece zincirsiz yan yana 5 adet V elde ediyoruz. Daha sonra 2 zincir çekip 1 V örüyoruz. Yine 2 zincir çekip trabzanlar arasındaki boşluğa sık iğne örüyoruz. 4 zincir çekiyoruz, sonraki boşluğa sık iğne örüyoruz. Bu şekilde 4 zincir çekerek boşluklarımıza sık iğne yapıyoruz. En son sık iğneden sonra 2 zincir çekip V örmeye başlıyoruz. 3 V ördükten sonra yine zincirsiz beşli V grubumuzu örüyoruz. Bu şekilde alttaki hizayı takip ederek örneğimizi devam ettiriyoruz.

bonibon-bebek-yelegi-yapimi-9
bonibon-bebek-yelegi-yapimi-9

Beyaz renk ip ile örüyoruz. 

6) 3 zincir çekip yukarı çıkıyoruz. 1 V örüyoruz, 2 zincir çekiyoruz. Beşli V grubunun hizasına geliyoruz. Burada her V’nin içine aralarda hiç zincir çekmeden V örüyoruz. Tekrar 2 zincir çekip V örüyoruz. 2 zincir çekiyoruz, alt sırada sık iğne yaptığımız zincirin ortasına sık iğne ile ipimizi sabitliyoruz. Yine 4 zincir çekip sonraki boşluğa sık iğne yapıyoruz. Bu şekilde sık iğnelerimizi ördükten sonra 2 zincir çekip tekrar V kısımlarına geçiyoruz. 3 V ördükten sonra yine zincirsiz beşli V grubumuzu örüyoruz. Alttaki hizayı takip ederek örneğimizi devam ettiriyoruz.

bonibon-bebek-yelegi-yapimi-10
bonibon-bebek-yelegi-yapimi-10

Yeşil renk ip ile örüyoruz.

7) 3 zincir çekip yukarı çıkıyoruz. Bu sırada aralarda hep 2 zincir çekerek V şekillerimizi aynı hizadan devam ettiriyoruz. Sık iğne yaptığımız kısma gelince son kez 4 zincir çekerek sık iğne yapıyoruz. Bu şekilde sıramızı tamamlıyoruz.

bonibon-bebek-yelegi-yapimi-11
bonibon-bebek-yelegi-yapimi-11

Sarı renk ip ile örüyoruz.

8) 3 zincir çekip yukarı çıkıyoruz. 1 V şeklimizi örüp 2 zincir çekiyoruz. Tıpkı fuşya renk ile ördüğümüz kısımdaki gibi beşli V grubumuzun boşluklarına da hiç zincir çekmeden V’ler örerek örneğimizi büyütüyoruz. Böylece yan yana zincirsiz 9 adet V elde ediyoruz. Daha sonra 2 zincir çekip V şekli örüyoruz. Yine 2 zincir çekip sık iğne yaptığımız kısımda tepeye sık iğne yapıyoruz ve 2 zincir çekip V örmeye devam ediyoruz. V gruplarının hizasını bozmadan artırmalarımızı devam ettiriyoruz. Bu şekilde sırayı tamamlıyoruz.

bonibon-bebek-yelegi-yapimi-12
bonibon-bebek-yelegi-yapimi-12

Kırmızı renk ip ile örüyoruz.

9) 5 zincir çekiyoruz, sıra başındaki V’yi atlayıp sonraki V’nin içine V örüyoruz. Arada hiç zincir çekmeden diğer 8 V’yi de tamamlıyoruz. Daha sonra 1 zincir çekerek grubun dışında kalan V’lerimizi de örüyoruz. Sık iğne yaptığımız kısma geldiğimizde onu atlayıp yandaki V’ye zincir çekmeden batıyoruz. Yani V grubu içinde ve sık iğneli hizada aralarda hiç zincir çekmiyoruz ama diğer kısımlarda birer zincir çekiyoruz. Bu şekilde sırayı tamamlarken en sondaki V’yi tıpkı sıranın başındaki gibi 5 zincir çekip atlıyoruz.

bonibon-bebek-yelegi-yapimi-13
bonibon-bebek-yelegi-yapimi-13

Bir sıra beyaz, bir sıra yeşil ve bir sıra fuşya renk ip ile örüyoruz.

10) Başta ve sonda beşer zincir çekiyoruz. Tüm V’lerin içine aralarda hiç zincir çekmeden V şekilleri oluşturuyoruz. Bu şekilde 3 sıra örerek yeleğimizin ucunu toparlıyoruz.

bonibon-bebek-yelegi-yapimi-14
bonibon-bebek-yelegi-yapimi-14

Kenar

1) Yeleğimizin etrafını çakma sık iğne ile dolanıyoruz.

2) Sağ ön parçada sık iğne arasında 8 zincir çekerek ilik oluşturuyoruz. Belli aralıklarla 2 adet daha ilik örerek toplamda 3 düğme iliği açıyoruz.

bonibon-bebek-yelegi-yapimi-15
bonibon-bebek-yelegi-yapimi-15

Yeleğimiz hazır!

Ellerinize sağlık!