Herkese merhabalar!

Tatile gitmeden önce bebeğinizin bavulunda bu güzel elbiseye yer açın!

Dantel etekli şık bebek elbisesi yapımı çok kolay!

Hemen örmeye başlayalım!

Malzemeler

  • 4 adet Kartopu Organica Mavi (K576) renk el örgü ipi
  • 2 mm tığ
  • 3 adet düğme
  • Mavi ve krem ren tül kurdele
  • 1 adet boncuk
  • Dikiş ipi ve iğnesi

Yapılışı

Ölçüler 1-2 yaş için uygundur.

Roba

Robanın düğmeli kısmını isterseniz arka, isterseniz ön olarak kullanabilirsiniz. Modelde düğmeli kısım arka olarak kullanılmıştır.

1) 130 zincir çekerek başlıyoruz. 3 zincir geriden zincirin içine batarak ikili trabzan örmeye başlıyoruz. Arka için 20 adet trabzan, 2 zincir, kol için 25 adet trabzan, 2 zincir, ön için 37 adet trabzan, 2 zincir, kol için 25 adet trabzan, 2 zincir ve arka için 20 adet trabzan daha örüyoruz. Zincir çektiğimiz kısımlarda artırma yapacağız.

2) 3 zincir çekerek yukarı çıkıyoruz. 1 ikili trabzan örüyoruz. 2 zincir çekip 1 trabzan atlayarak 2. trabzanın üstüne 1 ikili trabzan örüyoruz. Bu şekilde kutucuk oluşturuyoruz. Tekrar 2 zincir çekip 1 trabzan atlıyoruz ve 1 ikili trabzan örüyoruz. Bu sırayı bu şekilde kutucuk örerek tamamlıyoruz. Artırma kısımlarında zincirin sağındaki trabzanın üstüne trabzan ördükten sonra boşluğun içine 1 ikili trabzan daha yapıyoruz. 2 zincir çekip tekrar boşluğun içine 1 ikili trabzan daha yapıyoruz. Daha sonra boşluğun solundaki trabzanın üstüne 1 ikili trabzan örüyoruz ve kutucukları aynı şekilde örmeye devam ediyoruz. Sıranın sonunda tıpkı başlangıçtaki gibi yan yana 2 adet ikili trabzan örüyoruz.

3) 3 zincir çekip yukarı çıkıyoruz. Trabzanların üstüne ve kutucukların içine birer adet ikili trabzan örüyoruz. Artırma kısımlarında yine boşluğun içine 1 ikili trabzan, 2 zincir, 1 ikili trabzan örüyoruz. Bu şekilde bu sırayı tamamlıyoruz.

4) 1 sıra trabzan, 1 sıra kutucuk olacak şekilde toplam 12 sıra örüyoruz ve kol birleştirmeye geçiyoruz.

Kol Birleştirme

1) 3 zincir ile yukarı çıkıp trabzanların üstüne ve boşlukların içine birer trabzan örüyoruz. Kol için ayırdığımız parçaya gelmeden önceki artırma kısmına 1 adet ikili trabzan örüyoruz ve 2 zincir çekiyoruz. Daha sonra kol için ayırdığımız parçayı tamamen atlayıp hemen sonraki artırma kısmının içine 1 adet ikili trabzan örüyoruz. Bu şekilde kolu birleştiriyoruz. Daha sonra ön için ayırdığımız parçaya trabzanlarımızı örüyoruz ve tekrar aynı işlemi yaparak diğer kolu da birleştiriyoruz.

Beden

1) Kolları birleştirdikten sonra kutucuk yaptığımız sıraya geçiyoruz. 3 zincirle yukarı çıkıp 1 ikili trabzan örüyoruz. 2 zincir çekiyoruz, 1 trabzan atlayıp 2. trabzanın üstüne 1 ikili trabzan örüyoruz. Kolu birleştirdiğimiz hizada zaten kutucuk oluşturmuştuk. O kutucuğun sağındaki ve solundaki trabzanların üstüne arada yine 2 zincir çekerek trabzanlarımızı örüp devam ediyoruz.

