Ana Sayfa Bebek-Çocuk Boyundan Başlamalı Bebek Yeleği Yapımı

Boyundan Başlamalı Bebek Yeleği Yapımı

0
1537
boyundan-baslamali-bebek-yelegi-yapimi
boyundan-baslamali-bebek-yelegi-yapimi

Herkese merhabalar!

Çok beğenilen ve tarifi istenen bebek yeleğimle sizlerleyim.

Bu güzel modeli cıvıl cıvıl renk iplerimizle örebilirsiniz.

Hemen başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

Her 9 sırada 1 ilik açıyoruz.

1) 68 ilmek atıyoruz.

2) 6-7 sıra boyunca haroşa örgü örüyoruz.

3) Daha sonra ilk 10 ilmeği düz örüyoruz. 10 ilmeği düz ördükten sonra şişimizin başına 1 ip dolayıp tekrar 1 ilmek düz örüyoruz. Tekrar başına 1 ip dolayıp 12 ilmek düz örüyoruz. Yine 12. ilmeğimizin sonunda 1 başına dolayıp 1 ilmek düz örüyoruz ve tekrar başına bir ilmek alıp 20 ilmek düz örüp devam ediyoruz. 20 ilmeğin sonunda yine aynı işlemi yapıp 12 ilmek düz örüyoruz. Tekrar ip alma işlemlerini yaptıktan sonra 10 ilmek düz yapıp sıramızı bitiriyoruz.

Yani özetleyecek olursak bu sırayı 10-12-20-12-10 düz ilmek örüyoruz. bu sayıların arasında ikişer ilmek şişimize dolayıp devam ediyoruz.

4) Ön yüzünde düğme bölümü için başta ve sonda 5 ilmek haroşa olması için,5 ilmek düz örüyoruz. İp doladığımız yere kadar tersten örüyoruz. Dolama yerine geldiğimizde ilk ilmeği düz, 2. ilmeği ters örüyoruz. Tekrar ip dolama yaptığımız yere geliyoruz. Burayı da düz alıp bir sonraki dolama yerine kadar ters örüyoruz. En son 5 ilmek kalana kadar ters örüyoruz. Son 5 ilmeği düz haroşa örüyoruz. Dolama yerlerinde de hep aynı işlemi uygulayıp bir üst sıramıza geçiyoruz.

5) Baştaki 5 haroşamıza düğme için ilk iliğimizi açacağız. 4 ilmek düz örüyoruz ve sonra soldaki şişimizi sağdaki 4 ilmekten ikincisine geçirip önündeki 1 ilmekten geçiriyoruz. Sonra 5. ilmeğimizi düz örüp bir önceki işlemi tekrarlıyoruz.

6) İlik açma işlemimiz bitince yeleğimizin ön yüzündeyiz. Artırma yaptığımız yerlere kadar düz örüyoruz. Artırma yaptığımız yerler zaten 2 büyük delik olarak görünüyor. Oralara gelince deliğin her iki yanına da dolama yapıp artıracağız. Yani 1. artırmamızda düz örüp başına 1 dolayıp tekrar 1 düz örüp tekrar başını dolayıp düz devam ediyoruz.

Kenarlara her zaman dikkat ediyoruz. Her 2 kenar da 5’er ilmek haroşa olmalı, ilikler açılmalı.

7) 5 ilmek düz haroşadan sonra artırmalara kadar ters örüyoruz. Yeleğimizin ters yüzünde artırma kısmını hep daha önce yaptığımız gibi yapıyoruz. Tersten ilik açtığımız yere geldiğimizde sonda 3 ilmek kalana kadar terse devam ediyoruz. Son 3 ilmek kaldığında üçüncü ilmeğimizi düz örüyoruz ve 2 ilmek ekleme yapıyoruz. Böylece tekrardan 5 ilmeğimiz oluşuyor ve ilik kısmını kapatıyoruz.

8) Bir üst sıraya geçiyoruz. Burası yeleğimizin ön yüzü. Yani artırmalara kadar hep düz ilerliyoruz. Artırmalarda ise ön yüz için daha önce yaptığımız işlemi tekrar uyguluyoruz.

