Herkese merhabalar!

Banyolarınıza renk katacak bir lif modelimiz var!

Bu güzel çilek lifi hemen örüp en sevdiğiniz meyvenin kokusunu banyonuza taşıyabilirsiniz!

Hemen başlayalım!

Malzemeler

  • Kartopu Kristal el örgü ipleri;
    Kırmızı (K125) renk ip
    Koyu Yeşil (K1477) renk ip
  • 2 mm tığ

Yapılışı

Kırmızı renk ip ile örüyoruz.

1) 7 zincir çekip halka oluşturuyoruz.

2) Halkanın içine aralarda 2 zincir çekerek 8 adet üçlü fıstık örüyoruz.

cilek-lif-yapimi-1
cilek-lif-yapimi-1

3) Üst sırada fıstıklar arasındaki ilk boşluğa arada 2 zincir çekerek 2 adet fıstık örüyoruz. Sonraki 3 boşluğa birer adet fıstık örüyoruz. Daha sonra tekrar aynı boşluğun içine 2 adet fıstık örüyoruz ve sonraki üç boşluğa birer adet fıstık örerek sıramızı tamamlıyoruz. Fıstıklar arasında her zaman ikişer zincir çekiyoruz.

Bir boşluğa iki fıstık ördüğümüz kısımlar lifimizin artırma yerleri oluyor. 

4) Üst sıralarda artırma hizalarında aynı boşluğa 2 fıstık, aralardaki boşluklara birer fıstık örerek lifimizi büyütmeye devam ediyoruz.

5) İlk sıradan itibaren toplam 14 sıra olacak şekilde lifimizi artırarak örüyoruz. 14. sırada artırma yerleri arasında 15’er fıstık olmalı.

cilek-lif-yapimi-2
cilek-lif-yapimi-2

Kırmızı ve yeşil renk ip ile örüyoruz.

6) Bu sırada hiç artırma ya da eksiltme yapmayacağız. Artırma yaptığımız hizadaki boşluğa yeşil renk ipimizi takıp 1 adet fıstık yapıyoruz. Daha sonra kırmızı renk ipimizle her boşluğa 1 olmak üzere toplam 7 adet fıstık yapıyoruz. Şimdi ise yeşil renk ip ile sonraki 2 boşluğa birer adet fıstık örüyoruz. Tekrar kırmızı ipe geçip 7 fıstık örüyoruz ve tekrar artırma hizasındaki boşluğa yeşil renk ip ile 1 adet fıstık örüyoruz. Bu şekilde sıranın kalan kısmını tamamlıyoruz.

7) Sonraki sırada eksiltmeye başlayacağız. Artırma hizasındaki boşluğa ördüğümüz 1 yeşil fıstığın sağına yeşil renk ip ile batıyoruz ve 1 fıstık örüyoruz ama fıstığı toplamadan önce solundaki boşluğa da 1 fıstık örüyoruz ve 2 fıstığı birlikte topluyoruz. Bu şekilde eksiltme yapıyoruz. Daha sonra yandaki boşluğa 1 fıstık daha örüp kırmızı renk ipimize geçiyoruz. 4 adet kırmızı fıstık, 5 adet yeşil fıstık, tekrar 4 adet kırmızı fıstık örüp eksiltme kısmına geçiyoruz. Aynı şekilde artırma hizasındaki tek fıstığın bir sağına, bir soluna fıstık örüp iki fıstığı birlikte topluyoruz. Bu şekilde devam ederek sıramızı tamamlıyoruz.

8) Sonraki sırada yine aynı hizadan başlayarak eksiltmemizi yapıyoruz. Eksiltmeden sonra 2 yeşil fıstık, 1 kırmızı fıstık, 8 yeşil fıstık, 1 kırmızı fıstık ve 2 yeşil fıstık örüp tekrar eksiltiyoruz. Sırayı bu şekilde tamamlıyoruz.

Yeşil renk ip ile örüyoruz.

9) Eksiltmeye devam ederek 2 sıra sadece yeşil fıstık örüyoruz. Son sırada eksiltme kısımları arasında 12’şer fıstık olmalı.

Aşağıdaki görselde eksiltme kısımlarını daha net görebilirsiniz.

cilek-lif-yapimi-3
cilek-lif-yapimi-3

10) Lifimizin ucunu dolanırken bir boşluğa batıp 5 zincir çekiyoruz ve aynı boşluğa tekrar batıyoruz. 3 zincir ile yandaki boşluğa geçiyoruz ve yine 5 zincir çekip aynı boşluğa tekrar batıyoruz. Bu şekilde tüm boşlukları zincirle toparlıyoruz.

11) Yeşil renk ipimizi ikiye katlayıp bükerek bir kordon oluşturuyoruz. Kordonu zincirlerle oluşturduğumuz deliklerin arasından geçiriyoruz.

Kırmızı renk ip ile örüyoruz.

12) Kordonun ucuna 4 zincir çekiyoruz, zincirin içine 3 adet fıstık örüyoruz. Üst sırada 2 fıstık ve son sırada 1 fıstık örerek küçük bir çilek motifi oluşturuyoruz. Kordonun diğer ucuna da aynısını yapıyoruz.

Çilek lifimiz hazır!

cilek-lif-yapimi-4
cilek-lif-yapimi-4

Ellerinize sağlık!