2) Yine 1 sıra kutucuk, 1 sıra trabzan olacak şekilde toplam 4 sıra daha örerek bedeni tamamlıyoruz.

dantel-etekli-bebek-elbisesi-yapimi-1
dantel-etekli-bebek-elbisesi-yapimi-1

3) Eteğe geçmeden önce tüm trabzanların üstüne birer adet sık iğne örüyoruz. Böylece arka parçaları da sık iğne örerek birleştirmiş oluyoruz.

dantel-etekli-bebek-elbisesi-yapimi-2
dantel-etekli-bebek-elbisesi-yapimi-2

Etek

1. Model Sırası

İlk sırada sadece V şekilleri ve yuvalar oluşturacağız. Aralıkları kendi isteğinize göre belirleyebilirsiniz. Modeli eteğe düzgünce dağıtmaya çalışacağız.

1) 6 zincir çekip aynı yere batarak 1 ikili trabzan örüyoruz ve 1 V şekli oluşturuyoruz. Daha sonra 4 zincir çekiyoruz, 1 ya da 2 sık iğne atlayıp hemen sonrakine sık iğne örüyoruz ve 1 yuva oluşturuyoruz. Tekrar 4 zincir çekiyoruz ve 1 ya da 2 sık iğne atlayıp hemen yanındakine sık iğne örüyoruz. Yine 4 zincir çekip ilerideki boşluğa sık iğne ile batıyoruz. Tekrar 4 zincir çekiyoruz. 1 ya da 2 sık iğne atlıyoruz ve sonrakine 1 adet ikili trabzan örüyoruz. 3 zincir çekip aynı yere 1 ikili trabzan daha örüyoruz. 2. V şeklini de oluşturmuş olduk. Yani ilk sırayı V şekli ve arada 2 yuva örerek tamamlıyoruz.

dantel-etekli-bebek-elbisesi-yapimi-3
dantel-etekli-bebek-elbisesi-yapimi-3

2) İkinci sıraya V şeklinin içinden başlıyoruz. Boşluğa 3 ikili trabzan, 3 zincir ve 3 ikili trabzan örüyoruz. Daha sonra 4 zincir çekiyoruz ve ilk yuvanın boşluğuna sık iğne örüyoruz. Tekrar 4 zincir çekip ikinci yuvanın boşluğuna da sık iğne örüyoruz. Bu şekilde yuva sayısını bire düşürüyoruz. 4 zincir çekip V şeklinin boşluğuna 3 trabzan, 3 zincir ve 3 trabzan örüyoruz. Bu sırayı böyle tamamlıyoruz.

dantel-etekli-bebek-elbisesi-yapimi-4
dantel-etekli-bebek-elbisesi-yapimi-4

3) Üçüncü sıraya 3 zincir çekip çıkıyoruz. 3 trabzanın ilkini zincir ile örmüş oluyoruz. Diğerlerinin üstüne de birer adet ikili trabzan örüyoruz. Aradaki boşluğa 2 adet ikili trabzan örüyoruz. Böylece toplam 5 adet trabzan örmüş oluyoruz. 3 zincir çekip tekrar boşluğa 2 adet ikili trabzan örüyoruz. Diğer taraftaki trabzanların üstüne de trabzanları örerek yine toplam 5 adet trabzan örüyoruz. Daha sonra 4 zincir çekip yuvanın içine sık iğne ile batıyoruz. Tekrar 4 zincir çekiyoruz ve trabzanlarımızı örmeye devam ediyoruz. Bu sırayı bu şekilde tamamlıyoruz.

dantel-etekli-bebek-elbisesi-yapimi-5
dantel-etekli-bebek-elbisesi-yapimi-5

4) 1. model sırasının son sırasına geldik. Bu sırada da trabzanların üstüne birer adet trabzan örüyoruz. Boşluğun içine 2 adet trabzan, 3 zincir, 2 adet trabzan örüyoruz ve diğer taraftaki trabzanları örmeye devam ediyoruz. Yani ikinci sıradan itibaren trabzanlarımızı 3-5-7 şeklinde artırmış olduk. Yuvaların hizasına geldiğimizde 4 zincir çekip karşıdaki trabzanın üstüne trabzan örüyoruz. Bu şekilde bu sırayı tamamlıyoruz.

