Merhabalar,

Yılbaşının yaklaştığı şu günlerde ister evinizin dekorunda kullanabileceğiniz isterseniz de kıyafetlerinizi süsleyebileceğiniz çok şık bir örgü modeli getirdik.

Kolayca örebileceğiniz çam ağacı motifine hazırsanız başlayalım!

Malzemeler

  • Gazzal Baby Cotton el örgü ipleri;
    1 adet Yeşil (3449) renk ip
    1 adet Kahverengi (3436) ip
  • 2.2 mm tığ
  • 1 adet kırmızı boncuk
  • İğne

Yapılışı

Yeşil renk ip ile başlanır.

1. 33 zincir çekelim.

Bir üst sıraya çıkarken daima 3 zincir çekelim.

2. 3 zincir atlayıp tüm ilmeklere 1 tane tekli trabzan yapalım.

3. Bu sırada önce 3 tane tekli trabzan yapalım, sonra 3 zincir çekelim, 2 ilmek atlayalım üçüncüye 1 tane tekli trabzan yapalım. Tekrar 3 zincir çekelim, 2 ilmek atlayalım 4 tane tekli trabzan yapalım. Tekrar 3 zincir çekelim, 2 ilmek atlayalım üçüncüye 1 tane tekli trabzan yapalım. Tekrar 3 zincir çekelim, 2 ilmek atlayalım 4 tane tekli trabzan yapalım. Bu şekilde sıra sonuna kadar örelim. Sıra sonunda toplam 6 boş, 2 dolu kutucuk oluşmuş olacak.

4. Bu sırada boş kutuların içerisine 3 tane tekli trabzan yapalım. Dolu kutuları 3 zincir çekip boş bırakalım. Sıra sonunda toplam 6 boş, 2 dolu kutucuk oluşmuş olacak.

5. 3 tane tekli trabzan yaparak başlayalım. 3 zincir çekelim, boşluk içerisine 3 tane tekli trabzan yapalım. 3 zincir çekip 3 ilmek atlayıp dördüncüye 1 tane tekli trabzan yapalım.  yine 3 zincir çekelim, boşluk içerisine 3 tane tekli trabzan yapalım. Tekrar 3 zincir çekelim, 3 ilmek atlayalım. 4 tane tekli trabzan yapalım. Sıra sonunda toplam 4 boş, 4 dolu kutucuk oluşmuş olacak.

6. Bu sırada kenarlardaki iki dolu kutuyu örmeden orta kısımdaki 6 kutunun boş olanına 3 tane tekli trabzan yapalım. Dolu kutuları 3 zincir ile boş bırakalım.

7. Bir alt sıradaki boş kutuları 3 tane tekli trabzan ile dolduralım. Dolu kutuları 3 zincir çekerek boş bırakalım. Tam ortaya 1 tane tekli trabzan yapalım ve en son 1 tane tekli trabzan yaparak bitirelim. Sıra sonunda toplam 4 boş, 2 dolu kutucuk oluşmuş olacak.

8-9. Kenarlarda kalan kutuları örmeden üst sıraya geçelim. Dolu kutuları boş bırakalım, boş kutuları 3 tane tekli trabzan ile dolduralım.

10. Kenarlardaki iki kutuyu boş bırakalım, ortadaki iki boş kutuyu 3 tane tekli trabzan ile dolduralım.

11. 3 zincir çekerek iki boş kutucuk oluşturalım.

12. İki kutuyu ortalayıp 3 tane tekli trabzan yapıp bitirelim

13. Kahverengi ip ile çam ağacını ortalayıp 7 tane tekli trabzan yapalım.

14. 3 zincir çekip üst sıraya geçelim. Yine 7 tane tekli trabzan yapalım.

Çam ağacımızın tepesine kırmızı boncuğumuzu dikelim.

Ve hazır!

cam-agaci-motifi-yapimi-1
cam-agaci-motifi-yapimi-1

Elinize sağlık!