Herkese merhabalar!

Evlerinizin şıklığına şıklık katacak bir sepet modeli getirdik.

Bu sade ve zarif sepeti hem dekor hem de peçetelik olarak kullanabilirsiniz.

Hemen örmeye başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

Taban

1. Sihirli halka içine 7 zincir çekilir ve kafes yapılır. 3 zincir çekilir. 2. kafes yapılır. Bu şekilde ilk sırada toplam 4 kafes yapılır.

2. Her üst sıraya geçişte 7 zincir çekilir. Her kafesin içine 3 kafes yapılır. Üst sıraya geçilir.

3. 1 kafes yapılır, 2. kafesin içine 1 kafes daha yapılır ve köşe oluşturulur. 3 kafes yapılır ve yine ekstra 1 kafes daha yapılarak köşe oluşturulur. Bu işlem sıra boyunca devam eder.

4. 4. sıradan 11. sıraya kadar bu işlem devam eder ve sepetin tabanı oluşturulur.

Çiçekler

1. Sihirli halka içine 7 zincir çekilir ve her trabzan arasında 1 zincir olacak şekilde 12 kafes yapılır.

2. 4 zincir çekilir ve kafes içine 3 tane trabzan yapılır. Trabzanların son ilmeği birlikte bitirilir. 5 zincir çekilir ve diğer kafes içine de aynı işlem yapılır.

3. 6 zincir çekilir ve bir sonraki boşluğa ilmeksiz batılır. 6 zincir çekilir ve tekrar yandaki kafese ilmeksiz batılır. 6 zincir çekilir. 1 ilmek alınır ve önceki kafese trabzan yapılır. 6 zincir çekilir ve aynı kafese 1 trabzan yapılarak köşe oluşturulur. Tüm sıra boyunca devam edilir ve bitirilir.

İlk motiften sonra tüm motifler son sıralarında birbirlerine birleştirilir. Toplam 8 motiften oluşan bir halka elde edilir.

Birleştirme

1. Tabana ip takılır. 3 zincir çekilir ve ilmek almadan motiflerden herhangi birinin boşluğuna batılır. 3 zincir çekilir ve ilmek almadan tabana batılır ve motiflerle taban tüm sıra boyunca birleştirilir.

2. Motiflerin üst sırasına ip takılır ve her motif üzerine 2 adet örnek gelecek şekilde son sırası gidilir.

3. 3 zincir çekilir, 1 trabzan yapılır ve her trabzanın başına 5 zincir çekilerek ilmeksiz batılır. Trabzanların arasına 2 zincir çekilir. 5 defa tekrarlandıktan sonra son trabzandan sonra ilmek almadan yandaki kafese batılır. 5 zincir çekilir ve diğer kafese geçilerek örnek tekrar kurulur. Sıra boyunca aynı işlem devam eder.

Sepetiniz hazır!

dantel-motifli-sepet-yapimi-1
dantel-motifli-sepet-yapimi-1
dantel-motifli-sepet-yapimi
dantel-motifli-sepet-yapimi

Güzel günlerde kullanın!