Merhabalar!

Bugün sizlere artan iplerinizi değerlendirebileceğiniz şahane bir bere tarifi anlatmak istiyorum.

Yapımı çok kolay ve bir o kadar da zevkli!

Hadi evdeki bütün artık yünleri toplayıp hemen benimle bu şirin bereden örmeye başlayın!

Tüm yünler değerlensin, çocuklar sevinsin.

Hemen başlayalım!

Malzemeler

  • Evde kalan yünler (Rengarenk Kartopu Hola iplerini de kullanabilirsiniz.)
  • 4 mm şiş
  • İğne
  • Hazır ponpon

Yapılışı

Ölçüler 5-12 yaş arası çocuklar için uygundur.

1) Berede kullanmak istediğimiz ana renkle şişe 90 ilmek atıyoruz.

Ben krem renk kullandım.

2) 8 sıra 1/1, yani 1 ters, 1 düz lastik örgü örüyoruz.

3) 9. sırada tüm ilmekleri ana rengimiz ile düz örüyoruz, arka sırada yine tüm ilmekleri düz örerek 1 diş haroşa çizgisi oluşturuyoruz.

4) 11. sırada koymak istediğimiz ilk rengi arkadan ekliyoruz, 6 ilmek düz, 2 ilmek örmeden alıyoruz, 6 ilmek düz, 2 ilmek örmeden alıyoruz. Ben yeşil renk kullandım. Sıra sonuna kadar bu şekilde örüyoruz. En son 2 ilmek yeşil düz örgü yaparak sırayı tamamlıyoruz. Yani şişte şuan 6 ilmek yeşil, 2 ilmek krem, 6 ilmek yeşil, 2 ilmek krem oldu.

5) Arka sırada 2’şer kremleri yine örmeden alıyoruz, diğer tüm ilmekleri ters örüyoruz. Yani 2 ilmek ters, 2 ilmek örmeden alıyoruz, 6 ilmek ters, 2 ilmek örmeden alıyoruz, 6 ilmek ters, 2 ilmek örmeden alıyoruz. Bu şekilde sıra sonuna kadar örüyoruz.

6) Anlattığım şekilde toplam 6 sıra örüyoruz. İlk rengimiz tamamlanmış oldu. Tekrar ana rengimize geçiyoruz ve 1 diş haroşa örüyoruz. Bu şekilde ilk peteğimizi oluşturmuş olduk.

7) İkinci renk ipimizi alıp arkadan ekliyoruz. Ben pembe renk kullandım. Oluşturduğumuz peteklerde kayma yapacağımız için bu sefer pembe renk iple 2 ilmek düz, 2 ilmek örmeden alıyoruz, 6 ilmek düz, 2 ilmek örmeden alıyoruz, 6 ilmek düz, 2 ilmek örmeden alıyoruz. Sıra sonuna kadar bu şekilde örüyoruz. En son 6 ilmek pembe düz örgü yaparak sırayı  tamamlıyoruz.

8) Arka sırada 6 ilmek ters, 2 ilmek örmeden alıyoruz, 6 ilmek ters, 2 ilmek örmeden alıyoruz. Bu şekilde sıra sonuna kadar örüyoruz.

9) Anlattığım şekilde dilediğiniz renklerde toplam 8 petek oluncaya kadar bereyi örmeye devam ediyoruz. 1 krem haraşo çizgisiyle beraber en son petek tamamlandığında 1 diş daha haroşa örüyoruz.

candy-bere-yapimi-1
candy-bere-yapimi-1

10) Sonraki ön sırada tüm ilmekleri ikişer ikişer düz olarak keserek ilmek sayısını yarıya düşürüyoruz. Arka sırada tüm ilmekleri düz örüyoruz.

11) Ön sırada yine tüm ilmekleri 2’şer 2’şer düz olarak keserek ilmek sayısını 23’e düşürüyoruz. Arka sırada tüm ilmekleri düz örerek geri dönüyoruz.

12) Ön sırada yine tüm ilmekleri 2’şer 2’şer düz olarak keserek ilmek sayısını 12’ye düşürüyoruz.

13) Tüm ilmekleri şişten çıkarıp iğne yardımıyla ilmekleri büzüyoruz. Arka dikişi tamamlıyoruz.

14) Tepesine hazır ponponu dikiyoruz.

Candy bere kullanıma hazır.

candy-bere-yapimi
candy-bere-yapimi

Ellerinize sağlık.