Selam. 😊

Sıcacık ve sevimli mi sevimli bir bebek yeleği örgü modelini sizlerle paylaşacağım 💕

Sevdiklerinize hediye edebileceğiniz bu örgü modelini kolayca örebilirsiniz.

Malzemeler

  • 1 adet Nako Elit Baby Sarı renk el örgü ipi
  • 4 mm şiş
  • 4 adet düğme

Yapılışı

1) 65 ilmekle örgümüze başlıyoruz. Örgümüzü haroşa olarak örüyoruz.

2) 3 diş haroşa ördükten sonra yanlardan 3’er ilmek örüp iki kenara da düğme ilikleri açıyoruz.

3) 5 diş haroşa olunca 18 ilmek haroşa örüyoruz. 27 ilmek düz örüyoruz ve sonra yine 18 ilmek haroşa örüyoruz. Bu şekilde iki taraftaki haroşalar 15 diş olana kadar devam ediyoruz. Sonra ikinci iliklerimizi açıyoruz. Kenarlara yine 3’er ilmek örerek düğme iliklerimizi açıyoruz.

4) İliğin üzerine 2 diş haroşa olana kadar örgümüze bu şekilde devam ediyoruz. Sonra haroşadan 11 ilmek kesiyoruz. 7 ilmek kenar şeridi olarak devam edecek. Diğer taraftan da aynı şekilde 11 ilmek kesiyoruz, 7 ilmek kenar şeridi olarak kalacak. Bu şekilde kenarlar 7 ilmek haroşa, ortası düz olarak kenarları 13 diş haroşa olana kadar örgümüze devam edeceğiz.

5) Kenarlar 13 diş haroşa olunca ortadaki düz ilmekleri de haroşa örmeye başlayıp tüm ilmekleri 5 diş haroşa olana kadar örüyoruz.

Şu an arka kısım bitti. Şimdi omuzlardan öne geçeceğiz.

dikissiz-bebek-yelegi-yapimi-1
dikissiz-bebek-yelegi-yapimi-1

.
6) 11 ilmek haroşa örüyoruz. Sonra 18 ilmek kesiyoruz. Sonra tekrar 11 ilmek haroşa örüyoruz. Bu şekilde iki taraftan da yani iki omuzu da 12 diş haroşa örüyoruz.

7) Daha sonra kestiğimiz 18 ilmeği tekrar başlıyoruz, yani 11 ilmek ördükten sonra şişe 18 ilmek atıyoruz ve diğer 11 ilmeği de örüyoruz. böylece omuzları birleştirip tekrardan örgümüzü bütün olarak örmeye başlıyoruz. 5 diş haroşa örüyoruz.

Böylelikle yakamız tamamlandı. Ön kısmına geçiyoruz.
.
8) 7 ilmek haroşa örüyoruz. 2 ters ilmek örüyoruz. 4 düz ilmek örüyoruz. Bu şekilde 2 ters ilmek, 4 düz örerek son 7 ilmeğe kadar örüyoruz. Son 7 ilmeği haroşa örüyoruz. Sonra örgümüzün arka tarafına geçiyoruz. Kenar haroşaları ördükten sonra terslere ters, düzlere düz ilmeğin geldiği şekilde örüyoruz.

9) Örgümüzün ön yüzüne geçiyoruz. Kenar haroşalarımızı ördükten sonra iki ters ilmeğimizi örüyoruz. 4 düz ilmeğimizin onun birini düz örüyoruz. İkincisinin ortasından ilmek çıkarıyoruz . Daha sonra tekrar ortadan 1 ilmek daha çıkarıp dördüncü düz ilmeğimizi örüyoruz. Aradaki 2 ters ilmeğimizi tekrar örüyoruz. Bu işlemi 5 kez tekrar ediyoruz. Şimdi örgünün arkasında ilmeklerimizi tersine ters, düzüne düz ilmeklerin geldiği şekil örüyoruz.

10) Tekrar örgümüzün ön yüzüne geçiyoruz. Yine haroşaları haroşa ve ters ilmekleri ters olarak örüyoruz. Düz ilmeklerde ortadan çıkarmış olduğumuz ilmekleri kenar ilmekleri ile birlikte örerek çoğalmış olan ilmeklerimizi tekrar 4 ilmek haline getirerek ortadaki modelimizi kurmuş oluyoruz.

Bu şekilde üst üste 11 tane başak örüyoruz. 5 diş haroşa örüp örgümüzü sonlandırıyoruz.

dikissiz-bebek-yelegi-yapimi-2
dikissiz-bebek-yelegi-yapimi-2

Bir dahaki tarifimizde görüşmek üzere. Hoşçakalın. 🌸💕🤗

İnstagram’da beni etiketlemeyi ve takip etmeyi unutmayın.🤗

İlmeğimsi @ilmegimsi