Herkese merhabalar!

Sizlere hem yapımı hem kullanımı çok pratik bir çanta modeli getirdik!

Bu güzel çantayı kısa sürede bitirip hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Hemen örmeye başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

Dantel

Toz pembe renk ip ile örelim.

1) 90 zincir çekip 1 sıra tekli trabzan yapalım, başlangıç zincirine birleştirelim.

2) Bir sonraki yuvaya tekli trabzan yapalım, 2 zincir çekelim, 4 boşluk bırakıp diğer yuvaya 7 tane ikili trabzan yapalım. 2 zincir çekelim, 4 boşluk bırakıp diğer yuvaya tekli trabzan yapalım. Bu şekilde aralarda 2 zincir çekip ve 4 boşluk atlayarak ikili trabzanları ve tekli trabzanları yapalım. Sıra sonunda başlangıçla birleştirelim.

dantel-detayli-clutch-canta-yapimi-1
dantel-detayli-clutch-canta-yapimi-1

3) 5 zincir çekelim ve aynı yuvaya ikili trabzan yapalım. 2 zincir çekelim. 7’li trabzan gruplarının baştaki sondakileri hariç diğerlerine trabzan yapalım. 2 zincir çekip tekli trabzanlı yere ikili trabzan yapalım. 2 zincir çekip ikili trabzan yapalım. Bu şekilde ilerleyelim. Tekli trabzanların olduğu yere V harfi yapalım. Trabzan gruplarını da 5’e düşürelim.

dantel-detayli-clutch-canta-yapimi-2
dantel-detayli-clutch-canta-yapimi-2

4) V’lerin olduğu boşluğa şunları yapalım: ikili trabzan, 1 zincir, ikili trabzan, 1 zincir… 4 tane trabzan olduğunda 1 zincir çekip bir önceki trabzan gruplarını 3 trabzana düşürelim. Bu şekilde V’lerin içini doldurup diğer trabzan grubuna da 3 trabzan yapalım.

dantel-detayli-clutch-canta-yapimi-3
dantel-detayli-clutch-canta-yapimi-3

5) 4’lü trabzan gruplarının bulunduğu her boşluğa ikişer tane trabzan yapalım. Aralarda 1 zincir çekmeyi unutmayalım. Bir önceki sırada üçlü olan trabzan grubuna da tekli trabzan yapalım.

dantel-detayli-clutch-canta-yapimi-4
dantel-detayli-clutch-canta-yapimi-4

6) Tekli trabzan yaptığımız aralar hariç her boşluğa şunları yapalım: ikili trabzan yapıp 3 zincir çekip 3. zincire sık iğne yapalım. Diğer yuvalara da aynı işlemi tekrar edelim. Tomurcuklu bir sıra olmalı.

Gövde

Mürdüm renk ip ile örelim.

1) 43 zincir çekelim. Bir zincir geriden itibaren her yuvaya sık iğne yapalım. Son yuvaya 3 tane sık iğne yapalım karşı taraftan devam edelim. En son yuvaya da 2 sık iğne yapalım. Toplamda 90 sık iğne olmalı. Oluşan şeklin etrafını artma veya azalma olmadan döne döne örelim.

dantel-detayli-clutch-canta-yapimi-8
dantel-detayli-clutch-canta-yapimi-8

2) 27-28 sıra ördükten sonra başlangıç yaptığımız köşede duralım ve ipi kesip gizleyelim.

3) Yaptığımız danteli çantaya geçirelim. Toz pembe renk ip ile önce dantelden sonra çantanın ilmeğinden geçirerek kaydırma tekniği uygulayalım.

dantel-detayli-clutch-canta-yapimi-9
dantel-detayli-clutch-canta-yapimi-9

4) İç tarafına fermuar veya çıtçıt dikelim.

dantel-detayli-clutch-canta-yapimi-10
dantel-detayli-clutch-canta-yapimi-10

Kordon

Toz pembe renk ip ile örelim.

1) Çanta sapı için 20 cm uzunluğunda kordon yapalım. Ben anglez kordonu yaptım. Sizler ipinizi iki kat yapıp zincir de çekebilirsiniz. Ya da başka model kordonlar da kullanabilirsiniz. Yaptığımız kordonu çantamızın köşesine dikelim.

İşte renk uyumuna bayıldığım clutch çanta modelimiz hazır! Sizler de mutlaka deneyin.

dantel-detayli-clutch-canta-yapimi
dantel-detayli-clutch-canta-yapimi

Yapacak olanların şimdiden ellerine sağlık.