Merhabalar,

Bugün sizlere erkeklerde çok şık duran son derece basit, zahmetsiz bir boyunluk örgü modeli anlatacağım. Arzu ederseniz bu örgü modelini farklı renklerle kendiniz ve çocuklarınız için de çalışabilirsiniz.

Malzemeler

Yapılışı

1) Misinalı şişe 80 ilmek atıyoruz. İlmekleri, aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi yukarı gelecek şekilde çeviriyoruz.

2) İlk ilmekten başlayarak, tığ yardımıyla her ilmeğin altıdan bir ilmek çıkarmaya başlıyoruz.Çıkardığımız ilmekleri misinanın sağ ucuna takıyoruz. Bu işlemi yaparken şişler üst üste geliyor.

3) Son ilmekten de bir ilmek çıkardığımızda şişte toplam 160 ilmek oluyor. Şişler örme pozisyonu alıyor.

4) Artık modeli kurmaya başlayabiliriz. İlk sırayı örmesi biraz zor ama korkmayın sonraki sıralar kolayca ilerliyor. Modelimiz; bir dola 2 ilmeği ters örer gibi kes, bir dola 2 ilmeği ters örer gibi kes, bir dola 2 ilmeği ters örer gibi kes….şeklinde boyunluğun boyu 40 cm olana yani 1,5 yumak bitene kadar örüyoruz.

Kesme İşlemi

Kesme işlemine yaklaşık yarım yumak gidiyor. Boyunluğumuzu bu aşamaya gelene kadar hep ters örgüyle örmüştük ama kesme işlemi için artık düz örgüye geçmemiz gerekiyor. Bunun içinde ipi şişin arkasına alıyoruz. 1.,2.,3. ilmekleri düz örüyoruz, 4 ve 5. ilmekleri düz örer gibi kesiyoruz. Sağ şişte oluşan 4 ilmeği tekrar sol şişe alıyoruz ve yeniden 1.,2.,3. ilmekleri düz örüyoruz, 4 ve 5. ilmekleri düz örer gibi kesiyoruz. Yine sağ şişte oluşan 4 ilmeği sola alıyoruz. Tüm ilmekler bitene kadar bu şekilde yapılan kapatma işlemine devam ediyoruz. Böylece kıvrılmayan, şık duran bir hat oluşturmuş oluyoruz.

Tüm ilmekleri kapatıldığında dikişsiz boyunluğunuz kullanıma hazır.

Ellerinize sağlık.