Herkese merhaba,

Bugün sizlere buklet yapılı mevsimlik çok güzel bir uzun hırka tarifi getirdik.

Üstünüzden çıkarmak istemeyeceğiniz bu hırkanın tarifine geçelim.

Malzemeler: 

8 adet La Mia Retro İpliği

7 Numara Şiş

Arka: 7 numara şişimiz ile 47 ilmek atarak haraşo örgü yapıyoruz. 82 cm olunca ense için ortadaki 11 ilmeği kesiyoruz. Omuz için iki tarafta kalan 19 ilmeği ayrı ayrı 1 kere gidip geliyoruz ilmekleri şişte bırakıyoruz.

ÖN: 7 numaralı şişle 28 ilmek atıyoruz. Ön kısımlara 2 ilmekle biye yaparak örüyoruz ( son iki ilmeği düz örgü ilmeği olarak şişe örmeden alıyoruz, arka sırada ters olarak örmediğimiz ilmekleri örüyoruz.)

 

 

 Kol evine kadar uzunluk 62 cm, kol evi uzunluğu 21 cm.

63 cm olduğunda yaka kısmından 1 ilmek arttırıyoruz. 2 kere gidip gelip 1 ilmek daha arttırıyoruz. 63 cm’den sonra 6/7 cm olduğunda yaka kısmından 6 ilmek keserek sırayı bitiriyoruz. Dönüş sırasında kestiğimiz 6 ilmeği tekrar atıyoruz ve örgü boyumuz 83 cm olana kadar örüyoruz.

83 cm olduğunda 14 ilmeği örüyoruz kalan 19 ilmeği arka parçada omuz için beklettiğimiz 19 ilmekle karşılıklı getirerek tığ ile ilmekleri bir sağdan bir soldan sırasıyla ilmeklerin içinden geçirerek omuzları kapatıyoruz.

Sağ ve sol parçaları aynı şekilde örüyoruz. Şişte kalan 14 ilmeği 6 cm örerek karşılıklı dikiyoruz. Ense kısmına dikilecek bölümüde şemada gösterilen şekilde dikiyoruz.

KOL: 7 numaralı şişimiz ile 20 ilmek atarak haraşo örgü ile örmeye başlıyoruz. 3 kere gidip geliyoruz. 8 kez 3 sırada ( 3 haraşo dizi) bir yanlardan 1er ilmek arttırıyoruz. Toplamda 36 ilmek elde ediyoruz. 45 cm örgü boyunda ilmeklerimizi kapatıyoruz.

BİTİRME: Hırkanın yan dikişlerini dikiyoruz. Kolları ikiye katlayarak yan dikişini dikiyoruz. Kolları kol evine yerleştirerek dikiyoruz ve hırkamız hazır. Güle güle kullanın 🙂