dantel-etekli-bebek-elbisesi-yapimi-6
dantel-etekli-bebek-elbisesi-yapimi-6

2. Model Sırası

1) Modeli tekrar uygulamaya başlıyoruz. İlk sıraya başlamadan önce trabzanların üstünden ilmek kaydırarak ortadaki boşluğa kadar geliyoruz. Bu boşluğun içine 3 zincir çekip toplam 3 adet ikili trabzan örüyoruz. 3 zincir çekiyoruz ve aynı boşluğa 3 ikili trabzan örüyoruz. Yani 1. model sırasının 2. aşamasından başlamış oluyoruz. Eteğin genişleyerek uzaması için bu sefer 4 değil, 5 zincir çekerek yuvalar oluşturacağız. 5 zincir çekip 3 trabzan atlıyoruz ve 4. trabzanın üstüne sık iğne örüyoruz. Tekrar 5 zincir çekiyoruz, 4 zincir çektiğimiz boşluğa sık iğne örüyoruz. Yine 5 zincir çekiyoruz ve bu sefer 4 trabzan atlayıp 5. trabzanın üstüne sık iğne örüyoruz. 5 zincir çekip boşluğun içine 3 ikili trabzan, 3 zincir ve 3 ikili trabzan örüyoruz. Bu şekilde sırayı trabzanlarımızı örerek ve tekrar yuvalar oluşturarak tamamlıyoruz.

dantel-etekli-bebek-elbisesi-yapimi-7
dantel-etekli-bebek-elbisesi-yapimi-7

2) 3 zincir çekerek yukarı çıkıyoruz. Daha önce yaptığımız gibi 3 trabzanın üstüne 3 adet ve boşluğa 2 adet olmak üzere toplam 5 adet ikili trabzan örüyoruz. 3 zincir çekip diğer tarafa da aynı şekilde 5 trabzan örüyoruz. Daha sonra 5 zincir çekip yuvanın içine sık iğne örüyoruz. Tekrar 5 zincir çekip yandaki yuvanın içine sık iğne örüyoruz. 5 zincir çekerek tekrar trabzan örmeye geçiyoruz.

3) Üçüncü sırayı da daha önce yaptığımız gibi 5 adet trabzanı 7’ye çıkararak örüyoruz. 5 zincir çekip yuvanın içine sık iğne örüyoruz ve 5 zincir ile trabzanları örmeye geçiyoruz.

4) 2. model sırasının son sırasında ilkinden farklı olarak 7 değil, 9 trabzan öreceğiz çünkü 1. sıraya V değil, 3 trabzan örerek başlamıştık. Bunun dışında bir fark yok. 7 trabzanın üstüne birer adet, boşluğa 2 adet trabzan örüyoruz. 3 zincir çekip diğer tarafı da aynı şekilde örüyoruz. 5 zincir çekip yuvaların diğer tarafındaki trabzanlara geçiyoruz. Yani 3-5-7-9 şeklinde artırma yapmış olduk.

dantel-etekli-bebek-elbisesi-yapimi-8
dantel-etekli-bebek-elbisesi-yapimi-8

3. Model Sırası

1) Modeli yine en baştan kurmaya başlıyoruz. İlmek kaydırma ile trabzanların üstünden geçerek boşluğa kadar geliyoruz ve boşluğun içine 3 ikili trabzan, 3 zincir ve 3 ikili trabzan örüyoruz. Eteğin genişlemesi için bu kez 6 zincir çekiyoruz ve 4 trabzan atlayıp 5. trabzanın üstüne sık iğne örüyoruz. Tekrar 6 zincir çekip 5 zincirlik boşluğa sık iğne örüyoruz. 6 zincir çekip bu sefer 5 trabzan atlayarak 6. trabzanın üstüne sık iğne örüyoruz. 6 zincir çekiyoruz ve boşluğun içine trabzanlarımızı örüyoruz.

2) Bu sırada modeli daha önce ördüğümüz gibi örmeye devam ediyoruz. Tek fark yuvaları örerken 6 zincir çekmemiz.

