Merhabalar,

Sizlere hem dikişsiz hem de burgulu bir bebek patiği getirdik.

Zor görünse de yapımı inanılmaz kolay olan bu patiği hadi birlikte örelim!

Malzemeler

Yapılışı

1. 12 ilmek atalım ve 2 diş haroşa örgü örelim.

2. 3 ilmek haroşa, 1 dola, 1 ilmek ters, 4 ilmek düz, 1 ilmek ters, 1 dola, 3 ilmek haroşa örgü yaparak örneğimizi kuralım. Doladıklarımız ve düz ilmekler arka sırada ters örülecek. Tersler de arka sırada düz örülecek. 4 düz olan ilmeğe 5 sırada bir burgu işlemi yapılacak.

3. Bu şekilde 1 dola yerlerinde düz yönde hep dolama yaparak toplam 10 artırma oluncaya kadar devam edelim.

dikissiz-burgulu-bebek-patigi-yapimi-1
dikissiz-burgulu-bebek-patigi-yapimi-1

4. Ortadaki 6 ilmeği belirleyelim. Her gidişte ve dönüşte bu 6 ilmeğin sonuncusunu ve yan tarafındaki bir ilmeği beraber örüp keselim. Böylece yanlardaki ilmekler eksilmiş olacak. Bütün ilmekler bitene kadar bu işlemi yapalım.

5. Kalan ilmeklerimizi örelim, patiğin yan kısmında gözüken haroşa yerlerinden ilmek çıkaralım. Kenarlara 4 ilmek haroşa, 1 ilmek ters, 4 ilmek düz, 1 ilmek ters olacak şekilde ayarlayalım ve aradaki ilmekleri düz örelim. 4 düz olan yere 5 sırada bir burgu yapılacak.

6. Toplam 7 diş haroşa olunca ortadan 6 ilmeği belirleyelim. Her gidişte ve dönüşte bu 6 ilmeğin sonuncusunu ve yan tarafındaki bir ilmeği beraber örüp keselim. Böylece yanlardaki ilmekler eksilmiş olacak. Bütün ilmekler bitene kadar bu işlemi yapalım. Kalan ilmekleri keselim ve ipi gizleyelim.

Burgulu bebek patiği hazır!

dikissiz-burgulu-bebek-patigi-yapimi
dikissiz-burgulu-bebek-patigi-yapimi

Elinize sağlık!