Herkese Merhaba,

Siz de henüz kışlık örgülerinizi hazırlamadıysanız bukletli yapısına ve yumuşacık dokusuna bayılacağınız, yapımı da oldukça kolay olan bu hırka tarifimizi çok seveceksiniz.

Hazırsanız tarifimizin detaylarına geçelim.

MALZEMELER:

6 Adet La Mia Retro El Örgü İpliği

1 Adet Ebruli La Mia Retro El Örgü İpliği

8 Mm Örgü Şişi

6 Adet Düğme

ARKA:

8 numara şiş ile 42 ilmek düz örgü örerek başlıyoruz. 64 cm olana kadar örüyoruz.

Omuz 15 ilmek+12 ilmek ense+15 ilmek.Önce enseyi ortada 12 ilmek olarak kesiyoruz, sonra omuzları 15 ilmeği 1’er sıra örüp kesiyoruz.

ÖN:

8 Numara şiş ile 25 ilmek düz örgü olarak başlıyoruz.52 cm olunca sağda yaka kesimine başlıyoruz.

YAKA KESİMİ ŞEMASI

Omuzlarda 15 ilmek kalıyor, örgü boyu 64 cm olunca omuzu kapatıyoruz.Aynı şekilde diğer parçayı örerek, yakayı soldan kesiyoruz.

KOL:

8 Numaralı şişle 18 ilmek başlıyoruz.2 ters, 1 düz ön sırada ve arka sırada 2 düz, 1 ters örerek lastik yapıyoruz.14 sıra lastik örüyoruz.Ve düz örgüye geçiyoruz.Düz örgüye geçerken 3 ilmek arttırıyoruz.(21 ilmek.)

6 kez yanlardan 8 sırada bir 1’er ilmek olmak üzere arttırıyoruz.(33 ilmek.)

Örgü boyu 45 cm olunca kesiyoruz.

YAKA:

Yaka çevresinden 46 ilmek alıyoruz.Düz örgü örerek başlıyoruz.2 sırada bir 5 kez belli aralıklarla 6 ilmek arttırıyoruz.

Yaka boyu 8 cm olunca ilmekleri kapatıyoruz.

TAMAMLAMA:

Omuz dikişlerini kapatıp yakayı örüyoruz.

Kolları kol evi kısmına dikiyoruz.Yan dikişleri ve kol yan dikişlerini dikiyoruz.Hırkanın ön patına 1 sıra trabzan örüyoruz.Ön pata aralıklı olarak 6 düğme dikiyoruz.Örgü aralıklarını ilik olarak kullanıyoruz.

CEP:

2 adet, 11 ilmek ve düz örgü olacak şekilde 17 sıralık parça örüyoruz.Daha sonra ceplerin tüm çevresine tığ ile sık iğne geçiyoruz.Hırkanın sağ ve sol göğüs kısmına cepleri dikiyoruz.

İşte bu kadar basit:) Umarız sizlerde hırka tarifimizi beğenmişsinizdir.Bol örgülü günler diliyoruz:)