Merhabalar,

Sizlere hem çok kullanışlı hem de çok şık bir örgü modeli getirdik!

İsterseniz kütüphanenizde süs isterseniz evinizde iğnelik olarak kullanın!

Bu çiçek motifli iğnelikleri çok seveceksiniz!

Videolu ve detaylı anlatım ile hadi hemen örmeye başlayalım!

Malzemeler

 • La Mia Linen Cotton el örgü ipi;
  1 adet Kirli Beyaz (L155) renk ip
  1 adet Sarı (L160) renk ip
  1 adet Pembe (L198) renk ip
  1 adet Mavi (L187) renk ip
 • 2.5 mm tığ
 • Elyaf

Videolu Yapılışı

Kısaltmalar

Sh: Sihirli halka

x: Sık İğne

v: Artırma

Yapılışı

Üst Motif

1. Sihirli halka yapıp içerisine 8 tane sık iğne yapıyoruz, halkayı kapatıp ilmek kaydırma yaparak ilk sırayı bitiriyoruz.

2. 3 zincir çekerek bir üst sıraya çıkıyoruz. Aynı ilmeğin içerisine 3 tane ikili trabzan yapıyoruz. Zincirimizle birlikte toplam 4 tane ikili trabzan yapmış oluyoruz. Tığımızı ilmekten çıkartıp ilk trabzanın tepesine batıp son trabzanın ilmeğini bunun içinden geçiyoruz. Böylece ilk mısır patlağı modelimizi oluşturmuş oluyoruz.

3. 2 zincir çekip bir sonraki ilmeğe geçip bir ilmeğin içine 4 tane ikili trabzan yapıp yine ilk trabzanın tepesinden son trabzanın ilmeğini geçirip mısır patlağı modeli yapıyoruz.

Bu şekilde üçüncü sıradaki gibi ikinci sıra boyunca her ilmeğe 1 tane mısır patlağı modeli yaparak örüyoruz. Sırayı ilmek kaydırma ile bitiriyoruz. Renk değişimi yapmak isterseniz ilmek kaydırmayı diğer renk ip ile yapıyoruz.

4. Üçüncü sırada alt sırada 2 zincir çektiğimiz zincir boşluklarına çalışıyoruz. Her zincir boşluğuna 1 tane mısır patlağı, 1 zincir aynı boşluğa 1 tane mısır patlağı modeli yapıyoruz. Her model arasına 1 zincir çekmeyi unutmuyoruz.

5. Dördüncü sırada alt sırada 1 zincir çektiğimiz zincir boşluklarına birer tane mısır patlağı modeli yapıp 1 zincir çekip bir sonraki boşluğa geçiyoruz.

6. En son sıra olarak her yuvaya 1 tane sık iğne yaparak motifimizi tamamlıyoruz.

Alt Motif

1. Sh içine 8x

2. 8v (16)

3. (1x, 1v)*8 (24)

4. (2x, 1v)*8 (32)

5-6. 32x

İpimizi koparmadan alt ve üst motiflerimizi sık iğne yaparak birleştirerek örüyoruz. Birleştirirken ara ara elyaf dolduruyoruz.

Elinize sağlık!