Merhaba Örgüsever hanımlar,

Bu yaz bu çantalar çok sevildi, ben de birkaç farklı rengini ufak değişiklikler yaparak denedim.. Bunları sizlerle paylaşmak istedim.. Size aşama aşama resimledim. Yazdıklarım ile resimleri kontrollü giderseniz kolaylıkla yapabilirsiniz.

Haydi başlayalım 🙂

Malzemeler

Yapılışı

Bütün trabzanlar 3lü trabzan olacak unutmayalım..

1) İlk olarak 38 tane zincir çekiyoruz.

2) 8. zincire bir  tane trabzan yapıyoruz sonra her iki zinciri atlayarak 3. zincire 1 trabzan yapıyoruz. Sıra sonuna kadar devam ediyoruz. Toplam 11 tane kutucuk elde ediyoruz.

3) 5 zincir çekip üst sıraya çıkıyor ve altta yaptığımız her trabzanın üstüne 1 tane trabzan yapıp 2 zincir çekerek sıra sonuna kadar devam ediyoruz.

4) Son trabzanı yaptığımızda yuvarlak köşeye geliyoruz. 3. zincire 2 tane trabzan yapıyoruz, bir zincir atlıyoruz, diğer zincire gene 2 tane trabzan yapıp dönüşü tamamlıyoruz. Sonra sıra sonuna kadar trabzanların üstüne bir tane trabzan yapmaya devam ediyoruz. Aralar hep 2 zincir, yuvarlak döndüğümüz köşelerde de 2 zincir yapıyoruz aralara unutmayalım…

5) Şimdi 3 zincir çekip yukarı çıkıyoruz ve her yaptığımız kutucuğun içine 2 tane her trabzanın üstüne 1 tane trabzan yapıyoruz. Köşelere de önce 2 tane trabzan araya 2 zincir tekrar aynı boşluğa 2 tane trabzan yapıp aynı şekilde sıra sonuna kadar devam ediyoruz.

6) Kutucuk yapacağımız sıraya geldik. 5 zincir çekip yukarı çıkıp 2 zincir atlayıp hep 3. lere batarak aralara 2 zincir çekerek trabzanlar yapıyoruz. Köşelerde boşluklara 4 tane trabzan yapmamız gerekiyor ve aralar gene 2 zincir çekiyoruz. Çoğaltmaları buralarda yapmış oluyoruz.

7) İkinci sıra kutucuğa geldiğimizde aynen 5 zincir çekip yukarı çıkıyoruz. Her bir trabzanın tepesine batarak aralara 2 zincir çekmeye devamediyoruz ta ki köşeye gelene kadar.. Köşede boşluğun içine 2 tane trabzan yapıyoruz arası gene 2 zincir ve aynı boşluğa 2 tane trabzan yapıyoruz tekrar.

8) Bundan sonraki sırada kutucukları doldurma sırası yukarıda tarif ettiğim gibi her kutucuğa 2 tane trabzan, her trabzanın tepesine 1 tane trabzan yapıp sondaki köşeye geldiğimizde köşe kutucuğa 2 tane trabzan araya 2 zincir tekrar aynı boşluğa 2 tane trabzan yapıyoruz, bu şekilde sıra sonuna kadar devam ediyoruz.

9) İstediğiniz büyüklüğe gelene kadar devam edebilirsiniz. Son sırada iki kutucuklu sıra yapıp bitirin.
Birinci parçamız bitmiş oldu, aynısından bir tane daha örüyoruz.

10) İki parça yaptıktan sonra bunları birleştirmeniz gerekiyor.. sık iğne tekniği ile birleştirebilirsiniz. Burada birleştirme yaparken dikkatinizi çekmek istediğim bir husus var,. aşağıdaki resimde gördüğünüz üzere koyu renk olanda iki parçanın tersi içe gelecek şekilde birleştirdim ama açık renk olanda ben düz yüzeyleri içe gelecek şekilde birleştirdim ve ters çevirdim. Farkındaysanız koyu renk daha diri oldu. Ben açık renk olanın birleştirmesini daha çok sevdim. Tercih size kalmış.

11) Birleştirmede bittikten sonra ağız kısmını sık iğne ile kaç sıra isterseniz örebilirsiniz. En son sırada sapları ekleyebilirsiniz ya da benim diğer modeldeki gibi sapı da örerek devam edebilirsiniz..

Bir tanesine çiçekler kondurdum,ben astar yapmadım isterseniz sizler yapabilirsiniz artık kendi zevkinize uygun nasıl isterseniz yapabilirsiniz.

Bu yaz sizin de rengarenk çantalarınız olsun, güzel günlerde kullanın..