Herkese merhaba!

Bugün sizlere tatlı mı tatlı bir çilek amigurumi anahtarlık tarifi ile geldik.

Hazırsanız hemen başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

Meyve kısmı

Yeşil renk ile yapılır. (burası tercihe göre istenilen renkte de yapılabilir.)

1- Sihirli halka yaparak (sihirli halka yaparken çekeceğimiz ipi 20 zincir çekilebilecek kadar uzun bırakalım çünkü sonra onunla sap kısmını yapacağız) 3 zincir çekelim ve sihirli halkanın içine 2’li trabzan yapalım.

Arada 1 zincir çekelim ve 2 adet 2’li trabzan yapalım, arada 1 zincir çekelim ve toplamda 12 tane olacak şekilde arada bir zincir olan 2’li trabzan grubu yapalım ve ilk çektiğimiz 3 zincire cc ile bağlayarak ipi keselim.

Kırmızı renk ile yapılır. (burası tercihe göre istenilen renkte de yapılabilir.)

2- Alt sırada 1 zincir olan boşluklara 3’er adet ikili trabzan yapalım. Sıra sonunu ilmek kaydırma ile birleştirelim. Toplam 12 adet 3’lü ikili trabzan grubumuz olacak.

3- 3. sırada zincir çekmeden önce iki kere cc (ilmek kaydırma) yaparak ilk boşluğa gelelim ve buraya 3’lü ikili trabzan yapalım, toplam 4 boşluğa daha 3’lü ikili trabzan yaptıktan sonra (yani toplam 5 tane boşluğa 3’lü ikili trabzan grubu olacak) bir boşluk atlayarak (azaltma yapmış oluyoruz) tekrar 5 tane boşluğun içine 3’lü ikili trabzan grubu yapalım.

Daha sonra bir boşluk atlayarak ilk çektiğimiz zincirin tepesine ilmek kaydırma yaparak birleştirmiş olalım. Bu sırada 2’li trabzan gruplarımız 10’a düşmüş oluyor.

4- Bir sonraki sırada yine zincir çekmeden cc yaparak ilk boşluğa gelelim, 3 zincir çekerek 4 boşluğa 3’lü ikili trabzan grup yapalım ve bir boşluk atlayarak tekrar 4 boşluğa 3’lü ikili trabzan grup yapalım. Bir boşluk atlayarak ilk zincirin tepesine ilmek kaydırma ile birleştirme yapalım.

5- Bir sonraki sırada yine zincir çekmeden cc yaparak ilk boşluğa gelelim ve 3 zincir çekerek 3 boşluğa 3’lü ikili trabzan grup yapalım. Bir boşluk atlayarak tekrar 3 boşluğa 3’lü ikili trabzan grup yapalım ve bir boşluk atlayarak ilk zincirin tepesine ilmek kaydırma ile birleştirme yapalım.

6- Bir sonraki sırada yine zincir çekmeden cc yaparak ilk boşluğa gelelim ve 3 zincir çekerek 2 boşluğa 3’lü ikili trabzan grup yapalım. Bir boşluk atlayarak tekrar 2 boşluğa 3’lü ikili trabzan grup yapıalım ve bir boşluk atlayarak ilk zincirin tepesine ilmek kaydırma ile birleştirme yapalım.

7- Bir sonraki sırada yine zincir çekmeden cc yaparak ilk boşluğa gelelim ve 3 zincir çekerek 1 boşluğa 3’lü ikili trabzan grup yapalım. Bir boşluk atlayarak tekrar 1 boşluğa 3’lü ikili trabzan grup yapalım ve bir boşluk atlayarak ilk zincirin tepesine ilmek kaydırma ile birleştirme yapalım. İpi son iki adet ikili trabzan kalınca keselim ve bitirelim.

Sap kısmı

Tarifin başında sihirli halka yaparken uzun bıraktığımız yeşil ipi çileğimizin orta ve yan kısmında dışarıya çıkartarak 10 adet zincir çekelim ve yine çileğimizin yeşil kısmında orta yana sabitleyelim.

İpi keserek gizleyelim. Anahtarlık aparatını yapmış olduğumuz bu sap kısmına takalım.

Ve çilek anahtarlığımız hazır! Yapacak herkese şimdiden kolay gelsin!