Çocuk Kar Maskesi Yapımı

0
8175
cocuk-kar-maskesi-tarifi
cocuk-kar-maskesi-tarifi

Merhabalar,

Malum önümüz kış, soğuk günler bizi bekliyor. Soğuklar gelmeden bereleri hazırlamak gerek. O yüzden bugün sizlerle kar maskesi tarifimi paylaşmak istiyorum. Ben bu maskeyi 9 yaşındaki oğlum için ördüm. Ama isterseniz eşleriniz için de bu örgü modelini çalışabilirsiniz.

Vereceğim sayılar 8-9-10 yaşa rahatlıkla olur. Daha büyük veya daha küçük yapmak isterseniz ipinizi ve şişinizi inceltip kalınlaştırabilirsiniz. Hazırsanız hadi başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

1) Misinalı şişe 122 ilmek atarak başlayalım ve tüm ilmekleri 4 düz, 2 ters şeklinde örgünün boyu 10 cm.olana kadar örelim.

2) 10 cm ördükten sonra, 4 düzden ilk ikisini düz olarak keselim, 3 düz elde etmiş olacağız. 3 düz, 2 ters şeklinde tüm ilmekleri örelim. 3 düz, 2 ters örmeye başladığımız yerden itibaren örgünün boyu 7 cm oluncaya kadar örmeye davam edelim.

3) Daha sonra 3 düzden ilk ikisini düz olarak keselim, 2 düz elde etmiş olacağız. 2 düz, 2 ters olacak şekilde tüm ilmekleri örelim. 2 düz, 2 ters örmeye başladığımız yerden itibaren örgünün boyu 7 cm oluncaya kadar örmeye devam edelim.

4) Örgümüzün boyu toplamda 24 cm oldu. Başlangıç noktasını arka ortasına gelecek şekilde ayarlayıp ön ortadan 18 ilmeği birden keselim ve kalan ilmekleri 4 cm daha örmeye devam edelim. Böylece göz oyuntusunu oluşturmuş olacağız.

5) 4 cm ördükten sonra kesmeye başladığımız yere gelince şişe 22 ilmek atalım ve tekrar halka haline gelen örgümüzü 15 cm. boyunca 2 düz, 2 ters örelim.

6) Artık kesme işlemine geçebiliriz. Bunun için de önce ilk düzü örelim, ikinci düz ile ilk tersi düzden keselim. Bunu bir sıra boyunca devam ettirelim. Örgümüz 2 düz, 1 ters şeklini aldı artık.

7) Bu sıra 2 düzü keselim, 1 tersi örelim, bu şekilde sıra sonuna kadar devam edelim. Şişte ilmekler, 1 düz, 1 ters,1 düz, 1 ters..olarak kaldı. Bir sıra daha 1 düz,1 ters örelim.

8) Bir sonraki sırada da kesim yaparak her iki ilmeği birlikte örerek tek ilmeğe düşüreli. Sıra sonuna kadar bu işleme devam edelim.

9) Kalan ilmekleri şişten çıkaralım. İpi koparalım. İğne yardımıyla ilmeklerin içinden geçirip büzelim ve düğümleyelim.

Kar maskemiz kullanıma hazır. Ellerinize sağlık 🙂

YORUM YOK