Herkese merhabalar!

Sizler için çok şık bir burgulu bebek yeleği hazırladık.

Bu güzel yelek bebeklerinize çok yakışacak!

Hemen örmeye başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

Sağ Ön

1) Şişe 45 ilmek atılır. 5 diş haroşa örülür.

2) Sonraki sırada 15 ilmek haroşa, 1 ilmek ters, 6 ilmek düz, 1 ilmek ters, 7 ilmek düz, 1 ilmek ters, 6 ilmek düz, 1 ilmek ters, 7 ilmek haroşa örülür. Örgünün arka kısmında haroşa olan ilmekler haroşa, ön yüzde düz olanlar ters, ters olanlar düz olarak örülür. Dört sıra bu şekilde örüldükten sonra beşinci sırada 6 ilmek olan kısım burgu yapılır, yani ilk 3 ve son 3 ilmeğin yeri değiştirilir ve her 8 sırada bir tekrarlanır. 7 ilmekten oluşan kısım ise 6 sıra olduktan sonra yani 7. sırada 2 sıra haroşa örülür. Bu kural örgü sonuna kadar devam ettirilir.

3) Her 10 haroşa sırasında bir ilmek açılır. Örgünün boyu 43 haroşa sırası olunca, sağ kenardan 8 ilmek kesilir ve sol kenardan, 7 ilmekten oluşan kenar bordürü+1 ilmek ters örgünün hemen yanından yaka oyuntusu için her yüzde birer ilmek kesilmeye başlanır.

4) Şişte 22 ilmek, yani ortada tek bir burgu kalıncaya kadar kesilmeye devam edilir.

5) Kol kesiminden itibaren 22 haroşa sırası olana kadar örülmeye devam edilir ve 23. haraşo sırasında önce sağdan 7 ilmek kesilir. Sonraki ön sırasında 8 ilmek kesilir. Şişte sadece yaka bordürünü oluşturan 7 ilmek kalır. O ilmekler de 12 sıra daha örülmeye devam edilip tüm ilmekler kapatılır.

Sol ön, sağ önün zıttı olarak çalışılır. İlik açılmaz.

burgulu-erkek-bebek-yelegi-yapimi-1
burgulu-erkek-bebek-yelegi-yapimi-1

Arka

1) Şişe 77 ilmek atılır. 5 diş haroşa örülür.

2) Sonraki sırada 15 ilmek haroşa, 1 ilmek ters, 6 ilmek düz, 1 ilmek ters, 7 ilmek düz, 1 ilmek ters, 7 ilmek düz, 1 ilmek ters, 7 ilmek düz, 1 ilmek ters, 7 ilmek düz, 1 ilmek ters, 6 ilmek düz, 1 ilmek ters, 15 ilmek haroşa örülür.

3) Ön yüzde olduğu gibi 5. sırada 6 ilmekten oluşan kısımlar burgu yapılır. Her 8 sırada bir  örgü sonuna kadar burgu yapmaya devam edilir. 7 ilmekten oluşan düz kısımlar ise 6 sıra örüldükten sonra üzerilerine 2 diş haroşa örülür ve örgü sonuna kadar bu şekilde devam ettirilir.

4) Örgünün boyu 43 haroşa çizgisi olduktan sonra sağdan ve soldan 8’er ilmek kesilir.

5) Kesimden sonra kenar biyesi yani 7 ilmek haroşa, 20 haroşa sırası olana kadar örnek aynı şekilde uygulanarak örülmeye devam edilir. 21. haroşa sırasında ortadaki 4 kutucuğun üstüne de haroşa örülmeye başlanır. 2 diş örüldükten sonra, arka sırada ortadan 17 ilmek ense için kesilir.

6) Kol kesiminden itibaren 22 diş haroşa sırası olunca önce sağ kenardan 7 ilmek kesilir, yaka kesimine kadar ilerlenir, dönülür. 7 ilmek daha kesilir, ilerlenir, dönülür. En son kalan 7 ilmek de kesilerek omuz tamamlanır. Aynı işlem sol tarafa da uygulanarak arka parça tamamlanır.

burgulu-erkek-bebek-yelegi-yapimi-2
burgulu-erkek-bebek-yelegi-yapimi-2

Ön parçalar arkanın üzerine konularak yanları ve omuzları dikilir. Ön parçaları yaparken fazladan örülen 12 diş haraşo ise arka ense ortalarına kadar dikilerek ortada birleştirilir.

En son düğmeler dikilerek yelek tamamlanır.

Ellerinize sağlık!