Merhabalar,

Bu yazımda sizlerle dinozorları seven bir çocuğu mutlu etmeye yetecek bir örgü şapka modeli paylaşacağım.

Ben keyifle ve heyecanla ördüm, hediye ettiğimde aldığım beğeni de beni çok mutlu etti.

Umarım siz de sevdiğiniz miniklere keyifle örer ve aynı güzel karşılıkları alırsınız.

Hadi hemen örmeye başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

Öncelikle öreceğiniz çocuğun yaş ve başının boyutuna göre farklı sayılarla başlamamız gerekiyor. Ben 5-7 yaş arası bir çocuğa uygun olabilecek sayıları veriyorum. Yine de başladıktan sonra ölçerek birebir öreceğiniz çocuğa göre değişiklikler yapabilirsiniz.

1. Örgüye koyu yeşil ipimizle 56 ilmek ile şapkamızın lastik kısmını tercihe göre 8-10 sıra örerek başlıyoruz. Lastik için 2 ters, 2 düz çift lastik örgü örüyoruz.

2. Ardından 56 ilmekle yine uzunluğunu ne kadar istediğinize bağlı olarak düz örgü ile devam ediyoruz.

3. Kuyruk kısmının başladığı yere geldiğimizde yani başın hafif arkasına doğru örtecek kadar aynı sayıyla ördükten sonra 3-4 sırada bir ya da başladığınız sayıya göre ve kuyruğun ne kadar uzun olmasını istiyorsanız ona göre bir hesapla azaltmaya başlıyoruz. Her iki taraftan birer adet ilmeği keserek bu şekilde aşağıya doğru azalarak gelen ve en son 1 ilmekle düğümleyecek şekilde bitiriyoruz.

Şapkamızı ortadan ikiye katlayarak dikiyoruz.

4. Açık yeşil ipimiz ile amigurumide kullanılan sık iğne tekniğiyle yarım daireler yapıyoruz. Ben kuyruğun uzunluğuna göre 7 adet küçülerek aşağıya inen yarım daire yaptım. En büyüğünün ölçülerini vereceğim: Sihirli halka ile başlayıp 6 sık iğne yapıyoruz. 2. sırada her sık iğnenin içine 2 sık iğne yaparak 12 sık iğne elde ediyoruz. 3. sırada ilmeklere sıra ile 1 tek, 1 çift sık iğne yaparak 18 elde ediyoruz. 4. sırada lmeklere sıra ile 2 tek, 1 çift sık iğne ile 24 sık iğne elde ediyoruz. 5 ve 6. sıralarda her ilmeğe 1 tane sık iğne yaparak 24 sık iğne ile devam edip son sırada 2 sık iğne yapıp 1 azaltma ile sırayı 18 sık iğne ile bitiriyoruz.

Sayılar azaltılarak ama artırma ve eksiltme mantığı değişmeden 7 tanesi aralarında küçük farklar olacak şekilde tamamlandıktan sonra isterseniz benim yaptığım gibi önce yarım daireleri bitiş yerlerinden birleştirerek bir şerit elde edebilir ve şapkayı katlayıp arka kısma gelecek yüzünün tam ortasını bularak şeriti buraya monte edebilirsiniz ya da yine ortayı bulduktan sonra tek tek de monte edebilirsiniz.

Son olarak kırçıllı ipimizden istediğimiz boyutta bir ponpon yaparak bitiriyoruz.

dinozor-kukuleta-yapimi
dinozor-kukuleta-yapimi

Şimdiden elinize sağlık!

Örgüyle kalın…