Bu şekilde artırma yaptığımız delikler 12 tane olana kadar örmeye devam ediyoruz.

9) Deliklerimiz 12 sıra olduğunda kol kenarlarını haroşa yapacağız. İlk 5 ilmeği düz örüyoruz. Sonra deliklere gelene kadar ters devam ediyoruz. Deliklere geldiğimizde delikler de dahil, ikinci deliklere gelene kadar düz örüyoruz. Böylece kolları da haroşa örüyoruz. 2. delikleri de düz ördükten sonra ikinci delikten üçüncü deliğe kadar ters örüyoruz. 3. delikten 4. deliğe kadar düz devam ediyoruz. 4. deliği de düz geçtikten sonra son 5 ilmek kalana kadar ters örüyoruz. Son 5 ilmeği düz örüyoruz ve ön yüzüne geçiyoruz.

10) Baştan sona kadar hiç artırma yapmadan düz örüyoruz.

11) Ters yüze geçtiğimizde ilk 5 ilmeği düz, sonra 1. deliğe kadar ters örüyoruz. Ana ilmeğe kadar ters ördükten sonra, 2. ana ilmeğe kadar düz devam ediyoruz. Daha sonra 3. ana deliğe kadar ters örüyoruz ve 4. ana deliğe kadar düz örüyoruz. Son 5 ilmek kalana kadar ters örüp son 5 ilmeği düz örüyoruz ve ön yüze geçiyoruz.

12) Ön yüzde baştan sona kadar düz örgü örüyoruz.

13) Arka yüzdeyiz. İlk 5 ilmeği düz, sonra 1. ana deliğe gelene kadar ters örüyoruz. 1. ana delikten 2. ana deliğe kadar düz devam ediyoruz. 2. ana delikten sonra 3. ana deliğe kadar ters örüyoruz. 3. ana delikten 4. deliğe kadar düz örüyoruz. 4. ana delikten son 5 ilmek kalana kadar ters örüp ön yüze geçiyoruz.

14) Ön yüzde iliklerin olduğu yere kadar düz örüyoruz. 1. iliklere geldiğimizde kol kesme işlemi yapıyoruz. 1.ana ilmeğimizi ve ondan sonraki ilmeği düz örüp sağ şişten ikinci sıradakini tutup birinci ilmeğin üzerinden atlatıyoruz. Sonra sol taraftaki şişin üzerindeki ilmeği düz örüp sağ taraftaki şişteki kesme işlemini tekrarlıyoruz. Bu şekilde 2. ana deliğe kadar devam ediyoruz. 2. delik ve 3. delik arasını düz örüyoruz. 3. delik ve 4. delik arasında yine kesme işlemini tekrarlıyoruz. En son bitene kadar düz devam ediyoruz.

15) Arka yüze geçiyoruz. İlk 5 ilmeği düz ördükten sonra, kol boşluğuna kadar ters devam ediyoruz. Kol boşluğuna geldiğimizde sağdaki şişimize 2 ilmek ekliyoruz. Bir sonraki kol boşluğuna kadar tersten örmeye devam ediyoruz. 2. kol boşluğuna geldiğimizde 2 ilmek ekleyip tersten devam ediyoruz.

16) Artık yeleğimizin ön yüzünü düz, arka yüzünü ters şekilde örerek 16-17 cm örüyoruz.

17) Son olarak alt kısımları 5-6 sıra haroşa örüp yeleğimizi tamamlıyoruz.

En son düğmelerimizi de ekleyip ütüleyip yeleğimizi bitiriyoruz.

İşte bu kadar!

boyundan-baslamali-bebek-yelegi-yapimi
boyundan-baslamali-bebek-yelegi-yapimi

Umarım beğenirsiniz.

İnstagram’dan beni takip etmeyi unutmayın lütfen.

Yorum ve önerilerinizi bekliyorum.

Bu güzel modeli örüp bana fotoğraflarınızı atın!

İnstagram: @ilmegimsi

YORUM YOK