Merhabalar…

Çok güzel ve kullanışlı ve yapımı da oldukça kolay bir örgü modeli ile geldim. İlk kızıma örmüştüm çok severek de giydirdim. Örecek olan herkese kolaylıklar diliyorum.

Malzemeler

Yapılışı

1) 70 ilmekle başlıyoruz. 4 diş haroşa örüyoruz.

2) Kenarları 8’er ilmek haroşa olarak örüp geri kalan ilmekleri düz örüyoruz.

3) Haroşalar 33 diş olunca burgu işlemi yapıyoruz. Burgu için 8 kenar haroşa lastiği, 8 düz, 1 ters, 8 düz, 1 ters, 8 düz olarak burgu için ilmeklerin yerini değiştirerek sonda 8 kenar ilmeği kalana kadar aynı işlemi yapıyoruz. Arka sırada ilmekler geldiği gibi örülür. Kenarlardaki 3 diş haroşa da bir burguları yapıyoruz.

4) 5 defa burgu işlemi yaptıktan sonra başta ve sonda 8 ilmek haroşa, ortayı düz olarak 5 diş daha haroşa olana kadar örüyoruz.

5) Örgünün tamamına 4 diş haroşa daha yapılır. Arkada toplam 56 diş haroşa oldu.

6) Bundan sonra örgümüz iki parça olacak. 24 ilmek önler, 22 ilmek ense için kesiyoruz. Önlerin önce bir tarafını sonra diğer tarafını örüyoruz. Her iki ön parça için de kenarlara 8 haroşa, ortaya 8 düz olarak örüyoruz.

7) 12 diş haroşa yaptıktan sonra 14 ilmek yaka arttırmamızı yapıyoruz. Modelimizi aynı kurup, 8 ilmek başta ve sonda haroşa, ortası düz örüyoruz, 2 sıra sonra burgu işlemini yapıyoruz. Burgu işlemi arkadaki gibi 8 düz, 1 ters, 8 düz, 1 ters, 8 düz üzerine kurulur. 3 diş arayla burgu işlemini tekrarlıyoruz.

8) 4 burgu yaptıktan sonra kenarlarda 8 haroşa, ortası düz olarak 12 diş haroşa daha örüyoruz.

9) Cep görünümlü yer haroşa örgüdür. 12-13 diş örülür. Kenar lastiği ve cep arasında  2 düz ilmek var.

10) Cep örgü bittikten sonra 2 sıra düz, 4 diş de tamamen haroşa yapılarak bitirilir.

11) Tığ işi fıstıkla yeleğimizin kenarlarını dolanıyoruz.

Ellerinize sağlık…♥ Meleğiniz güzel günlerde giysin.♥♥♥