Sizlere örmesi kolay, güzel ve tatlı bir battaniye örgü modeli anlatmak istiyorum.

Rengarenk çarkıfeleklerden oluşan bu örgü modeli ile baharda evinizi renklendirin!

Malzemeler

  • ÖrenBayan Dora ip;
    2 adet Sarı (028) renk ip
    2 adet Beyaz (100) renk ip
    3 adet Yeşil (066) renk ip
  • 3 mm tığ

Yapılışı

Sizlere önerim karışık ve zor olmaması için renkleri aşamalı olarak örmenizi tavsiye ediyorum. Bu doğrultuda anlatacağım.

İlk aşamada sarı ipimizle çarkıfelek çiçeklerimizi örerek başlıyoruz. Çiçekleri tamamladığımızda diğer aşamalar daha kolay ilerleyecektir.

1) Çiçeğimize 10 zincir çekip halka oluşturarak başlıyoruz.

2) İlk sırada 4 zincir çekip 4 adet üçlü trabzan örüyoruz. Modelimizi ters çevirip 4 zincir çekip 4 adet üçlü trabzan örüyoruz.13 zincir çekip tekrar ters çevirerek çaprazlama olacak şekilde halkamıza sabitliyoruz.(Fotoğraflarda örnek motifte görebilirsiniz.)

carkifelek-cicekli-bebek-battaniyesi-modeli-1
carkifelek-cicekli-bebek-battaniyesi-modeli-1

3) Aynı işlemi 8 adet çiçek yaprağı oluncaya dek uyguluyoruz. Örme işleminde halkada sıkışma olacağı için çiçeklerimizi büzdürerek sığdırma işlemi yapıyoruz. Çiçek formunu veren özelliği büzdürme işleminden geliyor.

4) 8.yaprağı tamamladıktan sonra dibine sabitliyoruz. 7 zincir çekip üst kısmına sabitliyoruz.

5) Kare formunu vermek için her zincir halkasına sırayla 3 adet üçlü trabzan, 2 zincir, bir sonraki boşluğa geçiyoruz. Köşelerde ise 3 adet üçlü trabzan, 3 zincir, aynı boşluğa 3 adet üçlü trabzan örüyoruz. Aynı işlemi motifin etrafı bitinceye dek uyguluyoruz.

Çarkıfelek çiçeğimizin ilk aşamasını tamamlamış oluyoruz. 

Aynı işlemleri tekrarlayarak motiflerimizden 32 adet örüyoruz.

6) Beyaz ipimizi kullanarak çiçek motiflerimizin çevresini örüyoruz. Köşelerde 3 adet üçlü trabzan, 3 zincir, aynı yere 3 adet üçlü trabzan; aralarda 3 adet üçlü trabzan 2 zincir çekip bir sonraki boşluğa geçiyoruz.

Bütün motiflerimize aynı işlemi uyguluyoruz. Çarkıfelek çiçek motiflerindeki örgü aşamasını tamamlamış oluyoruz.

7) Yeşil ipimizle diğer motifi, hanım dilendi bey beğendi motifimizi örme işlemine başlıyoruz. 8 adet zincir çekip halkamızı oluşturuyoruz.

8) İlk sırada 3 adet üçlü trabzan, 3 zincir, 3 adet üçlü trabzan şeklinde 4 tane trabzan grubu örüyoruz.

9) İkinci sırada her boşluğa 3 adet üçlü trabzan, 3 zincir, aynı yere 3 adet üçlü trabzan örüyoruz. Aralarda 2 zincir çekip bir sonraki boşluğa geçiyoruz.

10) Beyaz ipe geçip hanım dilendi bey beğendi motifini örmeye devam ediyoruz. Köşelerde 3 trabzan, 3 zincir, aynı boşluğa 3 trabzan yapıyoruz. Aralarda 3 trabzan yapıp 2 zincir çekip diğer boşluğa geçiyoruz.

Bu şekilde beyaz ipimizle 2 sıra örüyoruz.

11) Son sırada yeşil ipimizle motifimize devam ediyoruz. 10. sırayı tekrarlıyoruz, sadece köşelerde 3 zincir yerine 5 zincir çekiyoruz.

Hanım dilendi bey beğendi motifimizden de 32 adet örüyoruz.

Sıra motiflerimizi birleştirmeye geldi! 1 tane çarkıfelek çiçek motifi, 1 tane hanım dilendi bey beğendi motifi şeklinde birleştireceğiz. İster dikerek ister örerek birleştirebilirsiniz. Ben örerek birleştirdim, siz dikerek birleştirecekseniz tüm motifleri yeşil renk ip ile 1 sıra daha örmeniz gerekmekte.

12) Örerek birleştirme işleminde ise yeşil renk ip ile örerken diğer motifleri de birlikte örüyoruz. Normal hanım dilendi bey beğendi motifi gibi örüyoruz, sadece birleştirirken diğer motifteki boşluktan ilmek alıyoruz. Mesela 3 adet üçlü trabzan yaptıktan sonra 2 zincir yerine 1 zincir çekiyoruz ve diğer motifteki denk gelen boşluğa tığımızı batıp 1 ilmek alıp yine motifimizi örmeye devam ediyoruz. örüyoruz.

Battaniyemiz 8*8 toplamda 64 motiften oluşuyor. Battaniyemizi örüp birleştirme aşamasını tamamlamış oluyoruz.

13) Battaniyemizin kenarını tığlama işlemine geçiyoruz. 1 sıra yeşil ipimizle 3 adet üçlü trabzan örüyoruz, aralarda 2 zincir çekiyoruz. Köşelerde 5 zincir kullanıyoruz. 1 sıra da beyaz ipimizle aynı şekilde örüyoruz.

14) Sarı ipimizle battaniyemizin son aşamasını tamamlıyoruz. Boş kısımdan başlayıp 4 zincir çekip 3 adet üçlü trabzan örüp dolu olan kutucukların üzerine sık iğne yöntemiyle trabzanımızı sabitliyoruz.  Aynı işlemi battaniyenin kenarı bitinceye kadar tekrarlıyoruz.

carkifelek-cicekli-bebek-battaniyesi-modeli-2
carkifelek-cicekli-bebek-battaniyesi-modeli-2

Battaniyemiz hazır!

Tercihinize göre kalan iplerden rengarenk motifler hazırlayıp battaniyenizi hazırlayabilirsiniz 🙂

Güzel günlerde kullanın 🙂