Merhabalar,Herkesin aradığı, bu senenin modası burgulu bebek tulumu tarifini sizlerle paylaşmaktan dolayı çok mutluyum.

Malzemeler

Yapılışı

  1. Öncelikle 2 ayrı yumaktan aynı şiş üzerine elinizin gevşekliğine göre 40-45 ilmek atalım. Aynı şiş üzerinde 2 parça öreceğiz Yani iki kere 40-45 ilmek atacağız.
  2. Her iki parça için, 20 sıra boyunca 1 ters 1 düz lastik örgü örelim. 8 ilmek orta tarafta kalacak şekilde bırakarak 6 ilmek düz burgu yapalım. 10 sırada bir burgu yaparak devam edelim.
  3. 75 sıra tamamlanınca, 7 adet burgu elde etmiş olacağız. Burgu kısımlar dış tarafta kalacak şekilde,  orta kısmına 8 ilmek  atarak tulumun iki bacak parçasını birleştirip tek parça haline getirelim.
  4. Birleştirmeden sonra sağ ve sol kenarlarda da 8’er adet ilmek çıkararak arttırma yapalım. Tulumu katladığımızda fotoğraftaki gibi gözükecek. Arka orta birleştirmemiz ile sağ ve solda arttırdığımız kısımlar sonradan birbirine dikilecek. Bu sebeple simetrik gitmelidir.
  5. Buradan sonra 9 adet burgu tamamlanana kadar tüm parca olarak örgümüzü yapalım. Herhangi bir arttırma yapmadan ön kısımda düğme deliği bırakarak kol hizasına kadar örelim. 9. burgu hizasında tulumumuzu ortalayıp yanlardan 3’er ilmek kesiyoruz. Örgümüz iki ön ve bir arka parça olarak bölündüğünde, sıra ile ön ve arka parçaları örüyoruz.Ön parçalarda 6. burgu hizasında kesip bitiriyoruz ve arka kısmı da bu hizaya kadar örüyoruz.
  6. Örgümüzün dikişlerini tamamladıktan sonra kol için 38 ilmek başlayıp 10 sıra lastik ve sonra düz haroşa olarak örüyoruz. İki adet kol yapıyoruz. Kapüson için ise yakadan 60 ilmek çıkartıyoruz. 15 cm civarı ördükten sonra ortada 20 ilmek bırakalım. Her sırada 1 sağ 1 soldan keserek ortada 20 ilmek kalana kadar devam ediyoruz. Son kalan 20 ilmeği de düz kesip örgüyü bitiriyoruz.