Herkese merhabalar!

Soğuk havalar yaklaşırken sizler için çok şık bir bere modeli hazırladık.

Bu bereyi keyifle örmenizi diliyoruz.

Hemen örmeye başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

1) Şişe 127 ilmek atılır. Misinalı şişin iki ucu birleştirilir ve son ilmek ilk ilmeğin içerisinden geçirilerek bir ilmek eksiltme yapılır. Şişte 126 ilmek kalması sağlanır.

2) Sıra başına ilmek belirleyici takılır ve (1 düz, 1 ters, 1 düz + 3 ters) şeklinde örülmeye başlanır, parantez içinde yazdıklarım devamlı tekrarlanarak sıra sonuna kadar örülür.

3) Bu şekilde 30 sıra örülür.

4) 31. sırada örnek değiştirilir. Bu sefer [(1 düz, 1 ters, 1 düz, 1 ters ,1 düz, 1 ters, 1 düz, 1 ters, 1 düz, 1 ters, 1 düz, 1 ters, 1 düz, 1 ters, 1 düz = 15 ilmek) + 3 ters ] şeklinde köşeli parantez içine yazdıklarım sıra sonuna kadar tekrarlanarak örülür.

5) 25 sıra anlattığım şekilde örülmeye devam edilir.

6) Artık eksiltmelere geçebiliriz. Eksiltme işlemlerine 15 ilmek 1 düz, 1ters..den oluşan kısmın arasında kalan 3 ters ilmekten başlayacağız. Yani 15 ilmek 1 düz, 1 ters örülür, aralarda kalan 3 ters ilmeklerden 1 ilmek kesilir ( 2 ters ilmek kalması sağlanır) ve örgünün sonuna kadar bu şekilde her 3 ters ilmekte 1 eksiltme yapılır.

7) 2 sıra eksiltme yapılmadan tüm ilmekler örülür.

8) 3. sırada yine eksiltme yapılır, bu sefer 2 tane kalan ters ilmeklerden 1 eksiltme yapılarak ilmek sayısı 1’e düşürülür.

9) Yine 2 sıra eksiltme yapılmadan örülür.

10) 3. sırada artık üçlü kesim yapmaya başlanır. Yani ortada kalan tek ters ilmeğin sağındaki ve solundaki 15 ilmeklik kısımdan birer ilmek alınır ve 3 ilmek birden ters olarak kesilir. Böylece iki ilmek eksiltme yapılmış olunur. Her ortada tek kalan terste aynı işlem tekrarlanır.

11) 2 sıra eksiltme yapmadan örülür.

12) Bere bitene kadar bir sıra eksiltme yapılır, 2 sıra eksiltme yapılmaz.

13) Ve tepede 9 ilmek kalıncaya kadar aynı eksiltme mantığıyla ilerlenip bere tamamlanır.

14) İp uzunca kesilir. Ve iğneye geçirelerek 9 ilmeğin içerisinden geçirilip büzdürülür ve sabitlenir.

Bereniz hazır!

dikissiz-erkek-beresi-yapimi
dikissiz-erkek-beresi-yapimi-1

Ellerinize sağlık.