Eteğin daha fazla genişlemesini istemediğim için bundan sonra hep 6 zincir çekerek yuva oluşturdum. Siz isterseniz bu sayıyı artırabilirsiniz.

Toplam 7 model sırası olacak şekilde eteğimizi örüyoruz.

dantel-etekli-bebek-elbisesi-yapimi-9
dantel-etekli-bebek-elbisesi-yapimi-9

Kenar Süslemesi

1) Etek ucundan başlıyoruz. 4 zincir çekiyoruz, aynı yere sık iğne örerek kirpik oluşturuyoruz. 3 zincir çekiyoruz, 3 trabzan atlayıp 4. trabzanın üstüne sık iğne örüyoruz. Tekrar 4 zincir çekip aynı yere batarak kirpik oluşturuyoruz. 3 zincir çekiyoruz, 3 trabzan atlayıp 4. trabzanın üstüne aynı şekilde kirpik oluşturuyoruz. Boşluğun içine 3 sık iğne örüp diğer tarafa geçiyoruz. İlk trabzanın üstüne kirpik oluşturuyoruz. 3 zincir çekip 3 trabzan atlıyoruz ve 4. trabzanın üstüne kirpik oluşturuyoruz. Bu şekilde simetriğini örmüş olduk. Sondaki trabzanın üstüne de kirpik oluşturup 6 zincirlik boşluğa geliyoruz. Bu boşluğa 5 sık iğne örüp trabzanların üstüne kirpik oluşturmaya geçiyoruz. Bu şekilde etek ucunu süslüyoruz.

dantel-etekli-bebek-elbisesi-yapimi-10
dantel-etekli-bebek-elbisesi-yapimi-10

2) Kol uçlarına geçiyoruz. Kol birleşiminden başlayarak kirpikler oluşturacağız. Bu sefer arada hiç zincir çekmeden tüm boşluklara sırayla 1 sık iğne, 4 zincir, 1 sık iğne örüyoruz.

3) Yakada da aynı şekilde arada hiç zincir çekmeden kirpikler oluşturuyoruz. Alt sırada sadece trabzan olduğu için 2 trabzan atlayarak kirpik oluşturuyoruz.

dantel-etekli-bebek-elbisesi-yapimi-11
dantel-etekli-bebek-elbisesi-yapimi-11

4) Sırt kısmında da arada hiç zincir çekmeden her trabzanın boşluğuna batarak 1 sık iğne, 4 zincir, 1 sık iğne örüyoruz ve kirpikler oluşturuyoruz.

5) Modelin sırtında zaten kutucuklar olduğu için ayrıca bir düğme iliği açmaya gerek yok. 1. kutucuk sırası, 4. kutucuk sırası ve 7. kutucuk sırasındaki ilk kutucuğu düğme iliği olarak kullanıyoruz. Karşılarına 3 adet düğme dikiyoruz.

6) Krem renk tül kurdeleyi belindeki kutucuklardan elbiseyi gerdirmeyecek şekilde geçirip arkadan dikiyoruz.

dantel-etekli-bebek-elbisesi-yapimi-12
dantel-etekli-bebek-elbisesi-yapimi-12

7) Elbisenin önünde kurdelenin tam ortasına gelecek şekilde çiçek dikeceğiz. Çiçeğin ilk katını mavi renk kurdele ile yapıyoruz. Bir parça tül kurdele kesip halka oluşturacak şekilde dikiyoruz. Daha sonra tek kenarını teğelliyoruz ve sıkıştırıp çiçek şekli veriyoruz. İkinci katı da aynı şekilde krem renk tül kurdele ile yapıyoruz. Çiçeğin ortasına boncuk dikiyoruz.

Elbisemiz hazır!

dantel-etekli-bebek-elbisesi-yapimi-on
dantel-etekli-bebek-elbisesi-yapimi-on
dantel-etekli-bebek-elbisesi-yapimi-arka
dantel-etekli-bebek-elbisesi-yapimi-arka

Beni İnstagram‘da takip etmeyi unutmayın!

Ellerinize sağlık!