Herkese merhabalar!

Çok sevilen modellerden biri olan deniz kabuğu modelini motif olarak ördük.

Sizler de bu motif ile harika projeler yapabilirsiniz.

Hemen örmeye başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

1) Sihirli halka ile başlıyoruz. 4 zincir çekip boşluğa batıyoruz ve 2’li trabzan örüyoruz. İlk sıramızı halkanın içine 8 tane 2’li trabzan, aralarda 1 zincir olacak şekilde bitiriyoruz.

deniz-kabugu-motifi-yapimi
deniz-kabugu-motifi-yapimi-1

2) 2. sıraya geçtiğimizde ilk boşluğa sık iğne, bir sonraki boşluğa 5 tane 2’li trabzan, sonraki boşluğa 1 sık iğne örüyoruz. Bu sırayı da 5 tane 2’li trabzan, 1 sık iğne örüp bitiriyoruz.

deniz-kabugu-motifi-yapimi
deniz-kabugu-motifi-yapimi-2

3) 4 zincir çekiyoruz ve sık iğne boşluğuna batıp 2’li trabzan örüyoruz ve 1. boşluğu oluşturuyoruz. Daha sonra 3 zincir çekiyoruz ve yine aynı yere 2’li trabzan örüyoruz. 1 zincir çekip aynı yere batıp 2’li trabzan örüyoruz. Bir sonraki sırada bu yaptığımız boşlukları dolduracağız.

deniz-kabugu-motifi-yapimi
deniz-kabugu-motifi-yapimi-3
deniz-kabugu-motifi-yapimi
deniz-kabugu-motifi-yapimi-4

4) 5 zincir çekip bir önceki sırada sık iğne yaptığımız yere batıyoruz ve 2’li trabzan örüyoruz. 1 zincir çekip aynı yere batıp 2’li trabzan örüyoruz, 3 zincir çekip aynı yere batıp 2’li trabzan örüyoruz ve son olarak 1 zincir çekip aynı yere batıp 2’li trabzan örüyoruz ve 5 zincir çekip aynı işlemi sıra sonuna kadar devam ettiriyoruz.

5) Birleştirmeyi bitirdikten sonra yan taraftaki boşluğa yürütme yapıyoruz ve 3 zincir çekiyoruz. Boşluğa 5 tane 2’li trabzan örüyoruz. Sonraki boşluğa 1 tane sık iğne, yandaki boşluğa 5 tane 2’li trabzan örüyoruz.

6) Bir önceki sırada 5 zincir çektiğimiz yerin hemen altındaki 5’li trabzanların üçüncüsüne 1 tane sık iğne yapıyoruz ve zincir çekmeden diğer boşluğa geçip 5 tane 2’li trabzan örüp aynı şekilde bu sırayı tamamlıyoruz. Sırayı bitirdikten sonra bir sıra önceki sık iğneye kadar ipi yürütüyoruz ve 3 zincir çekiyoruz.

deniz-kabugu-motifi-yapimi
deniz-kabugu-motifi-yapimi-5

7) Köşelerde hep aynı işlemi yapıyoruz. Sadece köşeye gelene kadar 5 zincirden sonra sık iğne ördüğümüz yerlere batıp 1 tane 2’li trabzan, 1 zincir, 1 tane 2’li trabzan, 5 zincir örüp devam ediyoruz.

deniz-kabugu-motifi-yapimi
deniz-kabugu-motifi-yapimi-6

8) Yaptığımız boşlukların içine hep 5 tane 2’li trabzan yapıyoruz. Köşeler hep aynı.

Bundan sonrasında işlemler hep aynı devam ediyor. İsterseniz farklı renklerde motif yapıp birleştirebilirsiniz, isterseniz de ortadan başlayıp battaniye boyuna gelene kadar örebilirsiniz. Tercih size kalmış.

deniz-kabugu-motifi-yapimi
deniz-kabugu-motifi-yapimi-7

Şimdiden ellerinize sağlık! =)