Kış günlerinin vazgeçilmezi, bizi soğuklardan koruyan, şıklığımıza şıklık katan güzel bir bere modelini paylaşmak istiyorum 🙂 Örmesi kolay ve de kullanışlı 🙂 Anlatmaya başlayayım hemen 🙂

Malzemeler

Bitmiş Boyutu

Boyu yaklaşık: 26 cm

Genişliği yaklaşık: 67 cm

Yapılışı

1) Örgümüze 41 ilmek atarak başlıyoruz.

2) İlk sırada düz örgümüzü örüyoruz. Arka sırada ters örgümüzü örüyoruz. İlk sıra örgü işlemini tamamlıyoruz.

3) Modelimizi oluşturmaya başlıyoruz. Modelde dikkat edilmesi gereken 2 sıra örgüden sonra tam tersini uygulamamız, yani 1 sıra düz ve 1 sıra ters örgüden sonra düz sıraya gelindiğinde ters örgüyle başlayıp arka sırayı düz örüyoruz. Ön sıraya tekrar gelindiğinde ters olan yüzeye düz örgü örüyoruz.

4) Örgümüzde diğer dikkat edilmesi püf noktası ise; ön sırada örgü başlangıcında iki ilmeği birlikte kesip örgümüzü örüyoruz. Arka sırada ise örgü başlangıcında bir ilmek artırıp örgümüzü örmeye devam ediyoruz. Ön sırada ilmek kesip, arka sırada ise ilmeğimizi artırıyoruz. Amacımız modelimizin aynı yönde çaprazlama kayarak ilerlemesi.

Yaklaşık 32 adet çizgimiz olana kadar örmeye devam ediyoruz. Ördükçe çaprazlama ilerlediğinizi göreceksiniz.

Beremizi yanlarından gizli dikiş yöntemiyle dikiyoruz. Üst kısmından teyel alarak büzüyoruz.

Beremizin alt kısmı için tığlama işlemi uygulayacağız.

4) 3 zincir çekip 2 adet ikili trabzan örüyoruz ve sık iğne yöntemiyle sabitliyoruz. Tekrar 3 zincir 2 adet ikili trabzan ve sabitlemeye devam ediyoruz. Beremizin kenarı bitene kadar aynı işleme devam ediyoruz.

Çiçek

1) 6 ya da 8 zincir çekip halka oluşturuyoruz.

2) İlk başta sık iğne batıp 4 adet ikili trabzan örüp tekrar sık iğne yapıyoruz. Aynı işlemi 4 kez tekrarlıyoruz.

3) Motifin arka kısmına geçip 5 zincir çekerek sık iğne olan yerlere sabitleme yapıyoruz. Çiçeğin arka kısmını oluşturmak için hazırlanan arka zincirlere ise sık iğne yapıp 6 adet ikili trabzan örüyoruz ve sık iğne yaparak çiçeğin yaprağını yapıyoruz. Aynı işlemi diğer halkalara da uyguluyoruz.

Çiçeğimizi tamamladıktan sonra beremize dikip tamamlıyoruz.

Beremiz hazır güzel günlerde kullanın 🙂

Not: Eğer farklı bir türde bir ip kullanacaksanız ya da örgü ipiniz ince ise ipinizi iki kat yapabilir ya da örgünüzün boyutu farklı olacağı için ölçü alarak ilmek sayısını ayarlayabilirsiniz. Ördüğüm berenin ölçülerini yazayım sizler için kolay olur.