Herkese merhaba!

Bugün büyüse de çocuk kalanlar için kuzu motifli, kış günlerinde de sıcak tutacak tatlı bir patik tarifi getirdik.

Hazırsanız hemen başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

Sarı ip ile örüyoruz.

1) Şişle 40 tane ilmek örüyoruz. (Bu 38-39 numara giyenler için uygun bir ölçüdür.)

2) Sıra sonuna kadar lastik örgü yapıyoruz. (bir ters bir düz şeklinde)

3) Sıra bittikten sonra dönerek tersin üzerine ters düzün üzerine düz olacak şekilde lastik örgümüzü sürdürüyoruz. Toplam on sıra lastik örgü yapacağız. Bu kısım patiğin bilek kısmı.

4) Şimdi patiğin gövde kısmına geçiyoruz. 40 ilmekten 12 ilmeği haraşo örerek başka bir şiş yada çengelli iğneye tutturup bırakıyoruz.

Bu kısmı patiğin taban kısmını örerken lazım olacak, sizin için hangisi kolay olacaksa ona göre şiş ya da çengelli iğne seçin.

5) Sıranın sonuna kadar haraşo örgüye devam edip sıranın sonunda geri dönüp 12 ilmeği yine başka bir şiş ya da çengelli iğneye geçiriyoruz.

6) Arada kalan on altı ilmeği iki şişle haraşo örmeye devam ediyoruz. Toplamda 18 sıra daha haraşo örüyoruz. Örgümüz T cetveli şekline dönüşüyor.

7) Şimdi yavaş yavaş yan kısımlara geçiş için hazırlık yapıyoruz, sağdan ve soldan örerken birer ilmek eksiltip ilk önce 14 ilmeğe düşüyoruz. (ilk sırayı bir eksiltip bitireceğiz, dönerken yine bir eksiltip sırayı bitireceğiz). Sonra aynı şekilde 12 ilmeğe düşüyoruz.

8) Şimdi T seklindeki örgünün yanlarından ilmek çıkarıp her bir sıranın yanında oluşan kısımdan şişe birer ilmek geçiriyoruz.

9) En başta çengelli iğneye ya da ayrı bir şişe aldığımız ilmekleri de örerek şişe geri alıyoruz.

10) Daha sonra geri dönüp sıranın sonuna kadar örüyor, ilmek çıkarma işlemini diğer tarafa da uygulayıp kalan çengelli iğnedeki ilmekleri de yine örerek şişe geçiriyoruz.

11) Sarı iple devam ederek dört sıra haraşo örüyoruz. Şişteki ilmekleri bitiriyoruz. Bu şekilde patiğin yan kısımlarını da örmüş olduk.

Şimdi taban kısmına geçiyoruz.

Siyah iple örüyoruz.

12) Patiğin burun kısmında 12 ilmeğe kadar düşmüştük. Oradaki 12 ilmeğin hizasından şişe tekrar 12 ilmek çıkartıyoruz.

13) Sonra her sıra sonunda yanları tabana bağlayarak devam edip tabanı dikişsiz bir şekilde örüyoruz. Bunun için sıra sonlarında hemen hizasındaki yandan bir ilmek çıkartıp geri dönerken iki ilmeği aynı anda alarak bir eksiltmiş oluyoruz. Yani bir ilmek arttırıp bir ilmek azaltmış oluyoruz.

14) Bu şekilde taban yanlara bağlı olarak ilerleyecek. Bilek kısmına gelene dek bu işlemi tekrarlayıp bitiriyoruz, yani yalnızca bilek kısmını dikerek patiği tamamlıyoruz.

Kuzu

Beyaz iple örülür.

1) Kuzumuzu oluşturmak için ipi iğneye geçiriyoruz. İğneyi bir noktaya batırıp çıkarmadan beş kez ip doluyoruz, daha sonra iğneyi dikkatlice çekip kabarık bir ip topu oluşturuyoruz.

2) Tekrar yatay olarak iğneyi batırıp ipi beş kez dolayarak tekrar kabarık ip topu oluşturuyoruz. Bu şekilde kuzunun gövdesini istediğiniz büyüklük ve genişlikte olacak şekilde ip topları yaparak oluşturuyoruz.

Siyah ip ile örülür.

3) Kuzunun bacakları için siyah iple iğneyi gövdeden istediğimiz bacak boyu kadar uzunlukta ileri doğru batırıyoruz, iğnenin altından ipi geçirip çekiyoruz ve tam ayak bitimine iğneyi tekrar batırıp sabitliyoruz.

Böylece ilk ayak oluştu.

4) Diğer ayak için de mesafe belirleyip aynı işlemi yapıyoruz.

5) Kuzunun kafası için yine siyah iple iğneyi yatay batırıp beş kez dolayarak ip topları yapıyoruz. Bu şekilde bir kaç top oluşturarak kafayı oluşturuyoruz.

6) Kulakları için ayaklara uyguladığımız yöntemi tekrarlıyoruz. Gözleri için iki beyaz ip topu yapıp işlemi tamamlıyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlk ördüğünüzde biraz uğraşacak ama diğer tekini örerken su gibi akıp gittiğini göreceksiniz. Örecek olanlara şimdiden kolay gelsin!